• acı bir gerçek. ilkokul mezunu da bilmiyor, üniversite mezunu da bilmiyor bunu. adam muayene olacak ve barkod üzerinde sıra numarası yazıyor hala kapı açıldıkta içeri kaynak yapmaya ve sırada bekleyen diğer kişilerin önüne geçmeye çalışıyor. sıra bekleme medeniyetine bile sahip değil. acil hasta olsa kısmen anlarım ve gerekli işlemleri yaparım ama acil de değil. tahlil sonucu gösterecekmiş. sırada o kadar yaşlı ve hasta insan var, hiç umrunda değil. onlar ses çıkarmadığı için azıtmış bu da.

böylesi bir tane değil iki tane değil. kaç tane. bana göre doktorların, hastalar hakkında değerlendirme yapması gerekir muayeneden sonra. kaba, görgüsüz ve acil bir sağlık sorunu olmayan hastalara muayene ve randevu önceliği verilmemeli. uğraşmaktan yorulduk artık.
  • bankamatik sırasında önümde bekleyen elemanın yanına bir kadın geldi, başladılar sohbete ben oralı değilim hiç. sıra ilerlemeye başladı bunlar hala muhabbet ediyorlar falan, ufaktan kıllanmaya başladım.

artık sıra kadının konuştuğu önümdeki elemana gelmek üzere, bir baktım eleman kartını hazırlarken bu kadın da çantasını karıştırmaya başladı. kadın çantasından cüzdanını cüzdanından da kartını çıkarır çıkarmaz kadına seslendim.

"pardon hanımefendi arkadaştan sonra sıra bende"

birden afalladı, başını öne eğdi utanarak "tamam" dedi ve sıraya geçmeden beklemeye başladı. önümdeki eleman işini halletti, sonra ben geçtim paramı çektim arkamı döndüğümde bir baktım kadın bu sefer benim arkama sıraya geçmiş ve benden sonra bankamatiğe yürüdü ve işlemine başladı. bu sırada arkasında hala en az 4-5 kişi var sırasını gasp ettiği, hepsi de bön bön bakıyor.

yani başlığın doğrusu "türk insanının hakkını savunmayı bilmemesi" olmalı bence.
  • ramazan ayında pide sırası beklerken, pidelerin çıkmasına ramak kala ablanın biri geldi sıranın en önüne geçti, heralde ekmek alacak diye düşündük, sanırım arkamda yaklaşık 50 kişi vardı, pideler çıktı, abla "bir tane de ben alabilir miyim" deyince "hanımefendi buradaki sırayı görmüyor musunuz?" dedim...
    "bir tane pide alıp gideceğim ne var ki yani" dedi...
    "biz 100 tane için sıra beklemiyoruz, biz de bir tane alıp gideceğiz" dedim..
    önünü tekrar kasaya dönüp parayı fırıncıya uzatıp "bir tane pide lütfen" dedi..
    fırıncı "sırada mısınız hanımefendi?" diye sorunca aynı cevabı fırıncıya da verdi, fırıncı kapıyı gösterince "allah hepinizin belasını versin" deyip gitti...
    buyur burdan yak...
  • türklerden ziyade doğu insanın ortak özelliğidir.
  • hak kavramına yalnızca kendi hakkı yenildiğinde önem veren insanlarımızın ortak özelliği.
  • türklük ile alakalı bir durum olmayıp çoğunluğun kalitesine göre değişen bir durumdur...

ne mi diyorum? örneğin ülkemizde bir operaya gittiğinizde etrafınızdakiler de türk olmasına rağmen kimse sırayı bozmuyor, kimse kimseyle tartışmıyor, kimse kimseye hakaret etmiyor, tabii ki operaya giden insan sayısı ülkenin geneline göre küçük bir rakam fakat o da türk bu da türk, demek ki olay görgüde bitiyor...

kaliteli insan olmak önemli, bunun parayla pulla da alakası yok, 5-10 liraya tiyatro var bu ülkede, ne müzisyenler dinleyebiliyorsunuz 10 liraya, bir çok sergi bedava, sanatla yoğrulursa insanlar zaten görgü doğrudan gelişiyor, dolayısıyla ne sıra sorun oluyor, ne trafik, ne de bugün içten içe sövdüğümüz pek çok şey...

ama damarlarınızda asil kan yerine çomar kanı taşıyorsanız iş zor, köpek bile eğitiliyor ama eğitilebilen bir çomar görmedim...
  • yıllarca hakkı yendiği için, "yine hakkım yenecek, uyanık olmalıyım" düşüncesinin etkisi olduğunu düşündüğüm durum.
  • geçen gün banka öğle tatili sonrası kapıda bekleşiyoruz başka insanlarla. saat 13:25, yavaştan banka memurları gelip giriyor.
    kapıda saçma sapan bir sıra var, bekleyenleri kesiyorum, kim benden önce gelmiş, kim sonradan gelip araya yamanacak. beklediğim gibi oldu,
    50'li yaşlarda bir hanım teyze geldi, etrafa sorup duruyor, kaçta açılıyor, içeri almaya başladılar galiba (giren memurlardan bahsediyor) vs vs. bunları sorarken de götün götün öne geçti kapıya dayandı camdan içeriye bakıcam ayağına.

"hanfendi" dedim "siz sıraya geçeceksiniz değil mi?"
    - aa al geç al sıra senin olsun.. içeride zaten sıra numarası alıcaz.

lan gerizekalı, önce ben geldim, önce ben alıcam o sıra numarasını, içimden dedim tabi..
    görsen insan sanarsın.
    arkamdan saydırmaya devam ediyordu şöyle, "hiç saygı kalmamış cık cık cık."
  • kendilerini herkesten akıllı sanmalarındandır.

geçtiğimiz günlerde eşimle xyz bankası önünde açılmasını bekliyoruz. bir amca geldi. ilk sıradaki kişiyle goygoya başladı. normal zamanlarda etrafı çok umursamam ama şeytan dürttü diyeyim, sıra olduğunu hatırlatacağım tuttu. kapı açılınca en son girerim dedi, o sırada güvenlik memuru kapıyı açtı, daldı içeri, goygoy yaptığı adamdan kendisine de bir numara almasını isteyince gerildim. ne yaptığını sordum, yaşlı olduğu cevabı aldım. dürüstçe öne geçmek istediğini söyle be mübarek, yaşın önemi yok, ama salak yerine de koyma yani. neyse, kabul etmediğimi belirttim. epey bi homurdandı. başka zaman olsa yaşına hürmeten geçerse geçsin derdim ama ruhum kabul etmiyor artık. iyi niyeti bırakalı çok oldu, tepki gösteriyorum elimde olmadan.
hesabın var mı? giriş yap