• bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama sanki müşteri temsilcisi veya satış elemanı değilse, yani üstününastı konumda bulunmuyorsa, iletişime geçtiğimiz her tip medeni cesaretten yoksun, devamlı kompleksli bir şekilde ters yapmasıdır.

- ne yani kardeş biz godoş muyuz?

- anlamadım kardeş, yani sen dinsiz misin tövbe haşa?!

sürekli terslemeler. birader kafan basmıyor herhalde; sana kaç defa anlatacağız vs... bu ve buna benzer laflar. canımı sıkmasınlar bilmemne. trafikte de böyle mesela. yol boyu herkes yayalara ve birbirine sövüyor. gündelik yaşam sürekli restleşmeyle devam ediyor. herkes sinir küpü. herkes kompleksli. nasıl konuşuyon sen birader... yalnız erkekler de böyle değil. sürekli aşağılamalar; kalk oradan sen; çekil kenara; ben yapacağımı bilirim...

her şey diken üstünde anlayacağınız.
  • eğitimsiz olmamızdan kaynaklanan durum.
  • buradaki yazışmalarda bile bu yok mu? her konuda herkes birbirine girmeye hazır durumda. daha başlık açılır açılmaz başlıyor birbirine giydirenler. cinsellik ile ilgili bir konu atılıyor ortaya; kadınlar erkeklere erkekler de kadınlara verip veriştiriyor (bkz: türk kadınının seks anlayışı). millet olarak kimsenin kimseye tahammülünün olmadığı bir ortamdayız. yaşım gereği eskileri daha iyi hatırlıyorum ama hiç böyle şeyler yaşanmazdı. herkes hemen birbirine hakaret etmeye başlamazdı. şimdi herkes kendi dünya görüşü ya da ideolojisinde olmadığı; aynı sosyo ekonomik düzeyde bulunmadığı insanlar ile nefret üzerine kurulu bir kavgaya tutuşma derdinde. sosyo psikolojik bir vaka olarak değerlendirilip incelenmesi lazım gelen bir durum.
  • konusmasina gerek yok yan bakmasi yeterlidir.

(bkz: yan bakmak)
  • ben hayatımda türk insanı kadar kompleksli bir toplum ne gördüm, ne duydum.
    eskiden böyle değildi bu toplum. 60'lardan sonra sanki bir manevi bozulma başladı. sosyoloji ile ilgilenenler daha iyi bilir. sonuç olarak, çalışın ve medeni bir ülkeye gidin, yada kalın halkınızı eğitin.
  • gibisi fazla... arap kültürünün etkisi bu durum, başka bir şey değil.
  • cürümünü bilmemesinden ileri gelen durumdur. bir de buna şöyle bir eklenti yapılabilir. aile ve akrabalar arasındaki bu sinir sertleşme harpleri dikkatimi çekmiştir hep. baba ve amcaların çekişmesi, dayı ve annelerin çekişmesi, iki tarafın birbirine çıkarcı ve terbiyesiz yaklaşımı ve birbirini ezme çabası içinde büyüyen çocukları hep olumsuz etkilemiştir. mesela dışarda kendi ortamında süt kuzusu olan bir abi, amca ya da baba evde ailesine ve akrabalarına zulüm olur. bayramı günlerini herkese zehir eder. ulan yiyorsa git piyasada davran bakalım bu davrandığın hadsizlikle. şirkette yap mesela ya da memursan iş yerinde, git bir taksici ya da cürümünü bilmediğin bir insana sataş bakalım. ama ezebileceeği ve ona o hadsizlikle cevap verme terbiyesizliğini göstermeyecek olan insanların burnundan getir. valla birşeyler eksik bu toplumda ama bilmiyorum, eğitimsizlikten mi karaktersizlikten mi..
  • eğitimsizlikle alakası olmayan hareket.

tamamen cahillikle alakalı bir olay. cahil olmayan bilinçli bir adamla zorlasanız da kavga edemezsiniz.
  • bunun tek sebebi kitap okumayarak dar bir dünyaya hapsolup kalmamız. millet olarak.
  • küfür etmeden cümle kuramıyor oluşundan dolayı kaynaklanan durumdur.
hesabın var mı? giriş yap