şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iran'da düşen türk jetinde can veren pırıl pırıl 8 genç ile 3 mürettebatın ailesine öncelikle başsağlığı dilerim
  amacım uçağını düşüş nedenini bu başlık altında irdelemek..
  jetin düşüş nedeniyle ilgili pek çok bilgi okudum..
  kafamda olayın oluş nedeniyle ilgili bir resim belirdi..
  jet olması gereken irtifanın üzerindeydi
  kaptan beril gebeş ve melike kuvvet motorlardan birinde sorunla karşılaştı..
  irtifa üstü uçtukları için uçağın burnunu aşağı doğru çevirdiler..
  sürtünme arttı ve uçak tıpkı taş gibi yere çakıldı..
  kısacası uçağın tamamen pilotaj hatasından düştüğünü düşünüyorum..
  eğer o pilotların yerine daha tecrübeli bir pilot olsa uçağın sağ salim yere ineceğini düşünenlerdenim..

  edit1: entry'mde ne kimseye hakaret ettim ne de ölenlerin anılarına saygısızlık yaptım.. ama ne çomarlığım kalmış ne de trollüğüm.. evet doğru kara kutu kayıtları ortada yok.. kaza kırım raporunun hazırlanması en az 6 ay sürer.. bu mantıkla bakarsak hiçbir duruşmada karar çıkmadan yorum yapmayalım..

  edit2: 2. pilot melike kuvvet'in fetö mağduru olduğu yazılmış.. ordudan ihraç edildikten sonra gittiği özel uçuş okulunun fetö ile iltisaklı olduğu için kapatıldığını neden gizliyorsun.. yani hem fetö yüzünden ordudan ihraç ediliyorsun daha sonra da onların işlettiği kursa gidip jet pilotu olmaya çalışıyorsun.. bu hikayede sana tuhaf gelen hiçbir şey yok mu? ayırca fetö mağduru olanlar hata yapamaz diye bir kural mı var?

  edit3: pilotaj hatası dediğimizde millet .aşak geçiyordu..
  bak iran sivil havacılık kurumu da pilotaj hatası demiş

  spoiler

  iran'da mart ayında düşen başaran holding'e ait özel jetle ilgili ön rapor hazırlandı.. iran sivil havacılık kurumu raporunda,, uçağın üç hız göstergesinden birinin arızalandığı ve pilotaj hatası olduğu belirtildi.

  kazadan 6 ay sonra hazırlanan 50 sayfalık ön raporda,,
  hız göstergesinin bozulduğu,, bunun üzerine pilotun gaz keserek,, uçağın hızını düşürmeye çalıştığı belirtildi.. raporda "yavaşlayan uçağın kontrolden çıktığı ve dağa çarparak parçalandığı" açıklandı..
  pilotların acil durum eğitimlerinin etkili olmadığına vurgu yapılan raporda, pilotaj hatası üzerinde duruluyor.. 12 mart'ta meydana gelen kazada kaptan pilot beril gebeş ve ikinci pilot melike kuvvet'in idaresindeki
  başaran holding'e ait, iş jeti, iran'da düşmüş, kazada aralarında hüseyin başaran'ın kızı mina başaran ile 7 arkadaşının da olduğu 11 kişi hayatını kaybetmişti.

  spoiler
 • elinde hiçbir somut delil olmaksızın pilotaj hatasından bahsediyor olmak ön yargılı ve hatta ötesinde kasıtlı hedef göstermektir.

  bu kasıtlı hedef göstermenin sebebi melike kuvvet'in fetö kumpası ile ihraç edilen mağdur subaylardan biri olması mı sorusu akıllara geliyor.

  kaynak

  edit: (bkz: minik zlata'ya yardım ediyoruz kampanyası)
 • uğur cebecinin zaten bütün olasılıkları köşesinde yazdığı, bunun da sözlükte paylaşıldığı bir süreçte ayrıyeten sözlük ergenlerinden ne beklenerek oluşturulduğunu anlayamadığım başlıktır.

  (bkz: ugur cebecinin skandal yazisi)

  edit: üsttek başlık uçmuş gitmiş. kim bilir nereye taşındı. ama başlıkta şu yazı vardı:

  http://www.hurriyet.com.tr/…gru-yonetti-mi-40769970
 • nedense pilotların ikiside kadın olunca toplumda "kadın pilotlar yüzünden düştü" gibi saçma sapan bir algı yaratılmaya çalışılıyor. pilotlardan birisi tsk'da savaş pilotu olarak uzun yıllar görev yapmış, diğeri sivil kökenli ancak oda uzun yıllar türk hava yollarında uçmuş. yani pilot lisansını alır almaz başaran havacılıkta işe giren pilotlardan bahsetmiyoruz. tecrübeleri gayet yeterli bana göre. evet pilotaj hatası olabilir tabi ki ama erkek pilotlar olsa pilotaj hatası en son değerlendirilecek iken pilotların ikisi de kadın olunca hemen "kesin pilotaj hatasıdır ne anlar bu amk ojeleri" tarzında düşüncelere girmek bence iki yüzlü bir yaklaşımdır. objektif olunmalı. ama maalesef bu kazaya bakış açısında objektiflikten ziyade cinsiyetçi subjektif görüşler daha ağır basmakta.

  edit: woody uyardı. tsk kökenli pilot aslında helikopter pilotu imiş.

  not: erkeğim, feminist veya meriç tayfasından değilim.
 • internetten uçak kullanmayı öğrenenlerin tartıştığı başlık!
 • 0.78m ile giderken yardımcı pilot vitesi dörde çekince şanzımanı dağıtmış ondan.

  aklınız yok fikriniz var geri zekalılar sizi. ne kadar kolay böyle bilmediğiniz etmediğiniz işlerin arkasından atıp tutmak. aynı bok pegasusun trabzon'da pistten çıkan uçağının ardından da yenmişti.

  iş dönüp dolaşıp herkesin her şeyi bilmesine geliyor. toplum olarak bilmediğimiz bok yok. herkes profesör. susun da kaza raporları ve incelemeler konuşsun.
 • ölenlerin anısına ve yakınlarına saygısızlık edilmemesi gereken başlıktır.

  bırakın uzmanlar gerekli açıklamaları yapsın.
 • trajik bir kazadir fakat son aylarda rusya suriye iran vs ulkelerde dusen ucak sikligini rusyayla abd'nin bolgede artan tansiyonuyla beraber degerlendirmek gerekir diye dusunuyorum. casuslukla ya da uzaktan yoneterek ucak dusurme kapasiteleri olan ulkeler nihayetinde.
 • burada bir işi daha eğitimsiz halimizle yorumlamaya kalkmadan uzman raporlarını beklemek gerekli.
  az biraz (bkz: uçak kazası raporu) izleyin isterseniz. 1 adet cıvatanın normalden küçük olması gibi sebepler bile uçak kasasına yol açabiliyor. detaylı ve sağlıklı bilgiler heyet tarafından yapılan soruşturma neticesinde açıklanacaktır.

  an itibarıyla pilotları hiçbir dayanağı olmadan suçlamak ailesini ve yakınlarını üzmekten başka birşeye yaramayacaktır. ayrıca bu suçlamalara cinsiyetinin ve geçmişinin de etkili olduğunu düşünüyorum.
 • (bkz: sanane) ya da (bkz: banane)