şükela:  tümü | bugün
 • kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının mezuniyet sonrası eğitimlerini devam ettirmek, mesleki sorunlarını, özlük hakları ile ilgili sorunları, hukuki ve etik açmazlarını tanımlamak, analiz etmek ve çözmek için kurulmuş meslek örgütü.

  http://www.tjodistanbul.com/

  http://www.tjod.org/
 • ankara'da çetin emeç bulvarı üzerindedir.
 • " kadınlarımıza ve halkımıza seslenişimizdir " adı altında bir bilgilendirme metni yayınlamışlar.
 • doğum kontrol tartışmalarına yönelik açıklamaları olmuş;

  http://www.tjod.org/tjod-kamu-aciklamasi/

  bunun islamla alakası yok, bu insanlık ile ilgili diyorlar.
 • 9 nisan 2017 koru hastanesi rezaleti ile ilgili bir açıklama yayınlanmıştır:
  http://www.tjod.org/kamuoyuna-duyuru-5/

  duyuru metni aşağıda da ilgili web sitesinde de yer almaktadır.
  benim alıntıladığım kısım ve daha doğrusu entriyi girdiğim saatteki içerik tamamen değişmiş 1 saat içinde yeni ve son derece farklı bir duyuru gelmiştir.

  öncelikle iyi olmuştur.
  meslek odası olarak ilgili kurumun, meslektaşlarını koruma kaygısını anlaşılır bulmakla beraber konunun bir bebek ve ailesiyle ilgili olduklarını hatırlamaları içeriğe bir kademe nezaket katmıştır.

  diğer mecraları bilmem ancak sözlük ortamında korudan önce ve hatta mahkeme kararından önce ailenin sesi olabilecek yazıların silinmesi ve yazarların uçurulması, koru'nun bu süreçte hiç bir şey yapmamış olması sözlük yazarlarının infialinin sebebidir.

  tjod duyurusunda hala ailenin cevapları bulunmamaktadır.
  bulunmalı mıdır konusuna giremeyeceğim zira bu daha çok koru tarafından yürütülmesi gereken bir husustur.

  ben bir anne olarak, aile perspektifinden, onların belirttiği ifadelerin sesi olmaya gayret ettim.
 • bence olaylarla ilgili ailenin cevabına yanıt vermesi gereken dernek.

  https://i.hizliresim.com/brqdzp.png
 • 9 nisan 2017 koru hastanesi rezaleti ile ilgili bir açıklama yayınlamışlar.
  sözün özü, aman vaginal doğuma zeval gelmesin olmuş.

  "kamuoyuna duyuru

  tjod açıklaması

  son günlerde sosyal medyada hipoksik doğan bir bebekle ilgili son derece üzücü haberler yer almıştır. her şeyden önce aileye yaşadıkları bu durumdan dolayı derin üzüntülerimizi arz eder, yanlarında olduğumuzu bildirir ve bebeğe acil şifalar dileriz.

  tıbben, nadiren de olsa maalesef bu olay gibi üzücü hadiseler yaşanabilmektedir. ancak, sosyal medyadaki haber ve tartışmalar, konunun önem ve ciddiyetine dikkat çekmek ve gündem oluşturmak maksadından uzaklaşarak, konu spekülatif ve çarpıtılmış bilgi akışı ile farklı bir yöne yönelmiş ve mecrasından çıkarılmıştır. tartışmaların geldiği noktada bu hadise, sadece hekim ya da hastane kusuru olarak lanse edilmeye çalışılmakta ve öteden beri tırmandırılan hekimlere yönelik şiddet olgusunu da körüklemektedir. ailenin yaşadığı olay son derece üzücüdür. aile için bu acı sonuca neden olan etkenlerin belirlenmesi ve sorumlular hakkında yaptırım uygulanmasını talep etme ve tazmin hakkının varlığı tartışmasızdır. bunun için etkin idari ve hukuki yollar mevcuttur. hal böyleyken sosyal medyadaki haber ve tartışmaların geldiği boyut, konunun aydınlanmasına, benzer üzücü sonuçlarını oranının azaltılmasına hizmet etmekten çok, sezaryen yerine normal doğumu yeğleyen kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarını hedef haline getirmekte, ülkece normal doğum oranını artırma çabalarımızı da sekteye uğratmaktadır. bu tür haberler normal doğum süreçlerine zarar vermekte; gerek hekimleri, gerekse anne adaylarını sezaryene yönlendirmektedir. tjod olarak; kadın, aile, toplum ve üreme sağlığını olumsuz etkileyen yüksek sezaryen oranlarının düşürülmesi yönündeki çabalarımızı da sürdürmekteyiz. anne adayları doğumlarda nadiren görülen bu durumlara karşı yoğun kaygı hissetmekte, keza kadın ve doğum hastalıkları hekimleri bu ve benzeri çarpıtılmış spekülatif sosyal baskılardan etkilenmekte, normal doğumdan uzaklaşmaktalardır.

