şükela:  tümü | bugün
 • hesaplı beyan.

  türk olanları bilmem de arap kadını haline gelen kadınların, bırakınız savaşmayı, kocalarının da savaştan kaçmasını sağlamaya çalışacağından eminim. bilirsiniz, araplık böyle çalışır.

  bir nedenden, popoları tutuşmaya başladı galiba. araplığı övüp dururken türklük'ten bahsetmeye başladılar.
 • ölümün bile kriteri olmuşsa (bkz: adamlık) (!) vay bizim halimize.

  hele ki ortada adamım diye dolaşan bu kadar zırzop varken.
 • arkadaş sayıyla verdiler. lafa gel. aile bakanı kadını erkeklik üzerinden övmeli gevelemelerini bıraksın, kadın cinayetlerine eğilsin.

  yav bi de anadolu'da kullanılan bir deyim filan demiş. hangi anadolu kardeş? adam hem kadınları hem ermenileri aynı anda gömdü, neyi güzelliyorsun?
 • siz de kurtulun biz de kurtulalım:

  https://en.wikipedia.org/…_surgery_(female-to-male)
 • gaz verme amaçlı bir söylem. "hadi be koçum sen iyi ölürsün en iyi sen ölürsün adam gibi ölürsün" tarzında... bu aralar ölmek çok revaçta. kimse de demiyor ki "yahu niye ölüyor türk kadını". hayırdır size kaç ölü lazım?
 • mezarlar bile küsmüş oooof kadınca ölene...

  (bkz: vazgeçtim dünyadan)
 • kurtuluş savaşı.

  bir halkın yeniden küllerinden doğuşu.

  evet o kadınlar:

  dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir milletinde anadolu köylü kadınının üstünde kadın çalışmasını zikretmeye imkan yoktur ve dünyada hiçbir milletin kadını “ben anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte anadolu kadını kadar himmet gösterdim” diyemez.
  mustafa kemal atatürk

  nene hatun
  1857-1955
  erzurum’un pasinler ilçesine bağlı çeperler köyü’nde dünyaya geldi.henüz 20 yaşında bir gelinken 1877-1878 yılları arasında yapılan türk-rus savaşı’nda (93 harbi) aziziye tabyası’nı sopayla,taşla, kazma, kürekle savunanlara katılarak cesurca savaştı.daha sonra oğlunu çanakkale savaşı’nda şehit verdi. kurtuluş savaşı başladığında yaşı ilerlediği için cepheye gidip eskisi gibi savaşamadı. atatürk’ü çok sever ve takdir ederdi. 1954 yılında 3. ordu müfettişi orgeneral nurettin baransel paşa’nın gayretleriyle kendisine “3. ordunun nenesi” ünvanı verildi. cüzi de bir maaş bağlandı.1955 yılında anneler gününde “yılın annesi” seçildi. erzurum manevraları sırasında amerikan generali ridgway bu yüce insanın elini öptü. nene hatun bir kahramanlık ve analık sembolü olarak 98 yaşına kadar yaşadı. 22 mayıs 1955’te zatürre hastalığından vefat etti.kabri, uğruna savaştığı topraklarda, aziziye şehitliği’ndedir.

  halide onbaşı (edip adıvar)
  (1884-1964)
  işgallerin ardından istanbul'da yaptığı konuşmalarla halkı işgallere karşı uyandırmaya çalıştı.1919'da sultanahmet meydanı'ndaki mitingde yaptığı etkin konuşma sonrası hakkında tevkif kararı çıkınca, eşi ile birlikte anadolu'ya kaçarak kurtuluş savaşına katıldı. istanbul hükümeti tarafından mustafa kemal ile birlikte hakkında ölüm kararı verilen altı kişiden biriydi. mustafa kemal onu garp cephesine tayin etti. kendisine önce “onbaşı” , sonra da “üstçavuş” rütbesi verildi. savaşı izleyen yıllarda cumhuriyet halk fırkası ve atatürk ile siyasal görüş ayrılığına düştü. 1917'de evlenmiş olduğu ikinci kocası adnan adıvar ile birlikte türkiye'den ayrıldı. 1939'a kadar dış ülkelerde yaşadı. 1939'da istanbul'a dönen adıvar 1940'ta istanbul üniversitesi'nde ingiliz filolojisi kürsüsü başkanı oldu, 1950'de demokrat parti listesinden bağımsız milletvekili seçildi. 1954'te istifa ederek evine çekilmiş ve 1964'te ölmüştür. değerli yazarımız kurtuluş savaşını ve türk kadınlarının mücadelesini anlatan ve türk klasikleri arasına giren pek çok esere imza atmıştır.

