şükela:  tümü | bugün
 • milletimizin dürüst olmaması bunda önemli etkenlerden biridir. bir eşya satacağı zaman onunla ilgili bilgileri dürüstçe paylaşan insan sayısı çok az. nasılsa sattıktan sonrası umrunda olmuyor kimsenin. dolayısıyla elektronik eşya gibi şeylerde satan kişi tanıdık biri değilse asla almam.

  ama açıkçası mobilyada ikinci el almayı seviyorum. şu an için bir kanepe ve birkaç sandalye kadar eşya var evde ve yetiyor. kalan birkaç eksiği de ikinci el alarak tamamlıcam ilerleyen zamanlarda. özellikle eski ahşap koltuklar, dolaplar vs. çok çok güzel. hem hesaplı hem de karakteri olan eşyalar almak mümkünken yeni diye niye daha çok para verelim ki. saçma.
 • kişi kendinden yola çıkarak güvensizliği düşünüyor. kendine, karşısındakine ve diğerlerine güvenmiyor. sevmeme sebebi bu olsa gerek.
 • yard sale kültürünün olmamasından kaynaklanmaktadır. ama neden olamıyor? kazıklanmaktan korkmaktan olamıyor, karşısındakine güvenememekten olamıyor vs vs.

  (bkz: adam haklı beyler)
 • 2 el işi tr de yanlış işliyor da ondan.

  1-yoksullar ki tr nin 80% sini içeriyor, onlar pırtısını çıkarmadan yenileyemiyor.

  2-2. el sadece burjuvaların lüx kıyafetlerini özenti şeklinde garajlarında pazar günleri açtıkları butiklerde satıyor olması, bir temizlik işçisi kadın n'apsın o abiye elbiseleri.

  3-yine 2. mad. sözünü ettiğim sınıf 2. ellerini bile bir yoksulun(işçi memur öğrenci, işsiz) zaten alamayacağı fiyatlarda satıyor. hatta güya marka gibi olan lc waikiki, de facto, seven hill, collezione, colins vs varken daha ucuz ve ihtiyacına yönelik üstelik de sıfırını alabilecekken, ektra olarak da pazarlar, her şeyrin bit pazarı denilen alanlar çok daha ucuz iken,

  özetle 2 el satıcıları bu akıldayken bu iş olmaz..

  feministler takas pazarı yapıyorlar o bile çok daha işlevsel çok daha mantıklı...
 • nedeni büyük bir olaslılıkla; türk toplumunda kullanılan eşyanın genelde daha düşük gelir düzeyindeki insanlara (bedava) verilmesi olan olgudur. bu yüzdendir ki ikinci el eşya kullanmak bu ülkede insanlara kendilerini kötü, aşağılanmış ya da toplumsal açıdan karşı tarafa göre daha alt seviyede hissettirmektedir.

  bebek arabasından kıyafete, koltuktan mutfak eşyasına, eskiyen ya da daha iyisi alınan eşyalar (özellikle internet alışverişi çıkmadan önce) gündelikçiye, apartman görevlisine, bir tanıdığın zor durumdaki akrabasına falan verilirdi. ikinci el eşyaya yönelik alım-satım, pazar, piyasa görüşü yoktur o yüzden, ikinci el eşyalar onu almaya "gücü yetmediği" için başkaları tarafından verilen şeylerdir.

  özellikle abd'deki kapitalist yapıda ise bu eşyaların fazlaca gelişmiş bir pazarı vardır ve az çok piyasa dengeleri işlemektedir. onlar için el değiştirmedir bu işlem bizdekinin aksine. aradığın ürünü belirlersin, fiyatları ve durumlarını karşılaştırırsın, parasını verir alırsın. gururlanarak ne kadar aza aldığını da eş dost sohbetinde araya sıkıştırabilirsin.

  her ne kadar bizde de böyle bir pazar gelişmeye başlasa da internetin yayılmasıyla, eskilerden gelen bu ikinci el malın yalnızca "yardım için verilen" bir şey olduğu algısını kırmak zor bir şey. hal böyle olunca da genel olarak ikinci el alışverişi sevilmiyor.

  bu da böyle bir toplumsal analizimdi.
 • bmw genel olarak ikinci el takıntısını şu şekilde aşmaya çalışmıştır:
  http://www.bmwblog.com/…loads/bmw-ad-copyranter.jpg

  --- spoiler ---
  you know you're not the first
  ing. ilk olmadığınızı biliyorsunuz

  sonradan uyanığın biri şöyle bir ekleme yapmış:
  but do you really care?
  ing. ama gerçekte umrunuzda mı?
  http://epicsnaps.com/…epic-bmw-used-cars-commercial
  --- spoiler ---

  şahsen benim için ikinci el problem değil.
 • türk insanındaki bekaret takıntısıyla da alakalı olabilir.
 • 2. el satarken sıfır ürün sattığını sanan andavallar yüzündendir, bu gözler sıfır fiyatından daha pahalı 2. el araba satmaya çalışan insanları gördükten sonra her şey normal gelmektedir.

  halbuki bir 2. el değeri taşıdıktan sonra yarı fiyatından fiyatlarının başlaması normal olandır.
 • ikinci el alisveris tapanlarin %80 kaziklanmasindan ileri gelir. bi ara cep telefonunda herkes ikinci el alirdi sokakta millet elinde telefon satardi yara bandi satar gibi. ne oldu alan adamlarin cogu magdur oldu. artik kimse dogrudan tanidigi degilse 2. el cep telefonu almaz mesela kolay kolay.

  arabada da durum ayni. bi de adam icinde 3 4 yil sigara icmis arabanin dosemeleri sararmis her yerine duman kokusu sinmis istedigi kadar duzgun kullansin. bedavaya verse kullanmam o arabayi satarim*
 • başkasının eskisine mi kaldım mantığı var