şükela:  tümü | bugün
  • s*kile s*kile s*kmeyi öğrenmesinden dolayıdır.

misal ilk defa mobilya alıyorsunuz ve mobilyalarınızı siz naif takıldığınızdan olsa gerek y*rrak gibi monte ediyorlar, tamir istiyorsunuz 2 ay geçiştiriyorlar. ama çileden çıkıp doğrudan fabrikayı aradığınız anın 20 dakika sonrası montaj ekibi "abi sabah sabah fabrikadan aradılar hemen tamire gelelim" diye telefon açıyor.

bu sadece bir örnek. naifliğe, yumuşak karınlılığa bu ülkede yer yok.
  • hep panikten. sakin olalım arkadaşlar.
  • türk toplumunun en büyük buglarından birisi. herkeste böyle bir en ufak şeyde yaka paça, tekme tokat kavga edecekmiş potansiyeli var. en ufak aksilikte şidetle yoğrulmuş tepki vermeye şartlamışlar. herkeste bir öfke, bir saldırganlık ön hazırlığı. ataerkil toplum dizaynının etkileri olsa da, çoğu da bence iktisadi sorunların sonucu. yani ekonomik olarak refaha ermemiş toplumlarda şiddet kaçınılmaz oluyor. şu an çalıştığım ülke eğitim olarak türkiye'nin yakınından geçemez, ama refah seviyesi çok yüksek olduğu için hır gür göremezsiniz. tabii kanunsal yaptırımların da payı yok değil. ama ben bu olayı ekonomiye bağlıyorum. yokluk, çalışma saatlerinin yoğunluğu, kalabalıklar, farklı farklı kültürlerin etkileşimi ve üzerine de eğitim kalitesi eklenince sonuç olarak öfke toplumunu doğuruyor. türkiye'ye dair en sevmediğim şeylerden biri bu olabilir.
  • -şimdi bak bilader, böyle başlık açıyorsun ya... n'olacak? derdin ne senin?

şeklinde örnek verilebilecek konuşma biçimidir
  • televizyonu açın, parti liderlerinin, yöneticilerin, açık oturumcuların konuşmalarına bakın.. onlar nasıl konuşuyorsa maalesef insanımız da öle pervasız, üst perdeden konuşuyor.
  • türk insanının aşırı medeni olmasından kaynaklanan, herkese potansiyel tehdit ve düşman olarak bakan, tanımadığı insanlara ibne, oruspu, yavru, eleman, dallama, dalyarak ve benzeri gibi aşağılayıcı sıfatlarla yaklaşan çomarların konuşma tarzı. (ulan ne tanımmış be)

insana değer ve saygının olmadığı bir ülkede yaşıyoruz, insana saygı ve değerin verildiği ülkelerde böyle bir konuşma tarzıyla karşılaşmanız için adamın ancak çok zamansız bir haline denk gelmeniz lazımdır ki o hali bile bizim çomarlardan iyidir
  • cahillik ve orta doğu zihniyetinden kurtulamayış.

ah atam ah...sonra
  • hakkımızı insan gibi arayınca bir sonuç alamayacağımızı bildiğimizden, "gideyim de bi kavga edeyim" diye başlayan durum sonucudur. artık o kadar yayılmıştır ki bu durum her konuşmamız bu noktaya varmıştır.
  • eskiden de böyle insanlar varmış ama sanki piyasada artık sadece böyle insanlar var. kavga çıkarmaya yönelik konuşmayınca da karşı tarafın kafasında 'tırstı bu şimdi ne yapsam yaparım' fikri oluşuyor, haliyle gayet medeni bir insan olsanız da sokakta hanzo taklidi yapmak zorunda kalıyorsunuz.