şükela:  tümü | bugün
 • iran'da düşen türk jetinde can veren pırıl pırıl 8 genç ile 3 mürettebatın ailesine öncelikle başsağlığı dilerim
  amacım uçağını düşüş nedenini bu başlık altında irdelemek..
  jetin düşüş nedeniyle ilgili pek çok bilgi okudum..
  kafamda olayın oluş nedeniyle ilgili bir resim belirdi..
  jet olması gereken irtifanın üzerindeydi
  kaptan beril gebeş ve melike kuvvet motorlardan birinde sorunla karşılaştı..
  irtifa üstü uçtukları için uçağın burnunu aşağı doğru çevirdiler..
  sürtünme arttı ve uçak tıpkı taş gibi yere çakıldı..
  kısacası uçağın tamamen pilotaj hatasından düştüğünü düşünüyorum..
  eğer o pilotların yerine daha tecrübeli bir pilot olsa uçağın sağ salim yere ineceğini düşünenlerdenim..

  edit1: entry'mde ne kimseye hakaret ettim ne de ölenlerin anılarına saygısızlık yaptım.. ama ne çomarlığım kalmış ne de trollüğüm.. evet doğru kara kutu kayıtları ortada yok.. kaza kırım raporunun hazırlanması en az 6 ay sürer.. bu mantıkla bakarsak hiçbir duruşmada karar çıkmadan yorum yapmayalım..

  edit2: 2. pilot melike kuvvet'in fetö mağduru olduğu yazılmış.. ordudan ihraç edildikten sonra gittiği özel uçuş okulunun fetö ile iltisaklı olduğu için kapatıldığını neden gizliyorsun.. yani hem fetö yüzünden ordudan ihraç ediliyorsun daha sonra da onların işlettiği kursa gidip jet pilotu olmaya çalışıyorsun.. bu hikayede sana tuhaf gelen hiçbir şey yok mu? ayırca fetö mağduru olanlar hata yapamaz diye bir kural mı var?
 • elinde hiçbir somut delil olmaksızın pilotaj hatasından bahsediyor olmak ön yargılı ve hatta ötesinde kasıtlı hedef göstermektir.

  bu kasıtlı hedef göstermenin sebebi melike kuvvet'in fetö kumpası ile ihraç edilen mağdur subaylardan biri olması mı sorusu akıllara geliyor.

  kaynak

  edit: (bkz: minik zlata'ya yardım ediyoruz kampanyası)
 • uğur cebecinin zaten bütün olasılıkları köşesinde yazdığı, bunun da sözlükte paylaşıldığı bir süreçte ayrıyeten sözlük ergenlerinden ne beklenerek oluşturulduğunu anlayamadığım başlıktır.

  (bkz: ugur cebecinin skandal yazisi)

  edit: üsttek başlık uçmuş gitmiş. kim bilir nereye taşındı. ama başlıkta şu yazı vardı:

  http://www.hurriyet.com.tr/…gru-yonetti-mi-40769970
 • nedense pilotların ikiside kadın olunca toplumda "kadın pilotlar yüzünden düştü" gibi saçma sapan bir algı yaratılmaya çalışılıyor. pilotlardan birisi tsk'da savaş pilotu olarak uzun yıllar görev yapmış, diğeri sivil kökenli ancak oda uzun yıllar türk hava yollarında uçmuş. yani pilot lisansını alır almaz başaran havacılıkta işe giren pilotlardan bahsetmiyoruz. tecrübeleri gayet yeterli bana göre. evet pilotaj hatası olabilir tabi ki ama erkek pilotlar olsa pilotaj hatası en son değerlendirilecek iken pilotların ikisi de kadın olunca hemen "kesin pilotaj hatasıdır ne anlar bu amk ojeleri" tarzında düşüncelere girmek bence iki yüzlü bir yaklaşımdır. objektif olunmalı. ama maalesef bu kazaya bakış açısında objektiflikten ziyade cinsiyetçi subjektif görüşler daha ağır basmakta.

  edit: woody uyardı. tsk kökenli pilot aslında helikopter pilotu imiş.

  not: erkeğim, feminist veya meriç tayfasından değilim.
 • internetten uçak kullanmayı öğrenenlerin tartıştığı başlık!
 • 0.78m ile giderken yardımcı pilot vitesi dörde çekince şanzımanı dağıtmış ondan.

  aklınız yok fikriniz var geri zekalılar sizi. ne kadar kolay böyle bilmediğiniz etmediğiniz işlerin arkasından atıp tutmak. aynı bok pegasusun trabzon'da pistten çıkan uçağının ardından da yenmişti.

  iş dönüp dolaşıp herkesin her şeyi bilmesine geliyor. toplum olarak bilmediğimiz bok yok. herkes profesör. susun da kaza raporları ve incelemeler konuşsun.
 • pek çok sebebi olabilir. gelecekte buna benzer üzücü olayların tekrar yaşanmaması için en ince detayına kadar incelenip ders çıkarılması gerek.

  ne desek burada fikir yürütmekten ileri gitmeyecek maalesef. resmi soruşturmayı beklemek zorundayız.

  düşük ihtimal belki ama pilotlardan biri belki de depresyondaydı ve intihar etti.
 • motordan kedi çıkarsa şaşırmam
  herkes için daha uygun bir senaryo olamaz
  hayvan hakları zıplar bu seferde
  bekleyip göreceğiz
 • ölenlerin anısına ve yakınlarına saygısızlık edilmemesi gereken başlıktır.

  bırakın uzmanlar gerekli açıklamaları yapsın.
 • gel de sövme. gel de bu bir halttan haberdar olmayan insanların ahkam kesmesine sövme. hicbir uzmanlığı olmadığı halde burada ahkam kesen daltaraklara gel de sövme. he sayın herbokologlar en çok siz bilirsiniz. evet, kesin pilotaj hatası. kesin.

  beyin kıvrımlarınızla beraber vicdanınızı seveyim.

  detayli kaza raporu çıktığı zaman bütünüyle aydınlanacak sebep. bunun içinde uzmanların gerekli incelemeleri yapması ve uzunca bir süreye ihtiyacı var. bir seneye yakın sürer. ama neden uğraşıyorlar ki? sorsunlar bizim herbokologlara. sözlükte binlercesi var.
  dediğim gibi beyin kıvrımlarınızı da vicdanınızı da seveyim.