şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kamu hukuku ve özel hukuk olarak ikiye ayrılan hukuki sistemimizdir.
  alt dallar olarak belirtmek gerekirse:

  -- kamu hukuku --
  1)anayasa hukuku
  2)idare hukuku
  3) ceza hukuku
  4) yargılama (usul) hukuku
  a- medeni yargılama usulü
  b- ceza yargılama usulü
  5) devletler genel hukuku
  6) vergi hukuku
  7) iş ve sosyal güvenlik hukuku

  -- özel hukuk --
  1) medeni hukuk
  a- kişiler hukuku
  b- aile hukuku
  c- miras hukuku
  d- eşya hukuku
  e- borçlar hukuku

  2) ticaret hukuku
  a- ticari işletme hukuku
  b- şirketler hukuku
  c- kıymetli eşyalar hukuku
  d- deniz ticareti hukuku
  e- sigorta hukuku

  3) devletler özel hukuku

  (copy-paste değil alın teri)
 • "böyle bir şey yok. ama olabilir de."

  (bkz: ampul)
 • kara avrupa si hukuk sistemi'ne dahil olandır.
 • normal bir sistemde savcı sizin suçunuzu ispatlamaya çalışsa da türk sisteminde sanık suçsuz olduğunu ispatlamak zorundadır yoksa suçludur mantığıyla işleyen sistem. bi ne'vi çarkın kendi içinde dönmesi, boyu küçük gelenleri araya alıp sindirmesi sistemi.
 • benim için 2001 yılında herhangi bir metodu, şekli, düzeni olmadığını ispat etmiştir. 2001 yılının nisan ayında arkadaşımın, sonu bıçaklamayla biten bir kavgaya karışması ve beni de tanık olarak mahkemeye belirtmesi ile başladı tanışıklığımız.

  arkadaş dalak bölgesine aldığı darbe sonucu bizleri korkutmuş hastahane hastahane gezildikten, karnını yarıp fiziki muayene yapıldıktan sonra doktorlar ölümcül bir yaralanma olmadığına bizleri ikna etmişlerdi. benim mahkemeye çıkışım ise 2 ay sonra gerçekleşti. öss sınavına hazırlanmakta olan bünye, izlediği filmlerin yapılan hukuk mücadelelerin etkisi ile hukuk eğitimine de sıcak bakıyordu. bu etki mahkemenin görüldüğü odaya girmem ile son buldu.

  içeri girdiğimde jüri üyeleri beklemiyordum ama 15 metrekareden biraz daha büyük bir alan hayal ediyordum. göze hemen çarpan diğer bir büyük eksiklik ise ifademi verirken kah destek alacağım kah yumruklarımı sıkacağım o tahta parmaklığın ortada olmayışıydı. ben böyle olur olmadık şeylerin eksikliğini hissederken asıl şoku kürsüye bakınca yaşadım. hakim beyin gözleri balon gibi şişmiş bir vampir gibi kanlı idi. akeza sağında ve solunda oturan beylerin de vaziyetleri kendisininde farksızdı. dedim akşam hakimler ve savcıların yemeği vardır rakıyı biraz fazla kaçırmışlardır olur. neyse ben elleri önümde kavuşturdum, adaletin karşısında boynum kıldan ince edası ile boynumu büktüm bekliyorum kimlik bilgilerim doğrulandıktan sonra olayı anlatmaya başladım.