  nezahat onbaşı
  eşini yitiren 70. alay komutanı hâfız hâlid bey, 8 yaşındaki kızı nezahat'ı kimseye emanet edemeyip, yanına almıştı. küçük nezahat çanakkale cephesinde muharebe havasına alışmış, alay izmit'e nakledildiğinde talimlere katılarak mükemmel at binmesini, silah kullanmasını öğrenmiş ve 12 yaşında "onbaşı" rütbesini almıştı. babasının yanında cepheden cepheye koşmuş, çarpışmalara girmiş ve 100'den fazla düşman askeri öldürmüştü.
  nezahat onbaşı 30 ocak 1921 yılında t.c.’nin istiklal madalyası ile ödüllendirilmesi önerilen ilk vatandaşıdır. bursa milletvekili operatör emin (erkul) bey'in bununla ilgili önergesi şöyledir:
  "büyük millet meclisi riyâsetine,
  muhtelif cephelerde, bilhassa son gördes ve inönü muhârebelerinde bilfiil çarpışmalara katılan ve her an askerleri teşcî eden 70. alay kumandanı hâfız hâlid bey'in kerîmesi 12 yaşlarındaki nezahat hanım'a ilk istiklâl madalyası'nın verilmesini teklif ve bu teklifin hey'et-i umumiyenin tasdikine arz edilmesini ricâ ederim."
  bu öneri tbmm’ de hararetle kabul edilmiş, ancak kurtuluş savaşı’nın hengamesi içinde işleme konulamamış, daha sonra da kararın yerine getirilmesi unutulmuştu. kendisi de hiçbir zaman ne "madalyamı verin!" talebinde bulundu, ne de tbmm başkanlığınca alınmış kararın yerine getirilmesi için müracaat etti.nihayet karardan 65 yıl sonra 78 yaşında bir nine iken tbmm’nin “şükran belgesi’ne” kavuşmuştu ve bu duygulu anda gözyaşlarını tutamamıştı.

  şerife bacı
  1921 yılı kasım ayında inebolu'ya önemli miktarda savaş malzemesi gelmiştir. malzemenin bir an önce kastamonu'ya iletilmesi gerekir. cepheye gidemeyip de köylerinde kalan yaşlılar sakatlar, kadınlar, menzil komutanlığının malzeme taşınması haberi üzerine kağnılarla yola çıkarlar. inebolu'dan kağnılara yüklenen cephaneler kastamonu'ya doğru yol alır. bu cephane kollarında hep kadınlar vardır. bunlardan biri de şerife bacıdır. şerife bacı top mermileri ıslanmasın diye kazağını mermilerin üzerine örtmüş, yavrusu ölmesin diye üzerine abanmış ve soğuktan ölmüştür, ama ölene kadar vücut sıcaklığını yavrusuna vermiştir.
  bugün kastamonu'da şanına layık güzel bir anıtı vardır.

  fatma seher erden
  (erzurumlu kara fatma)
  1888’de erzurum’da doğdu. subay suat derviş bey ile evlenip balkan savaşı’na katıldı.ı. dünya savaşı’nda kafkas cephesi’ne gitti.1919'daki kongre günlerinde, mustafa kemal'le bizzat görüşebilmek için sivas'a gitti.bu görüşmenin ardından, milis müfreze komutanı olarak batı cephesinde görevlendirildi. 300 kişiyi aşkın birliği ile başkomutanlık meydan muharebesi’nde mehmetçikle birlikte destanlar yazdı. büyük taarruzun ilk günlerinde general trikupis‘in birliğine esir düşmüşse de, kaçarak yeniden müfrezesinin başına geçmişti. kahraman kadın kurtuluş savaşı’ndan sonra “üstteğmen” rütbesi ile emekli oldu. emekli maaşını kızılay’a bağışladı. 1954 yılında tbmm kendisine yeni aylık tespit etti.

