şükela:  tümü | bugün
  • bilmiyorum istatistik kurumu tarafından resmi veriler var mı veya ölçümlenebiliyor mu ama kendi etrafıma baktığımda çok fazla kararsız kalıp üzerine hüküm veremediğim bir zeka seviyesi var.

ben kendim bu konuda bir kompetan olabilecek zeka seviyesinde olmadığımı kabul ederek başlayayım da daha sonra okların hedefi olmayayım.

hinlik, çakallık, hazır cevaplık kriterlerine baktığımızda diğer milletlerin çok üzerinde olduğumuz kesin. açıklardan faydalanma, kayırma, hukuka uygun olup ahlaksızlık noktalarını çıkarmada da fena sayılmayız. kısacası tüm ülke bir bakkal dükkanı olsa esnafını çarpmaya çalışan toptancıyı 150 metreden anlarız öyle bir ülkeyiz. bu da zeka gerektirir.

ama diğer taraftan en basit problemleri çözemeyen, çözmeyen veya görmezden mi gelen artık bilmiyorum bir yapısı da var sanki türk insanının. kollektif uyumda kopukluklar var. gözümüze sokulan doğruların anlaşılmadığı algılanmadığı ve bu algılanmamanın kaygıyla karşılandığı bir seviyede var. siyasi değil bu söylediklerim bu arada. genel kültür, sanat, spor, bilim her konuda toplum bilincinin bir kısmı bitkisel hayatta gibi.

o yüzden benim çıkarımım, hiç bir milletten geri kalmayacak ortalama bir zeka seviyemiz var ama bu zekayı aksiyona çekebilecek alt yapıyı henüz oluşturabilmiş değiliz.

kısacası

(bkz: zeki ama çalışmıyor)
  • %95 oranında cinsellik içeren zeka türüdür.
    (bkz: türke karını rusa canını emanet etmeyeceksin)
  • "ortalama"dır.
  • ne desek gg olacak bir ortalama zekadır.

ama burada malum partinin seçmenini hedef almamak gerek. kerimcan durmaz gibi bir adamı milyoner yapan, kürk mantolu madonna'yı madonna hakkında sanan, tatili kesmemek için oy vermeyen tipler de bu ortalamaya epeyce katkı sağlıyor.

yani kimse çomar falan diye içini rahatlatmasın. hiçbir yerde umut yok.
  • zeka seviyesini iq olarak tanımlarsak, verilere göre 90 olan ortalamadır. 90'ın normal zeka aralığının (90-110) alt sınırı olduğunu belirtmek isterim.

link1
    link2

ancak bu veriler iqnun eğitim kalitesi, seviyesi ve ekonomik statü gibi değişkenlerle ilişkisi ele alınarak incelenmelidir.

edit: türk insanının zeka ortalaması olarak entriyi girdim. başlıktan kastedilen farklı birşey ise mesaj kutumu yeşillendirin.
  • genelde ortalama seviyelerde, iç bölgelere girdikçe düşmekte.
  • normal zekanın alt sınırındadır, 90... diğer bir deyişle ortalamamız geri zekalılık sınırının eşiğinde...

bu demek oluyor ki memlekette iq'su 90'ın altında olan çooooooook fazla insan var...

zaten seçim sonuçlarından sosyal hayata her yerde görüyoruz etkilerini, kimse bana eğitim seviyesi, kalitesi bilmemne demesin, ülkede resmen idiocracy var, geri zekalı insanlar geri zekalı yöneticiler seçiyorlar, o geri zekalı yöneticiler de geri zekalılığın devamı için canla başla çalışıyorlar...
  • türk insanının zeka seviyesini ölçmek için aşağıdaki testleri yapabiliriz:)

-arabasında sinyal kolu olduğunu bilir ancak şerit değiştirirken kullanıldığını bilmez ya da o kadar zekidir ki pırt diye öbür şeride atlayarak zaman kazandığını sanır.arkadaki gebersin nasıl olsa arkadan çarptı o suçlu...
    -eve kimin geldiğini bildiği halde geldin mi, sen misin ya da x sen mi geldin der
    -üniversite mezunu olur olmaz firmaların onun kapısında beklediğini sanır , asgari ücret teklif edildiğinde şok olur.
    -sarı saçları ile adeta çankırı düşesi benim der beyaz atlı prensini bekler.
    -elinde beşyüz sene taksitini ödeyeceği son moda telefonunu masanın üzerine koyarak zengin olduğunu sanır.
    -takipçi sayısı ile doğru orantılı olarak sevildiğini zanneder.
    -biri bir şey söylerse asla altta kalmam çakarım cevabı mantığı yüzünden kendini zeki sanar , halbuki arkada biri mutlaka götüyle gülüyordur
    -hiç bişeyi sorgulamaz, işine geliyorsa kabul eder, biz neden bu kadar vergi ödüyoruz, ahlak çöküntümüz daha hangi noktalara kadar gidecek.. vb. çoğaltılabilir sen benden daha iyi biliyorsun.
    -kitap okumayı aşk romanından ibaret sanır, "sanma şahım herkesi sen sadıkane yar olur desen" biliyorum sagopanın şarkısı der...
    -gayri meşru ilişkisini avrupalı gibi yaşar ancak bilmez ki cezasını türk gibi verecek..yazık eder çoğu zaman kendine..

daha da uzar işte,amacım eleştirmek değil ,sayıyla ölçülmez yaşamak lazım.