  ben başladım özenle seçilmiş cümleler ile olayı anlatmaya sanıyorum ki karşı tarafın avukatı hışım ile ayağa kalkacak itiraz edecek ama onların durumu da genel ambiyansa uygun, gözlerinin çapağı daha duruyor. hani terini koklasam kafam güzel olacak o şekilde. olayın ortalarına geldiğimde hakimin sağından bir duman yükseldiğini farkettim. odadan giren ışık yansıma mı yapıyor diye bir yandan düşünüyorum bir yandan gözüm orada. sonra hakimle göz göze geldik o da farketti benim olayı kestiğimi bir yandan kafasını sallarken '' he gülüm, he canım, anlat'' gibisinden, yavaş yavaş sağına doğru eğildi aldı sigarasını küllükten ağzının kenarıyla derin bi nefes çekti, büzüştürdüğü dudaklarının kenarı ile de üfledi duman sanki kendi ağzına ait değilmiş gibi. ben anlatıyorum ama birilerinin dinlediğinden emin değilim, zaten diceğim bitti en son onların da farketmesi için ''bitti'' demek gereği duydum. tıpkı hukukçu olma hayallerim gibi.
 • şehrin birine hacze gittim ismi lazım değil. 6 adet dükyana hacze gidicem.
  dükyanların adresi: adliye binasının arkası..
  ödediğim taksi ücreti 180 lira..
  taksiye bindik memurla beraber sonra 200 metre ilerde geri indik.
  her bi dosya için ne yapar 30x6=180
  sonra taksici mührünü vurdu dosyaya imzayı attı aldı parayı gitti.
  türk hukuk sistemi budur..
 • arkadaşınıza 5 lira borç verdiniz. arkadaşınız parayı ödemedi..
  gittiniz avukata böyle böyle dediniz git al benim 5 liramı dediniz
  30 lira noterden genel vekaletname ücreti
  avukat gider icra dairesine icra takibi başlatır. 40 lira takip açmak için
  sonra arkadaşınız borcu ödemezde itirazda etmezse ertesi hafta avukat icraya gider
  70 lira yolluk la ulaşım bedelini icra dairesine yatırır.
  eve hacze gider kapı kilitli, çağırır anahtarcıyı açtırır kapıyı, bakar masada gıcır gıcır sony dizüstü bilgisayar memur o dün alınmış bilgisayara 3000 liraysa söyle bi bakar '' bilgisayar amk işte hepside bir'' der bu etse etse 1500 liradır der. yazar haciz tutanağına
  siz onu araç masrafıyla birlikte haczeder yediemin deposuna götürürsünüz. bi 200 lira o aşamada gider.
  sonra o mal satışa çıkar. taş çatlasa 750 liraya alıcı bulur.
  şimdi devlet bahçeli matematiğiyle hesaplarsak

  30+40+70+200+200 (avukatlık ücreti) = 540 lira
  alacaklının eline geçen para= 5 lira
  borçlunun elinden çıkan para= 2500 lira (yaklaşık)

  türk hukuk sistemi budur..
 • isviçreden kalan medeni kanunu içinde barındıran hukuk sistemi. (bkz: türk medeni kanunu)

  kokuşmuşluğun simgesidir aynı zamanda. bu sistem içinde yer alan bir hakimin yükselmesi için gerekli olan şartları örnek gösteriyim bu kokuşmuşluğa. .

  işin esası yargıtay'a çok dosya gönder terfiyi kap şeklindedir. bir hakim terfi alabilmek için 2 yıl içerisindeki bakmış olduğu davaların en az %40'ını yargıtaya göndermek zorundadır. yargıtay söz konusu olan davaları puanlıyor ve buna göre hakim terfi mi edicek yerinde mi sayacak belli oluyor. bu yüzden hakimler iyi puan alabilmek için söz konusu davalara benzer davalardaki verilen kararlara yakın karar vermeye itiliyor. bu süreç hakimin kişiliğine zarar verdiği gibi üst tabakadaki insanların zihniyetinin sabit kalmasına yol açıyor. ve sonra biz yargı bagımsızlıgından söz ediyoruz.

  (bkz: yargı ve yargıç bağımsızlığı)
 • yazılı hukuk sistemi.
  kara avrupası hukuk sistemi.
  (bkz: türk hukuk sisteminde jürinin olmayışı)
 • çok geç işleyen hukuk sistemidir. bir davanın bir yıldan önce kararlaştırılması çok nadirdir. hele hele tapu, kadastro, miras, mal gibi davalarda onlarca yılı alabilmektedir. geç gelen hukukuk hukuk olmadığınıda düşünürsek, büyük bir yargı sistemi modernizasyonunun elzemliğini görebiliriz. çok basit ve klişeleşmiş davalar bile en az bir yıl sürebilmekte.