  halime çavuş (kocabıyık)
  kastamonu’da doğan, anne-babasının “kızım gitme” şeklinde yalvarışlarını dinlemeden mücadeleye katılan halime çavuş, uzun yıllar halim çavuş zannedildi. kurtuluş savaşı’na giderken erkek kılığına girdi, erkek gibi traş oldu, saçını kazıttı ve kimseye kadın olduğunu söylemeden türk askerinin arasına karıştı.mühimmat taşımada birçok görev yaptı. bir düşmanın açtığı ateş sonucu bir ayağı sakat kaldı.bir keresinde inebolu’dan cepheye cephane taşırken mustafa kemal paşa’ya rastladı. ancak rastladığı kişinin o olduğunu bilmiyordu mustafa kemal paşa “sen üşüyor musun böyle?” diye sordu. “bey, 100 bin kişi kurtulacak. ben öleceğim de ne olacak?” dedi. paşa kafa kağıdını istedi. verdi. “sen kız mısın?” “evet.”
  gün geldi savaş bitti, ancak o ne asker üniformasını çıkardı ne de her sabah traş olmaktan vazgeçti. savaş sonrası mustafa kemal tarafından ankara’ya çağrıldı. ailesi önce korktu, paşa halime’yi neden çağırıyordu ki? “gitme” dediler,o yine dinlemedi ...kapıda yavere “paşa hangisi bilmiyorum” dedi. yaverin “soldaki ” demesiyle koşup elini öptü. o’nun “ seni yollamıyorum, bizim kızımız ol” önerisine “annem babam beni bekler” şeklinde cevap veren halime çavuş, “ben ana-babaya itiatli evlada saygı duyarım” diyen mustafa kemal paşa tarafından çeşitli hediyeler verilerek tekrar evine yollandı ve kendisine maaş da bağlandı.75 yaşında hayata gözlerini yumdu.

  hafız selman izbeli
  kastamonu müdafaa-i hukuk cemiyeti kadınlar kolu kurucularından ve kastamonu’da ilk kadın meclisi üyesi, sıkı bir atatürk hayranı ve kendi deyimiyle bir “cumhuriyet kadını”idi…
  kurtuluş savaşı sırasında kastamonu’ daki kadınları toplamış, asker için çorap, kazak, fanila ördürüp cepheye göndermişti.varlıklı bir aileden geliyordu. asker kastamonu’ya geldiğinde hepsini yolda karşılayıp doyurmuştu. hep “ben cumhuriyetçiyim” dermiş. savaştan sonra yeni baştan herkes gibi türkçe harflerle okuma yazmayı öğrenmişti.hafız selman hanım’a milletvekilliği de önerilmişti. “hafız olduğum için başımı açamam. başımı açamayacağım için de milletvekili olamam” diyerek kabul etmemişti. mustafa kemal’in kastamonu’ya geldiği sırada izbeli konağı’nı ziyaret ettiği ve karşılıklı kahve içtikleri söylenmektedir.

  gördesli makbule hanım
  1921’de eşi ustrumcalı ali efe ile birlikte milli mücadelede çete savaşlarına katılmıştır. 17 mart 1922’de akhisar sungurlu hududu üzerinde bulunan koca yayla’da elinde silah düşmanla en ön safta savaşırken başından vurularak şehit edilmiştir.

  çete emir ayşe
  yunan askeri aydın’a doğru geldiğinde iki arkadaşı ile birlikte menderes’in diğer tarafına geçmeye çalışan emir ayşe, arkadaşlarının kayıktan düşüp boğulması sonucunda geri dönmüş ve çanakkale’de ölen kocasından kalan tek hatıra elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek almış, dağa çıkmış, yörük ali efe’ye katılmıştı. aydın’ın kurtuluşu olan 7 eylül tarihine kadar yunanlılarla savaşmıştı.çete savaşları yapmıştı. aydın kurtulduktan sonra silahını ali efe’ye teslim edip memleketi imamköy’e dönmüştü. savaş sonrası atatürk istasyon meydanı’nda çete emir ayşe’nin de aralarında bulunduğu kahramanlara istiklal madalyası takmıştı. “savaştım yunana karşı, elimde kalan en değerli şey atatürk’ün göğsüme taktığı istiklal madalyasıdır” demişti.

  tayyar rahmiye
  osmaniye’nin kaziyeler köyü’nden olan rahmiye hanım 9.tümenin 1920 yılında fransızlar ile yaptığı muharebeye müfrezesiyle katılmıştı. başlıca görevi, keşif ve cephe gerisinde kundakçılık yapmaktı. osmaniye yakınındaki demiryolu tünelini o patlatmıştı ve bölgedeki düşmanın cephane ikmalini büyük sekteye uğratmıştı. 1920’de fransızlara karşı harekete geçildiği sırada askerlerde bir duraksama olunca “ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da siz erkek olarak yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?” demiş ve aynı muharebede ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığında şehit olmuştu.

  tarsuslu kara fatma (adile onbaşı)
  asıl adı adile olan, adile hala, adile onbaşı diye bilinen kahraman silah arkadaşları arasında “kara fatma” olarak anılırdı. 8-10 kişilik milis kuvvetiyle afyon savaşına katılmış, tarsus’un kurtarılmasında da büyük yararlılıklar göstermiştir.

