şükela:  tümü | bugün
 • bilmiyorum istatistik kurumu tarafından resmi veriler var mı veya ölçümlenebiliyor mu ama kendi etrafıma baktığımda çok fazla kararsız kalıp üzerine hüküm veremediğim bir zeka seviyesi var.

  ben kendim bu konuda bir kompetan olabilecek zeka seviyesinde olmadığımı kabul ederek başlayayım da daha sonra okların hedefi olmayayım.

  hinlik, çakallık, hazır cevaplık kriterlerine baktığımızda diğer milletlerin çok üzerinde olduğumuz kesin. açıklardan faydalanma, kayırma, hukuka uygun olup ahlaksızlık noktalarını çıkarmada da fena sayılmayız. kısacası tüm ülke bir bakkal dükkanı olsa esnafını çarpmaya çalışan toptancıyı 150 metreden anlarız öyle bir ülkeyiz. bu da zeka gerektirir.

  ama diğer taraftan en basit problemleri çözemeyen, çözmeyen veya görmezden mi gelen artık bilmiyorum bir yapısı da var sanki türk insanının. kollektif uyumda kopukluklar var. gözümüze sokulan doğruların anlaşılmadığı algılanmadığı ve bu algılanmamanın kaygıyla karşılandığı bir seviyede var. siyasi değil bu söylediklerim bu arada. genel kültür, sanat, spor, bilim her konuda toplum bilincinin bir kısmı bitkisel hayatta gibi.

  o yüzden benim çıkarımım, hiç bir milletten geri kalmayacak ortalama bir zeka seviyemiz var ama bu zekayı aksiyona çekebilecek alt yapıyı henüz oluşturabilmiş değiliz.

  kısacası

  (bkz: zeki ama çalışmıyor)
 • "ortalama"dır.
 • "salak" diyorlar ya hani; neye göre, kime göre... zeka oranımız hoşlanmadığımız bir fikre çok bilmişlik tavrıyla yapılan yorumlarımız kadardır. trafikte öfkelenme sebebimiz de hep bu zeka seviyesinin düşüklüğündendir. gündelik küfür oranlarımız da...
 • ne desek gg olacak bir ortalama zekadır.

  ama burada malum partinin seçmenini hedef almamak gerek. kerimcan durmaz gibi bir adamı milyoner yapan, kürk mantolu madonna'yı madonna hakkında sanan, tatili kesmemek için oy vermeyen tipler de bu ortalamaya epeyce katkı sağlıyor.

  yani kimse çomar falan diye içini rahatlatmasın. hiçbir yerde umut yok.
 • zeka seviyesini iq olarak tanımlarsak, verilere göre 90 olan ortalamadır. 90'ın normal zeka aralığının (90-110) alt sınırı olduğunu belirtmek isterim.

  link1
  link2

  ancak bu veriler iqnun eğitim kalitesi, seviyesi ve ekonomik statü gibi değişkenlerle ilişkisi ele alınarak incelenmelidir.

  edit: türk insanının zeka ortalaması olarak entriyi girdim. başlıktan kastedilen farklı birşey ise mesaj kutumu yeşillendirin.
 • genelde ortalama seviyelerde, iç bölgelere girdikçe düşmekte.
 • normal zekanın alt sınırındadır, 90... diğer bir deyişle ortalamamız geri zekalılık sınırının eşiğinde...

  bu demek oluyor ki memlekette iq'su 90'ın altında olan çooooooook fazla insan var...

  zaten seçim sonuçlarından sosyal hayata her yerde görüyoruz etkilerini, kimse bana eğitim seviyesi, kalitesi bilmemne demesin, ülkede resmen idiocracy var, geri zekalı insanlar geri zekalı yöneticiler seçiyorlar, o geri zekalı yöneticiler de geri zekalılığın devamı için canla başla çalışıyorlar...
 • 90

  http://www.radikal.com.tr/…iler/2006/03/28/emre.gif

  "geri zekalıdan hallice"'ye tekabül ediyor.