şükela:  tümü | bugün
  • görmezden gelmedir.

türk insanı bir sorunla karşılaştığı zaman sorun yokmuş gibi davranıyor. sorunu çözme üzerine çalışma yapan insanların sayısını düşündüğümde yetersiz bir miktar gözümün önüne geliyor.

bu konu gerçekten ciddi bir konudur. insan hayatında her zaman sorun olur. önemli olan bu sorunları çözüme kavuşturmaktır. bir çözümün olmadığı yerde sorunun sürekli olması bir sıkıntı meydana getirir.

bununla ilgili bizzat yaşadığım bir olayı aktarmak isterim.

istanbul'dan kahramanmaraş'a ailemin yanına bir hafta tatil yapmak için geldim. akşam, aile ziyaretinden sonra ablama geçmek için necip fazıl kısakürek kültür merkezi'nden, 13 numaralı halk otobüsüne binerek doğukent'te gittim.

yol üzerinde sürekli yolculara sıkıntı çıkaran şoför, duraklarda durmayarak çok hızlı ilerliyordu. benim ineceğim durağa gelince düğmeye bastım. şoför durakta durmayıp ilerledi. ayağa kalktım bir anda sert bir şekilde şoföre bağırdım. ciddi bir şekilde şoförü orada ağır sözlerle fırçaladım. şoför dörtlü yakarak geri geri hareket edip beni durakta indirdi. fakat asıl enteresan olan durum bundan sonra yaşandı. benimle beraber durakta tam 6 kişi indi.

evet durakta tam 6 kişi indi ve bir tanesi de durakta durmayan şoföre bir şey söylemiyor. insanlarda bu rahatlık nereden geliyor bilmiyorum. ücretini verdiğim bir dolmuşu ben zaten hedefime varmak için kullanıyorum. hedefimi geçtiğim zaman o dolmuşun ulaşım aracı olma anlamı kalmaz.

burada anladım ki şoförün bir suçu yok oradaki 6 kişi suçlu. o 6 kişi susarsa o şoför hataya her zaman devam eder.

ben yine de bireysel görevimi yerine getirip büyükşehir belediyesi'nde giderek araç plakası ile beraber şoförden şikayetçi oldum.

bir sorunla karşılaştığınızda ilk önce yapmanız gereken bir sorun olduğunu anlamaktır. sonra ise bu soruna uygun bir çözüm yolu bulmak zorundasınızdır. lütfen sorunları görmezden gelmeye çalışmayın. bu sorunlar görmezden gelindiği takdirde bir zaman sonra sizleri hayatınızda büyük şoklara götürebilir.
  • sorunu başkası halledecekse ben neden karışayım, başkası halledemiyorsa ben nasıl yapayım
  • son zamanlarda sorunun kaynağı dış güçler demek suretiyle yepyeni bir bakış açısı ortaya çıkmıştır.
  • normalde polisin mudahale etmesi gereken sorunlari, polisin duyarsiz kalacagini bildigi icin polise haber verme geregi duymaz. kendisi de soruna mudahale etmek istemez cunku mudahale neticesinde cogu zaman kendisinin zarar gorecegini bilir. bu durumda en sikintisiz davranis turu olan gormezden gelme davranisini sergiler. kendini kurtarmaya calisir.

bozuk duzende, psikopatlarin kol gezdigi bir ulkede hayatta kalmaya calisir, ne yapsin baska.
  • 0 ile 90 derece * arasındadır.
  • cem yılmaz'ın ali baba ve yedi cüceler filminde değişik karakterler üzerinden defalarca irdelenmiş mevzu.