  kılavuz hatice
  adana’da fransızlar’a karşı verilen mücadelede yer alan ve milis kuvvetlerine katılan kılavuz hatice, 8 mayıs 1920’de milli kuvvetler pozantı’da taarruza başladığında, kritik bir duruma düşen fransızları kandırarak kılavuzluk eder. hatice, kılavuzluk yaptığı fransızlar’a yanlış yol göstererek karboğazı’na sokar. boğazda sıkışan fransızlar, türk askerine esir düşer.

  saime hanım

  milli mücadele döneminde 15 mayıs 1919’da kadıköy’de düzenlenen mitinge katılmış mitingden sonra tutuklandıysa da kaçarak mücadeleye katılmış, yaralanmış ve istiklal madalyası almıştı. savaştan sonra istanbul lisesinde edebiyat öğretmenliği yapmıştır.

  yirik fatma
  gaziantep’te fransızlara karşı verilen savaşta (1 nisan 1920-8 şubat 1921) çete teşkilatına katılmak isteyen yirik fatma gelmesini istemeyenlere karşı «benim kanım, sizinkinden daha mı şirindir?» cevabını vermiş ve çetecilerle birlikte yola çıkmıştı.

  naciye hanım
  20 mayıs 1919 tarihinde istanbul üsküdar’da düzenlenen mitinge katılan ve söz alan kahramanımız bu mücadelede kadınların da erkeklere yardım edeceği konusunda teminat vermişti.

  faika hakkı
  erzurum’da toplanan “şark vilayetleri müdafaa-i hukuk cemiyeti”nin (temmuz- ağustos, 1919) de etkisiyle kadınlar da protesto hareketine giriştiler. 1919’un kasım ayında erzurum kız lisesi müdiresi faika hakkı, muradiye camii’nde toplanan kadınlara hitaben yaptığı konuşmada, onları etkin protestolarda bulunmaya çağırmıştı. onun teklifi ile istanbul’u işgal etmiş olan itilaf kuvvetleri temsilcilerine ve abd senatörlerine tepki telgrafları çekilmişti.

  sultan hanım
  adana bölgesinde çarpışan partizan müfrezesi geçici olarak toros dağlarından geri çekilirken, sultan hanım da inekleriyle beraber onlara katılmış, çete dağda kaldıkça ineklerinin sütüyle onları beslemişti. müfrezedekiler onu sevgiyle “anne” diye çağırmıştı.

  süreyya sülün hanım
  van doğumlu süreyya hanım, erek kasabasında 500 kişilik bir çeteye katılmış, 1,5 aylık bir çatışmadan sonra yaralanınca erzurum’a dönmüştü.

  nazife kadın
  9 mart 1922’de çanakkale bigadiç civarını kuşatan yunan ordusu komutanı nazife kadın’dan bilgi istemiş, ancak o bilmediğini, bilse bile asla söylemeyeceğini ifade etmiş, bunun üzerine yunanlılarca fırına atılarak şehit edilmiştir.

  domaniçli habibe
  kurtuluş savaşı sırasında cahil evladının düşmana yol gösterdiğini duyunca inegöl’e inmiş, bir kurşunla oğlunu yere serip ardına bakmadan geldiği dağlara geri dönmüştür.

  satı çırpan
  millet mekteplerinde okuma yazmayı öğrenen satı hanım, kurtuluş savaşında cepheye sırtında mermi taşımıştı. 1934 yılında atatürk’ün kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermesiyle meclise giren ilk 18 kadın milletvekilinden biri olmuştu.

  bitlis defterdarının hanımı
  kahramanmaraş’ta düşmana karşı verilen mücadelede en fazla yararlılık gösterenlerin arasında bulunmaktaydı. kayabaşı mahallesi’nde 8 düşmanı öldürmüş daha sonra erkek elbisesi giyerek milis kuvvetlerine katılmıştı.
 • yanlış söylem.
  türk kadını ya da genel olarak dünya kadınları ne ölmeye, ne öldürmeye ne de savaşmaya erkekler kadar meraklı değildir.
  erkeklerde şiddet, rekabet gibi ilkel eğilimler daha yoğundur. hatta bunları karizmatik bir erkek lider, ordu gibi unsurlarla içkinleştirip ölüme gidebilirler.
 • cumbaya diyor ki sayın bakan, "öyle adam,madam muhabbeti yapma ,ölüm korkusu yok bizde ayık ol" yani ben öyle anladım en azından