• not:sadece 1 günlük vergi hesaplamasıdır.

sabah uyanıyoruz gözümüzü açtık aaa telefonun şarjı az hemen şarja taktık hop vergi
    mutfağa gidip ışıkları açtık hop vergi
    lavaboda yüzümüzü yıkadık hop vergi
    gittik kahvaltılık aldık
    peynir, zeytin, domates, salatalık, reçel vergi vergi vergi vergi vergi
    neyse kahvaltıyı yaptık işe gideceğiz
    arabaya bindik hop vergi ( gerçi binmeden de veriyorsun )
    aa benzin yok hemen petrole çek hop yağlı vergi
    marketten sigara ve kola al vergi vergi
    telefon görüşmesi yapacaksın vergi
    internete gireceksin hoppa vergi
    öğle yemeği vergi
    akşam eve gideceksen; '' yoğurt, ekmek neyim al dedi hanım hop vergi
    bu arada çocuğa bez ve mama almayı unutma ( taksit taksit söyler kadınlar ) vergi
    '' bir çay demle de içelim '' dedin; tüp, su, dem, vergi
    akşam yatacaksın ama bir şeyi unuttun şapşik; (bkz: emlak vergisi)

şimdi uyuyabilirsin türkiye sana iyi geceler.

edit: tedx konuşması değil özgün bir yazıdır. kaldı ki türk insanının bunları bilmemesi mümkün müdür?
  • sigara + günde ortalama 5 litre benzin + gıdalar + hizmet adına kestiğim faturaların %18 haricindeki ek gelir vergisi saçmalığı

her gün devletimize sağladığım katkı 200 - 700 tl arasında (kestiğim faturalara göre +18 kdv harici). tabi ki vergimizi vermemiz gerekiyor ama bunları %60-70 düşürseniz nede güzel olacak. diğer masrafları da dahil edersek, devlete verdiğim kadar cebime girmiyor neredeyse.
  • e arada sinemaya gittin o da vergi.
    (bkz: eğlence vergisi)
  • olsun ben hep 50 liralık vergi veriyorum zaten..
  • bu vergi olayı bizim taa atalarımızdan gelen bir gelenek halindedir malesef nasıl ki osmanlıda celali isyanları ;
    şalvarı şaltak osmanlı

eğeri kaltak osmanlı

ekende yok biçende yok

yiyende ortak osmanlı
    adlı şiir ile kendini göstermişsede öyle bi alışılmışlık ve hazıra konma yüzünden hakkını arayan yüzbin e yakın insan itaat için katledilmiştir zamanında gelin şimdi hakkınızı arıyın bu 10 asırlık duruma ne yaza
  • eski işimde sağlam maaş alırdım. tabi türkiye şartları için. lan bi bakıyım dedim bordroya nereye ne kesiliyor. bi baktım rakamla 3500 tl civarı vergi kesiliyor maaştan. yuh amk dedim. ve bu sadece maaştan kesilen vergi. parayı eline aldıktan sonra zaten attığın adımda vergi veriyorsun. ay sonunda eline 3 ün 1 i kalıyor.
  • hep 50 liralık vergi verseydim beni etkilemeyecek olaydı ama öyle bir opsiyonum yok!
  • güzel ülkemde 450'nin üzerinde farklı vergi türü olunca ne yapsın devlet. mecbur bir yerlere monte edecek.

gerçi 500 de olmuş olabilir ben epey önce görmüştüm.
  • sonra vergi ödeyeyim dedin hoop vergi.

(bkz: verginin vergisi)
  • geçen petrole gittim 20 liralik benzin, 80 liralik vergi aldım.
hesabın var mı? giriş yap