şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının mezuniyet sonrası eğitimlerini devam ettirmek, mesleki sorunlarını, özlük hakları ile ilgili sorunları, hukuki ve etik açmazlarını tanımlamak, analiz etmek ve çözmek için kurulmuş meslek örgütü.

  http://www.tjodistanbul.com/

  http://www.tjod.org/
 • ankara'da çetin emeç bulvarı üzerindedir.
 • " kadınlarımıza ve halkımıza seslenişimizdir " adı altında bir bilgilendirme metni yayınlamışlar.
 • doğum kontrol tartışmalarına yönelik açıklamaları olmuş;

  http://www.tjod.org/tjod-kamu-aciklamasi/

  bunun islamla alakası yok, bu insanlık ile ilgili diyorlar.
 • 9 nisan 2017 koru hastanesi rezaleti ile ilgili bir açıklama yayınlanmıştır:
  http://www.tjod.org/kamuoyuna-duyuru-5/

  duyuru metni aşağıda da ilgili web sitesinde de yer almaktadır.
  benim alıntıladığım kısım ve daha doğrusu entriyi girdiğim saatteki içerik tamamen değişmiş 1 saat içinde yeni ve son derece farklı bir duyuru gelmiştir.

  öncelikle iyi olmuştur.
  meslek odası olarak ilgili kurumun, meslektaşlarını koruma kaygısını anlaşılır bulmakla beraber konunun bir bebek ve ailesiyle ilgili olduklarını hatırlamaları içeriğe bir kademe nezaket katmıştır.

  diğer mecraları bilmem ancak sözlük ortamında korudan önce ve hatta mahkeme kararından önce ailenin sesi olabilecek yazıların silinmesi ve yazarların uçurulması, koru'nun bu süreçte hiç bir şey yapmamış olması sözlük yazarlarının infialinin sebebidir.

  tjod duyurusunda hala ailenin cevapları bulunmamaktadır.
  bulunmalı mıdır konusuna giremeyeceğim zira bu daha çok koru tarafından yürütülmesi gereken bir husustur.

  ben bir anne olarak, aile perspektifinden, onların belirttiği ifadelerin sesi olmaya gayret ettim.
 • bence olaylarla ilgili ailenin cevabına yanıt vermesi gereken dernek.

  https://i.hizliresim.com/brqdzp.png
 • 9 nisan 2017 koru hastanesi rezaleti ile ilgili bir açıklama yayınlamışlar.
  sözün özü, aman vaginal doğuma zeval gelmesin olmuş.

  "kamuoyuna duyuru

  tjod açıklaması

  son günlerde sosyal medyada hipoksik doğan bir bebekle ilgili son derece üzücü haberler yer almıştır. her şeyden önce aileye yaşadıkları bu durumdan dolayı derin üzüntülerimizi arz eder, yanlarında olduğumuzu bildirir ve bebeğe acil şifalar dileriz.

  tıbben, nadiren de olsa maalesef bu olay gibi üzücü hadiseler yaşanabilmektedir. ancak, sosyal medyadaki haber ve tartışmalar, konunun önem ve ciddiyetine dikkat çekmek ve gündem oluşturmak maksadından uzaklaşarak, konu spekülatif ve çarpıtılmış bilgi akışı ile farklı bir yöne yönelmiş ve mecrasından çıkarılmıştır. tartışmaların geldiği noktada bu hadise, sadece hekim ya da hastane kusuru olarak lanse edilmeye çalışılmakta ve öteden beri tırmandırılan hekimlere yönelik şiddet olgusunu da körüklemektedir. ailenin yaşadığı olay son derece üzücüdür. aile için bu acı sonuca neden olan etkenlerin belirlenmesi ve sorumlular hakkında yaptırım uygulanmasını talep etme ve tazmin hakkının varlığı tartışmasızdır. bunun için etkin idari ve hukuki yollar mevcuttur. hal böyleyken sosyal medyadaki haber ve tartışmaların geldiği boyut, konunun aydınlanmasına, benzer üzücü sonuçlarını oranının azaltılmasına hizmet etmekten çok, sezaryen yerine normal doğumu yeğleyen kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarını hedef haline getirmekte, ülkece normal doğum oranını artırma çabalarımızı da sekteye uğratmaktadır. bu tür haberler normal doğum süreçlerine zarar vermekte; gerek hekimleri, gerekse anne adaylarını sezaryene yönlendirmektedir. tjod olarak; kadın, aile, toplum ve üreme sağlığını olumsuz etkileyen yüksek sezaryen oranlarının düşürülmesi yönündeki çabalarımızı da sürdürmekteyiz. anne adayları doğumlarda nadiren görülen bu durumlara karşı yoğun kaygı hissetmekte, keza kadın ve doğum hastalıkları hekimleri bu ve benzeri çarpıtılmış spekülatif sosyal baskılardan etkilenmekte, normal doğumdan uzaklaşmaktalardır.

  unutulmamalıdır ki, hekimlerin, sağlık çalışanlarının, sağlık kurum ve kuruluşlarının temel gayeleri hastalara yararlı olmaktır. kadın hastalıkları ve doğum hekimleri olarak işimiz olan doğum, doğası gereği zorluklar ve belirsizlikleri içeren bir süreçtir. mesleki hayatımız buna adanmış durumdadır. söz konusu somut olayla bağlı olmaksızın ifade etmek isteriz ki, buna rağmen gebelik ve doğum sürecine bağlı olabilecek bazı riskler öngörülemez, öngörülse bile maalesef önlenemez niteliktedir.

  tjod olarak, sosyal medya kullanıcılarını, kaynağı müphem, teyit edilmemiş bilgi ve haberlere tevessül etmemek, bu haberlere aracı olmamak ve yaymamak konusunda uyarmayı görev biliyoruz. 26.05.2017

  saygılarımızla

  türk jinekoloji ve obstetrik derneği"

  http://www.tjod.org/kamuoyuna-duyuru-5/
 • koru hastanesinin sayfasında yayınladığı açıklama ile tjod'un kendi açıklamaları birbirini tutmamaktadır.
  koru hastanesi sıçtığına kat çıkmaya devam etmekte...

  tjod açıklaması