şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslında bu ülkede yaşadığımız bir çok problemin temelindeki sebep.

  insanlar birbirine zerre saygı göstermiyorlar, herkes bencil durumda. en tepedeki insan da böyle, en alttaki insan da.

  nefret edilecek bir millet olduk resmen.
 • cahilligi ve sonradan gormeligiyle biraraya geldiginde tadindan yenmeyen durum..ondan sonra gelsin kaldigi bes yildizli otelin adini ifsa etmek icin her firsati degerlendiren okuzler, gitsin siz sunum yaparken gozunuzun icine bakarak telefonda sevgilisiyle konusan davarlar. neyse ki icimden hepsini sinifliyorum; davar grubu,koylu kurnazi grubu, kiro kadin grubu, kiro erkek grubu
 • pek çok sorunumuz gibi bunun da empati yoksunluğundan kaynaklandığını düşünüyorum.

  en basit meselelerde bile olsa "bana biri aynısını yapsa ne hissederdim?" düşüncesi insanın saygısızlık etmesini, kötülük yapmasını engelleyen önemli bir araçtır.
 • ben bilirim ve bana bir şey olmaz empozelerinden kaynaklanır.

  bu özgüven bitirecek bizi. saygımızı bitirdiği gibi!..
 • tespit doğru hedef hatalı.
  söz konusu kişisel çıkarlar olduğunda insanın kalitesi düşüyor. kazara savaş, yokluk falan olsa, bırak sıraya girmeyi tepene basıp geçecek insan sayısı zannettiğimizden fazla. o cici bici insanların herkese saygı göstereceğini de sanıyorsanız feci yanılıyorsunuz.
 • ben bunu daha çok tesettürlü bağzı insanlarda görüyorum. son dönemde çok fazla bu konu ile ilgili gözlem yapmaya başladım , bu arkadaşlar kendilerini her zaman öncelikli görüyorlar anladığım kadarıyla. diyelim metroya biniyorum bu insanlar önüne atlıyor bir anda koltuk kapma çabası ile ve sonra yaptığı çok doğru bir şeymiş gibi gülmeye başlıyor. bir yerde sıra beklerken kendini öncelikli görüp aralara kaynıyorlar, bu arkadaşlar çok ilginç kafalar yaşıyor sanırım. bugün yine otobüs ile gelirken bir anne elinde poşetleri ve iki çocuğu ayakta kaldı. tam da yine tesettürlü bir anne bir çocuğun olduğu yerde durdu oturan çocuğumuz 12 yaşlarında falandı , sonra çocuk uyuyor numarası yaptı 2-3 dk bekledim yer verirler mi acaba diye koridorun bir ucundan kalktım gittim bayanı çağırdım ve yerime oturttum sonra bu arkadaşlar hiçbirşey olmamış gibi sohbet etmeye devam etti. hani çocuğun biraz önce uyuyordu..
 • sadece genç nesilde değil, toplumun genelinde giderek artan, hergün biraz daha kendinden iğrendiren durum. bu olayın dağdan inmişlikle, zengin/fakir mahallede oturuyor olmakla falan da alakası kalmadı. insanımız gerçekten saygısız, artık sokakta savaşır gibi yürüyoruz veya araba kullanıyoruz.

  saygı denen şey, karşındakinden korktuğunda hissedilen ve gösterilen bir olgu değildir. fakat bizim ülkemizde malesef korkmuyorsa saygı duymuyor insanlar. bunun bizi yönetenlerle, eğitimle falan ben doğrudan etkisi olduğunu da zannetmiyorum. insanı hayvandan ayıran en önemli şeylerden biri olan saygı, hayvanca içgüdülerle korkarak gösterilmez. kaldı ki iddia ediyorum hayvanlar yaşadığımız toplumun çoğunluğundan daha saygılıdır.

  inanmıyorsanız gidin, bir bankamatik atm'sinde para çekmek için bekleyin, önünüze geçen 45-60 yaş arası bir davara mutlaka rastlarsınız.

  burada anılarımı anlatmak istemiyorum fakat, üniformalı gördüğünde abi çekip, sırasını veren tipler(ki kesinlikle buna karşıyım), siz sivil iken gelip sırada önünüze geçer, arabayla her türlü artistliği yapar, taciz eder üstüne laf söyleme haddini bulur kendisinde, yolda yürürken üstüne üstüne yürür, bu kadar mı zor güleryüz gösterip yol vermek birbirine? bu kadar mı?

  bu kadar mı zor markette 2 tane ekmek 1 tane gazete alacak olan insanı 2 dakikadan az beklemek yerine önüne geçmeye çalışmak tepeleme dolu market arabasıyla?
  bazı tipler atm'den 30 sn de para çekip defolup gidecekken ben, önüme geçip kartı nereye sokuyoz diye bana soruyor hiçbir şey olmamış gibi.

