şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kurtlar vadisi'nin etkisi olduğunu yadsımamakla beraber, ondan da önceden beri süregelen, illegal oluşumlara bir özenme durumu söz konusu.
  "eli kolu her yere uzanır", "o büyük adam açamayacağı kapı yok", "herkes önünde sıra olur, önünü ilikler" gibi cümleleri ben duymaya utanırken, koca koca insanlar söylemeye utanmıyor. eğer bir kişinin açamayacağı kapı yoksa ve birtakım kanunları aşabiliyorsa bu iyi bir şey midir?
  geçenlerde hakan atilla'nın duruşmasını yorumlayan bir videoda yorumları okuyordum. adamın bir tanesi öyle bir yorum yazmış ki "işte tam da budur" dedim. yorum aynen şu: "helal olsun hakan atilla'ya. reza şerefsizi gibi satmadı vatanını, ötmedi amerikan köpeklerine".
  ne demek ulan şimdi bu? ötmek ne? vatan satmak ne? ne alaka ulan? ortada bir şey varsa çıkın söyleyin. sopranos mu çeviriyorsunuz ne yapıyorsunuz siz devlet makamlarında?
  adam mit tırları meselesine tabu-sansür koymuş. "bunlar hakkında konuşmak vatan hainliğidir" diyor. ulan doğruysa bunlar hakkında konuşmamak asıl vatan hainliği, doğru değilse de o operasyonun yarattığı haksızlık ve mağduriyet hakkında konuşmamak vatan hainliği.
  cumhur'un fazla koruma ile gezinmesini ve şov yapmasını biz eleştiriyoruz ancak onların hoşuna gidiyor bu. belki de dünyanın en büyük mafyasını kurmuş olmakla övünüyorlar.
  bunu bir düşünün, çevrenize bir de böyle bakın.
 • güce tapma, kabilecilikten kurtulamama, sürü psikolojisi gibi sebeplerden ileri gelen ilkel davranış.
 • sahipleniyor diye maço erkek seven türk kadınının yetiştirdiği çocukdan çok da bir şey beklememek lazım.
  evrile evrile mafyaya yaklaşmış demek ki.
 • gerçek narcos bu değil.
 • mafya sempatisi vardır, doğrudur. halkımızın ağzıda çok gevşektir. fakat hiç biri bilmez "omerta" ne demektir. milletimizin bişeyleri araştırmadan direk biyerlere üye olma hevesi var. çok konuşanı da sevmezler mafiozolar bunu da öğrenmiş olun.
 • mafya bir kültürdür. bu italya için de, japonlar için de, rus için de, türk için de, amerikan için de benzer ifade ve anlam taşır.

  türk toplumunda mafyatokrasi ağanın zayıf köylüye karşı kullandığı gasp yeteneği mirasını sahiplenip devam ettirerek şehir hayatı içinde (burjuva topluluğu içinde) yaşatır. mafya özentiliği, kapitalizmde burjuva devleti tarafından henüz kapatılamamış (veya belki de aslında kapatılmak da istenmeyen) boşluklara sızmış köylülüktür, feodalizmdir.