şükela:  tümü | bugün
  • iran'da düşen türk jetinde can veren pırıl pırıl 8 genç ile 3 mürettebatın ailesine öncelikle başsağlığı dilerim
    amacım uçağını düşüş nedenini bu başlık altında irdelemek..
    jetin düşüş nedeniyle ilgili pek çok bilgi okudum..
    kafamda olayın oluş nedeniyle ilgili bir resim belirdi..
    jet olması gereken irtifanın üzerindeydi
    kaptan beril gebeş ve melike kuvvet motorlardan birinde sorunla karşılaştı..
    irtifa üstü uçtukları için uçağın burnunu aşağı doğru çevirdiler..
    sürtünme arttı ve uçak tıpkı taş gibi yere çakıldı..
    kısacası uçağın tamamen pilotaj hatasından düştüğünü düşünüyorum..
    eğer o pilotların yerine daha tecrübeli bir pilot olsa uçağın sağ salim yere ineceğini düşünenlerdenim..

edit1: entry'mde ne kimseye hakaret ettim ne de ölenlerin anılarına saygısızlık yaptım.. ama ne çomarlığım kalmış ne de trollüğüm.. evet doğru kara kutu kayıtları ortada yok.. kaza kırım raporunun hazırlanması en az 6 ay sürer.. bu mantıkla bakarsak hiçbir duruşmada karar çıkmadan yorum yapmayalım..

edit2: 2. pilot melike kuvvet'in fetö mağduru olduğu yazılmış.. ordudan ihraç edildikten sonra gittiği özel uçuş okulunun fetö ile iltisaklı olduğu için kapatıldığını neden gizliyorsun.. yani hem fetö yüzünden ordudan ihraç ediliyorsun daha sonra da onların işlettiği kursa gidip jet pilotu olmaya çalışıyorsun.. bu hikayede sana tuhaf gelen hiçbir şey yok mu? ayırca fetö mağduru olanlar hata yapamaz diye bir kural mı var?
  • elinde hiçbir somut delil olmaksızın pilotaj hatasından bahsediyor olmak ön yargılı ve hatta ötesinde kasıtlı hedef göstermektir.

bu kasıtlı hedef göstermenin sebebi melike kuvvet'in fetö kumpası ile ihraç edilen mağdur subaylardan biri olması mı sorusu akıllara geliyor.

kaynak

edit: (bkz: minik zlata'ya yardım ediyoruz kampanyası)
  • uğur cebecinin zaten bütün olasılıkları köşesinde yazdığı, bunun da sözlükte paylaşıldığı bir süreçte ayrıyeten sözlük ergenlerinden ne beklenerek oluşturulduğunu anlayamadığım başlıktır.

(bkz: ugur cebecinin skandal yazisi)

edit: üsttek başlık uçmuş gitmiş. kim bilir nereye taşındı. ama başlıkta şu yazı vardı:

http://www.hurriyet.com.tr/…gru-yonetti-mi-40769970
  • nedense pilotların ikiside kadın olunca toplumda "kadın pilotlar yüzünden düştü" gibi saçma sapan bir algı yaratılmaya çalışılıyor. pilotlardan birisi tsk'da savaş pilotu olarak uzun yıllar görev yapmış, diğeri sivil kökenli ancak oda uzun yıllar türk hava yollarında uçmuş. yani pilot lisansını alır almaz başaran havacılıkta işe giren pilotlardan bahsetmiyoruz. tecrübeleri gayet yeterli bana göre. evet pilotaj hatası olabilir tabi ki ama erkek pilotlar olsa pilotaj hatası en son değerlendirilecek iken pilotların ikisi de kadın olunca hemen "kesin pilotaj hatasıdır ne anlar bu amk ojeleri" tarzında düşüncelere girmek bence iki yüzlü bir yaklaşımdır. objektif olunmalı. ama maalesef bu kazaya bakış açısında objektiflikten ziyade cinsiyetçi subjektif görüşler daha ağır basmakta.

edit: woody uyardı. tsk kökenli pilot aslında helikopter pilotu imiş.

not: erkeğim, feminist veya meriç tayfasından değilim.
  • internetten uçak kullanmayı öğrenenlerin tartıştığı başlık!
  • 0.78m ile giderken yardımcı pilot vitesi dörde çekince şanzımanı dağıtmış ondan.

aklınız yok fikriniz var geri zekalılar sizi. ne kadar kolay böyle bilmediğiniz etmediğiniz işlerin arkasından atıp tutmak. aynı bok pegasusun trabzon'da pistten çıkan uçağının ardından da yenmişti.

iş dönüp dolaşıp herkesin her şeyi bilmesine geliyor. toplum olarak bilmediğimiz bok yok. herkes profesör. susun da kaza raporları ve incelemeler konuşsun.
  • ölenlerin anısına ve yakınlarına saygısızlık edilmemesi gereken başlıktır.

bırakın uzmanlar gerekli açıklamaları yapsın.
  • (bkz: sanane) ya da (bkz: banane)
  • uğur cebeci'nin yazısını açtım ama az sonra okuyacağım, önceden ahkam keseyim.

ilk yazılan entry'deki açıklama mantıksız görünmüyor, sadece "sürtünme arttı, daş gibi çakıldı" yerine azıcık havacılık jargonu katılabilir.

pilotların 38 bin fit için izin isteyip sonradan 33 mü 34 mü tekrar alçalma izni istemeleri benim de aklıma "coffin corner" denen o olayı getirdi.

(çok kısaca: uçağın hizmet verebileceği maksimum irtifaya yaklaştıkça, aşırı hız (overspeed) ile paldır küldür çakılma hızı (stall speed) arasındaki makas kapanır ve hızdaki küçük bir değişiklik uçağın stall etmesine sebep olabilir.

özellikle bu tür küçük uçaklarda yükleme ağırlıkları ve dengesine her zaman dikkat edilmiyor. şarkıyı aaliyah'ı öldüren kaza böyle bir sebeple meydana gelmişti mesela.

uçak sınırından ağır yüklendiyse, 38 bine yaklaştıkları sırada stall warning devreye girmiş, pilotlar da alçalmak istemiş olabilirler. bu sırada uçak, "t" tipi kuyruklu ve arkadan motorlu olduğu için "deep stall" tabir edilen ve kurtulması zor olan bir stall şekline yakalanmış olabilir (uçak hızla irtifa kaybederken t şeklindeki kuyruktan ötürü kontrol yüzeyleri işlevsiz kalıyor, bir nevi freni patlamış kamyon gibi sonunuzu seyretmeye başlıyorsunuz).

her türlü, çok yazık.
  • kadın pilot ablasına daha önce "bu uçak 3 defa arıza yaptı, 1 kere parise giderken, 2 defa trabzona giderken, bu uçakla uçmak istemiyorum abla" demiş. hatta bakımlarından şüphe etmiş ve sivil havacılık kurumuna bu konuyu ve uçağın kontrollerinin yapılıp yapılmadığını felan sordurmuş.

uçağın düşüş sebebi bence karakutudaki verilerden de çıkacağı üzere göstere göstere teknik arıza olucak.

bu kadar zenginlik içinde, böyle bakımlarını yaptırmadan jet uçurmak tam bir türk işi. madem bakımını yaptırmayacaksınız neden biniyorsunuz o uçağa. araba değil ki bu lastiği patladı, su kaynattı deyip kenara çekesin...

yazık... çok yazık...