şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ulke insanin en sevdigi sey tarih kesinlikle. biz soyle iyiydik, boyle iyiydik, dunyayi titretirdik goygoyunun temel nedeni olmasindan oturu olsa gerek bu sevgi. tamam yaptik ama ne kaldi elde? tarih ile ovunmek ve sevmek baska bir sey; tarihten ders almak ise cok farkli bir sey. biz ders alamayip sevenlerdeniz genelde. o neden insanimiz cok sever tarihi ulkede. oyle...
 • sevmek mi? aksine hiç sevmiyorlar. türk insanı masal seviyor sadece.
 • yanlış bir tespittir.

  türkler tarihi sevmez, hikaye dinlemeyi sever.

  türk insanı nedir? nerelerde yetişir? iyi bir türk insanının bakımı için neler gereklidir? hepsi az sonra zahide ile yetiş hayata'da... sakın kaçırmayın.
 • yanlış tespit.

  türk insanı tarihin işine geldiği kadarını sever.
 • çok yanlış bir tespittir. türk insanı tarih sevmez. türk insanının sevdiği, gururunu okşayacak hikayeler anlatılmasıdır. türk insanı tarihini bilmez, tarih bilgisi dizilerden ve bir takım programlarda anlatılanlardan öteye geçmez. türk insanı orta asyayla ilgili bildiği gerçekler, çin seddinin ne kadar da korkutucu ve güçlü bir ırka sahip olduğundan dolayı çin'in tir tir titreyerek yaptığı bilgisinden öteye geçmez. tarihi o zamanın olgularıyla değerlendirmez; çin seddinin, türklerin çin topraklarını yağmalamasından dolayı yapıldığını kabul etmez, etmek istemez. yarım bilgi onu mutlu ediyorsa o bilgilerle devam etmek hoşlarına gider.

  oysa tarihindeki yanlışları, kabul etmek ve araştırmaya devam etmek, onu uluslararası platformlarda kendisini daha iyi temsil etmesine sebebiyet verecektir, haberi yoktur. türk mitolojisi ile ilgili en iyi araştırmaları (bkz: jean-paul roux)'ın yapması bile türklerin ne kadar kendi tarihinden uzak olduğunu gösterir.

  zira türkler yakın tarihini de sevmez, cumhuriyet kurulduğundan bu yana, ülkenin geçirdiği dönemi de bilmez, bir film izler, koreye asker göndermişiz ne iyi insanız der ağlar, bilmez ki koreye asker göndermemizin sebebi ne . istanbul gibi bir şehirde her yer tramvay yollarıyla kaplıyken, bu demir yollar niye söküldü sormaz. sahi ya bu kadar göç niye oldu, neden sıkıştık küçükcük şehre demez. kimse bana türkler tarihi sever demesin.
  (bkz: cunningham kanunu)'na kurban olduk ama neyse.