şükela:  tümü | bugün soru sor
  • üst edit: başlıkta kullandığım garip kelimesine takılanlar olmuş. garip yerine ilginç kullansam daha doğru olurdu, kabul ediyorum. ben de anlamlı, güzel isimlerimizi çok beğeniyorum. yabancı arkadaşımın lafına alındığım, ezildigim yok. indian tribe lafı küçük bir şakalasmaydi aramızda.

geçen gün litvanyali bir arkadaşımla konuşurken kafama dank etmiş gerçek.

hep bana steam kullanıcı adım ile hitap ettiği için gerçek ismimi merak etti.

- "what's your real name?" dedi.

- "onur, it means honor in english." dedim.

- "what's your sisters names?" dedi.

-"joy (neşe) and twilight (seher)." dedim.

- "what's your father's and mother's name?" dedi.

- "force (kudret) and river (nehir) dedim.

adam dayanamadı ve;

-" wtf? are you guys fucking ındian tribe or something?" (bu ne lan? amk kızılderili kabilesi misiniz siz?) dedi.

harbi lan. doğada ve varsa isim olarak kullanıyoruz. cloud (bulut), fire (ateş), water (su), sea (deniz), rock (kaya), rain (yağmur).

türkçe söyleyince kulak aşina olduğu için garip gelmiyor ama yabancı biri gibi düşününce, bu isimler kulağa çok ilginç geliyor.

edit: doların yükselmesi sizi baya germiş anlaşılan. yazdığım entry'nin neresinden çıkardığınız isimlerimizin beni mahçup ettiğini, rahatsız ettiğini? aksine arap ismi olmayan türkçe, anlamlı isimlerimiz, pek çok ülke isimlerinden daha güzel. zaten litvanyali arkadaş ile konuşmamizin devamında, arkadaşa "siktir lan, senin ismin ne, rokas ne amk?" diyerek fuck off'u çektim. ben sadece dışarıdan bakınca ateş, bulut ismi ilginç geliyor kulağa, onu vurgulamak istedim, sakin.

edit 2: ne ezik insanlarmissiniz lan? türkçe dersi vermeye çalışan, "keşke ingiliz himayesinde olsaydık görürdüm ben seni." diyen, "arap götü mu yaladin?" diye soran... ruh hastası misiniz nesiniz ya?
  • "ortadoğu dinlerinin esiri olmamış isimler böyle olur genco" denmesi gereken iddia.
  • batıdaki isimlerin çoğunun incilden arak olması ve bunun yabancı olmasından ötürü kuul durmasından ötürü gelen sanrıdır

yani kısacası john ve samuel imrendiğin isimler olabilir de bunlar bildiğin abdurrahman'ın, davut'un yabancı versiyonu be gülüm

(bkz: napak gandalf mı koyak)

edit: ahah arkadaş litvanyalıymış

(bkz: petras kaustas bunu beğenmedi)
  • gurur duyulacağına garipsenen gerçektir.

bir de litvanyalı’ya mahcup olmuş, onu anlatıyor. neyse küfretmeyeyim.

pulp fiction’da bruce willis’ın oynadığı butch karakteri takside kadın şoförle sohbet ederken kadın ‘butch’ isminin anlamı nedir diye sorar.

butch’un cevabı şöyledir: ben amerikalıyım hayatım. bizim isimlerimizin anlamı filan yoktur.
  • muhtemelen 13-15 yaş aralığı beyin fakiri birisiyle konuşmuşsun
    normaldir.
  • ne yapalım alexander mı koyalım? sonra çocuğun arkadaşları alexander sik sallandır diye gezsin ortada. gayette güzel isimler mevcut. geçiniz.
  • asil onlari isimleri garip.
    cogu hala ibranice kokenli isimleri tercih ediyor.

cunku; (bkz: din)
  • isimlerde sorun yok ama türklerin kendini ezme psikolojisine altın değerinde bir örneksin onurcuğum. litvanyalı arkadaşının adı neymiş?
  • sen dua et "abdulkadir, hayrünisa, eslem, sümeyye, mücahit, muhammed, abdurrahman" falan demek zorunda kalmadın.

- what's your name?
    +abdulkadir. means hmm mmmm...

-what's your father's name?
    + his name is abdulbaki. means hmmm (bu ne amk ya) hmm...

-your sister?
    +ahh she, she is eslem nur sümeyye rümeysanur merve nisa. means fuck me in the ass.

editasyon : bundan güzel ne var? doğaya dair isimlerin olması kabile olunduğunun değil, o kültürde bozulmadan kalan bir şey olduğunun göstergesidir. dezenforme olmayan, ilk toplumların doğayla henüz iç içe olduğu zamanlardan kalan ve somut, harika isimlerdir bunlar.

al bak ben sana sayayım : toprak, su, rüzgar, bulut, ateş, nehir, yağmur, güneş, dolunay, kaya, alev, kıvılcım, ırmak, ışık, tan, ufuk, damla, ada, bahar, ilkyaz, çınar, poyraz, çiçek... gider bu böyle.

yani ailende bu kişilerin olması sevgili dostum, bence senin için harika bir şans. o kabile diyene de "evet kabileyiz keserim vallahi götünü" de susar.
  • muhtemelen düşünsel ve geleneksel kökenimiz bir nevi proto kızılderili-şaman yapısında olduğu için normal bir durumdur. kim bilir, belki de köken olarak proto kızılderili proto avrupalı karışımıyızdır. ama kızılderili düşüncesi ve gelenekleri ağır basmıştır.

en azından adların birer anlamı var. bu da gayet olağan.

not: proto kızılderili ve proto avrupalı karışımı olabileceğimiz ihtimali konusunda bazı belgeselleri izlemenizi öneririm. kennewick adamı, asya'da bulunan yaklaşık on beş bin yıllık cesetler ve mumyaları araştırabilirsiniz. duruma bakılırsa asya'nın kuzey ve orta kısımları, bir zamanlar -on beş bin yıl kadar önce- beyaz ırkın ataları ile kızılderililerin atalarının bir arada yaşadığı, avlandığı hatta göç ettiği bir kıta idi. kennewick adamı, muhtemelen bering boğazı üzerinden yapılan göç sırasında ölen beyaz ırka mensup bir adam.