  bu aralar tayin dönemi, taşınma şu bu derken bankalarla çok haşır neşir olmak durumunda kaldım, herhangi bir devlet bankasına gidin(vakıf, ziraat, halk vb) gişeden fiş alın, mutlaka bir menopoz teyze göreceksiniz başkasından aldığı fişle önünüze geçen ve mutlaka bir göbekli dayı göreceksiniz sen öne geçtin diye tenezzül edip kavga eden.

  ben gerçekten yoruldum bu ülkede yaşamaktan artık.

  gerçi tek derdimiz saygısızlık olsa neyse, artık kaldırımda yürürken kesinlikle güvende değiliz. zira bir belediye otobüsü bizi biçebilir veya bir zengin çocuğu gelip üstünüzden geçebilir, bok yoluna ölürsünüz, siz ve aileniz hariç kimsenin canı sıkılmaz bu duruma.
 • doğruluğu giderek kanıtlanan tespittir. birkaç örnek vereyim. trafikte gidiyorum, sol şeride geçmek için sinyal veriyorum, sol arkadan gelen araba birden hızlanıyor sırf bana yol vermemek için. orası senin babanın yolu değil, ortaklaşa kullanıyoruz, neyin hırsı bu, neyin bencilliği? ramazan ayındayız malum, insanlar oruç tutuyor. yolda da bir kadın dondurmasını yalaya yalaya gidiyor. en doğal hakkıdır, afiyet olsun ama etrafındaki insanların o an, o sıcakta zor bir durumda olduğunu düşünüp dondurmasını evinde yese hiçbir zarar görmez. aynı şekilde, adam inanmadığını söyleyince aforoz ediliyor. yahu sanane, ister inanır ister inanmaz. sana bir kötülüğü dokunmadığına göre ne diye karışıyorsun? yok efendim erkek erkekten hoşlanamazmış, yok türbanlılar dört bir yanı sarmış falan filan. etrafımızdakilere dinden, tercihlerden, etnik kökenden, dilden, ırktan ve cinsiyetten arınmış, sadece insan gözüyle bakabilirsek daha saygılı, daha mutlu insanlar olabileceğimize inanıyorum. ha bunu yapabilir miyiz, işte onu bilemiyorum.
 • anadolu insanı ile büyükşehir insanının karıştırılmaması gerekli olduğunu düşünüyorum.
  (bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
  bazı öküzler istisna olabilir pek tabii.
 • bugun 2 defa sahit olunan gercek.
  aslinda saysak 12'de olur ama bazilari alenen olunca uste cikiyor.

  1.si; fatura yatirmak icin föm'e girdim.
  onumde 2 hatun isini hallediyor. az geride bekledim. misal 1.5 metre diyelim.
  kapidan uyanik bir apaci telefonla konusarak ıçeri girdi. o 1.5 metrelik yere girdi. haydaa! ulan ben gergin ve biraz kontak adamimdir lan beni mi buluyorsun bre deyyuz it, sapkasina tukurdugum tipine usta sen bir geri gececeksin ablalardan sonrayim dedim ha pardon dedi gecti. yahu niye hemen pardon dedinki madem uyaniksin madem apacisin madem picsin be anlamsiz adam?! ne ayaksiniz oglum ?! yav yani mantik su mu sessizi silkeriz sesini cikarana da aninda götümüzü de dönmeyi biliriz mi diyorsunuz abisi yav!?

  neyse 2.si; bazen çiğ köfte yerim severim de. c.kofteci de sevdigim arkadaşımdır. dun gece canim cekti aradim aciksan geleyim dedim gel dedi. dukkana geldim ama giremiyorum. kapisi biraz dardir. kapida acik haldeydi. 3 kisi tum dukkan girisini kaplamis 2'si bildigin avrat 1'i de genc oglan. beklemek sorun degil ama haksizliga ve saygisizliga hic gelemedigim icin biraz giciklanmaya basladim. yahu ben oradayım allah'in mallari allah'in hodukleri belli ki biri buraya girmek istiyor ama bakin ki sizi rahatsiz etmek de istemeden! ulan desenize az cekilelim de geçsin. baktim bunlarin cekilecegi yok ittirerek gectim sikimden asagi kasimpasa hesabi.

  sevgili bos beles tipler sizin gibi insanlarla su ulke de yaşamak ne kadar zor biliyor musunuz sasirmis davarlar sizi.

  son olarak bu isin semtle alakasi da yok hani o kafaya gireceklere de soyleyeyim yani bastan şükür etiler'de de mevzumuz var. davarlar her yerde unutmayalim.

  edit: imla.