  unutulmamalıdır ki, hekimlerin, sağlık çalışanlarının, sağlık kurum ve kuruluşlarının temel gayeleri hastalara yararlı olmaktır. kadın hastalıkları ve doğum hekimleri olarak işimiz olan doğum, doğası gereği zorluklar ve belirsizlikleri içeren bir süreçtir. mesleki hayatımız buna adanmış durumdadır. söz konusu somut olayla bağlı olmaksızın ifade etmek isteriz ki, buna rağmen gebelik ve doğum sürecine bağlı olabilecek bazı riskler öngörülemez, öngörülse bile maalesef önlenemez niteliktedir.

  tjod olarak, sosyal medya kullanıcılarını, kaynağı müphem, teyit edilmemiş bilgi ve haberlere tevessül etmemek, bu haberlere aracı olmamak ve yaymamak konusunda uyarmayı görev biliyoruz. 26.05.2017

  saygılarımızla

  türk jinekoloji ve obstetrik derneği"

  http://www.tjod.org/kamuoyuna-duyuru-5/
 • koru hastanesinin sayfasında yayınladığı açıklama ile tjod'un kendi açıklamaları birbirini tutmamaktadır.
  koru hastanesi sıçtığına kat çıkmaya devam etmekte...

  tjod açıklaması
 • tjod'un konuyla ilgili ilk duyurusu (an itibariyle korunun facebook sitesinde de mevcut olan) öncelikle kadın doğumun risklerinden, normal doğumun nimetlerinden ve sağlıkta şiddetin çok kötü bir şey oldugundan bahsetmekteydi.

  bu 3 argümana da katılmamak mümkün değil.

  * doğum elbette riskleri olan bir işlemdir.
  iki çocuğum arasında iki kaybım vardı benim, ve 2. bebeğimi beklerken oğlum "bu bebek de gelmekten vazgeçecek mi?" diye sormuştu bana.
  eşim yok vazgeçmez artık demişti. (cvs sonuçları olumlu gelmişti ve onun için her şey hallolmuştu)
  doğup evimize gelip 40'ı çıkana kadar bilemeyiz diye cevap vermiştim.
  neyse ki 40'ı da çıktı, yaşını da geride bıraktı, peditokrasi iktidarını sürüyor.

  * normal doğum elbette daha iyidir kimsenin itirazı yok.

  * şiddete hepimiz karşıyız.
  sözlük sansürü ile ilgili tepkilerin en yoğun olduğu tarihte elazığ fırat üniversitesi tıp fakültesi başhekimi makamında vuruldu.
  belirtildiğine göre medikal temsilcisi biriyle alacak verecek tartışması...
  mesleki uzmanlığı ve halk sağlığı ile ilgilenmesi gereken bir insanın bütçe vb konusunda medikalle bu düzeyde bir duruma düşürülmesi mi, adamın elinde silahla çıkıp girebilmesi mi, hepsi birbirinden vahim...

  neyse, sözün özeti, kamu spotlarımızı yaptığımıza göre, ailenin durumuna dönebilir miyiz?

  eğer entryler önce sözel talep ardından mahkemece silinmeseydi,
  eğer ailenin de iddia ettiği gibi hastaneden ilgili raporlar il sağlık müdürlüğünün devreye girmesiyle 10 gün sonra zar zor alınabilmiş olmasaydı,
  eğer korunun cevabi basın bildirisi ve ailenin o bildiriye cevabını görmemiş olsaydık
  eğer hastane sosyal medya hesabında 40 küsur sahte hesapla kendisini övme ucuzluğuna gitmemiş olsaydı

  tjod'un kaygıları belki anlaşılabilirdi.

  ancak
  bu mecrada kimsenin sağlık emekçilerine saldırdığı yok.
  bu mecrada şiddeti destekleyen yok.
  bu mecrada yazanların kaygısı ailenin sesi olabilmek...