şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bursa, yeşilde bulunan müzedir.

  osmanlılar’ın yaptırdığı ilk medreselerden birisi olan yeşil medrese, bugün türk islam eserleri müzesi olarak hizmet verir.
  sultaniye mederesesi olarak da bilinen yeşil medrese, çelebi mehmet’in emri ile yeşil cami ve yeşil türbe’nin de mimarı olan hacı ivaz tarafından yapılmıştı. 1419 yılında yapımına başlanan medrese, sultan’ın ani ölümü ile yarım kalınca yüzden iki katlı yapılması planlanan medrese tek katlı olarak inşa edilmiş.
  medrese, ortasında mermer bir havuz bulunan geniş bir avlunun etrafından sıralanmış 13 hücre, bir dershane ve iki terastan oluşur. bu huzur dolu avlunun çevresindeki odalarda selçuklu ve osmanlı sikkeleri, çini ve seramik eserler, geleneksel türk kıyafetleri, elişleri sergilenmektedir.
  yeşil medrese, 1902 yılında bursa erkek lisesi’nde açılan müzede yer alan eserlerin 1930 yılında nakledilmesi ile arkeoloji ve etnografya müzesi haline gelmiş; arkeolojik eserler 1970’lerin başında kültürpark içinde kurulan arkeoloji müzesi’ne taşındıktan sonra türk islam eserleri müzesi halini almıştır.

  kaynak: http://www.blogcu.com/bursadayasam/352386/
  resimler için: http://www.bursa.gov.tr/turizm/eser/muze.htm
 • benzer isimli ba$ka bir muze olarak: (bkz: turk ve islam eserleri muzesi)
 • giriş 2 ytldir.
  kapıdaki adama öğrenciyiz be abi derseniz beleşe girbilirsiniz. zira öğrenci deyince akan sular dururmuş.
 • girişinde ve başka hiçbir yerinde açıklayıcı bir yazı bulunmayan tarihi yapı. sadece tabelasının altında parantez içinde ''pargalı ibrahim paşa sarayı'' yazılı. bu kişinin hayatı hakkında hiç bilgi yok. halbuki orası çeşitli açıklamalar ve resimlerle donatılsaydı hem yerli hem de yabancı turistler için daha ilgi çekici bir hale gelmez miydi? ne yazık ki onca devlet adamına yuva olmuş bu bina sadece bir takım eşyanın sergilendiği bir mekan olarak kullanılmaktadır. binanın kendine özgü tarihi ve gizemli havası es geçilmektedir.
  saray şu anda tadilatta ve tekrar açılmasına da aylar var. umarım yeniden ziyarete açıldığında bu eksiklikler giderilmiş olur.
 • sanırım tadilattan beri, duvardan duvara uzun tüylü halı kaplı olan fuayesine bir süpürge vurulmamış olmalı. yoksa, yalnızca yüz yıldır temizlenmemiş/havalandırılmamış yerlerde zuhur eden hafif toz alerjim, nefes aldırmadan öksürtecek bir astım nöbeti taklidi yapmazdı. alerjik astımı olan biri girse ne yaşayacaktı kim bilir.