şükela:  tümü | bugün
  • evet sözlük anlayamıyorum.

öncelikle entry’me referans olarak göstereceğim rakamlar için cumhurbaşkanlığına bağlı strateji ve bütçe başlanlığının linkteki raporunu paylaşıyorum.

bu rapora göre kişi başına düşen yıllık gelir 9.127 usd. ama bu çok yanıltıcı bir rakam. çünkü şu tabloya göre toplumun en zengin %10 luk kısmı gelirin %32’sini alıyor. bunları çıktığımızda geri kalan %90’nın ortalama geliri kabaca 6.800 usd civarında çıkıyor.

peki 6.800 usd nin tamamı harcanabilir gelir mi? hayır. yine strateji ve bütçe başkanlığını. raporuna göre, türkiye’de kişi başına %25 lik bir vergi yükü var. yani 6.800 usd’den 5.100 usd kaldı elimizde. şimdiki kurlarla 35.000 tl gibi bir yıllık gelir kaldı elimizde.

kamu-senin çalışmasına göre türkiye’de yoksulluk sınırı kişi başı aylık 3.500 tl. yani zaten ülkenin %90’ını ortalamada yoksulluk sınırının altında.

peki durum böyle iken nasıl 1 lt motorlu b segmenti araçlar 200.000 tl’den satılıyor?

2.000 tl’den başlayıp, 10.000 tl’lere çıkan telefonları kimler alıyor?

500.000’den başlayıp 1 milyon tl’ye varan ve artık orta-alt segmentte kabul edilen daireler nasıl alıcı buluyor?

daha sayamayacağım onlarca şey var elbet. ama bu %90’lık kesim sadece temel yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilecek kadar para ile nasıl harcama yapabiliyor? evet kredi kartları, banka krediler bir şekilde yardımcı olabiliyor. ama hadi aylık gelirlerinin 100 katına kadar borçlandılar diyelim. bu tüm ömürleri demek. bu çark nasıl dönüyor?

ben yanlış mı yorumluyorum, yoksa bilmediğim bir harcama ve gelir modeli mi var allah aşkına anlamak istiyorum!