şükela:  tümü | bugün
 • son bir yıldır türk kızlarının dağda bayırda seymen ağa aramasıyla iyice ayyuka çıkan saçmalık.
 • genel olarak butun dunya kadinlarinda gozlemlenen saplanti. dogru adam saplantisi icindeki genc kizlarimiz ve kadinlarimizin gozleri kararir ve kendilerine asilan ilk maco erkege asik olurlar. akabinde gozyasi, pismanlik vs. oysa dogru adam bir sekilde onlari baska sekillerde beklemektedir. (bkz: kadinlardaki bridget jones ve allymcbeal sendromu)
 • anlaşılması oldukça güç olan bu durum; uzunca bir süredir genç kızlar arasında yaygınlaşıyor; belki evdeki varlığını giderek hissettiremeyen baba faktörü belki de hayat karşısında birinden korkmaya alışmış çocuk psikoloji yüzünden...
 • "ben beni gulduren duygusal erkekten hoslanirim" felsefesiyle ayni vucutta varolan bulup igrenc bir tezat yaratan gorus. erkek sessiz ve sert bir edayla kadinin yaninda duracak objedir desteklemesiyle de erkege obje olarak bakilmasinin kapilarini acar.
 • üniversitede okuyan kimi kızlarda bile gözlemledikten sonra(ki üniversiteden kastım ankaradaki bi özel üniversite), "4 senelik okulu eşek gibi çalışıp bitirme çabalarınızın ardında aslında bir yarı insan yari hayvan tarafından yönetilmek mi vardı?" sorusunu aklıma kazımış saplantı.
 • kadinlarin zeka adamlarindan cok aksiyon adamlarindan hoslanmasi sorunsalinin bi baska versiyonu. ayni zamanda paso ayar veren adamlarin pesinden de kosmalari ilginctir. iyi davranmaya gelmez bircogu. kisaca;
  (bkz: seveni sikerler sikeni severler)(bkz: kodum mu oturturum)(bkz: agir ol molla sansinlar)
 • kadının toplumdaki yerinin, erkeğin görkeminin bir uzantısı, tamamlayıcısı olduğu fikrinin en üstü kapalı halidir bu saplantının özü. bu tanımda biraz gudik görünen durumu açıklayalım.

  maço erkek saplantısı aslında erkeğin toplum içindeki güçlü, kudretli görüntüsünün arkasındaki görkeme duyulan tutkudur. tüm akıllı kadınlar bilirler ki hiç bir erkek toplumda görüntülediği hayata karşı kale gibi durmak fiilini bir kadının koynunda muhafaza edemeyecektir. maço tavırlar yatağa -hatta evin kapısından içeri- girinceye kadardır. madem ki neredeyse tüm erkekler az çok aynı hamurda yoğruluyor, bari az cok gölge yapabilecek bir görkemi olan adam bulayım da adama yol yordam öğretmekle güneşin altında kavrulmakla geçmesin ömrüm diyebilir.
 • (bkz: dalyar ağa)
 • yemek, temizlik, ütü v.s. yapabilen, çocukla ilgilenebilen, özel günlerde hediye almayı ihmal etmeyen, kadının mantosunu tutan, sandalyesini çeken, yol veren, kapı açan, en iyi yerlere yemeğe-tatile götüren, ön sevişmeye önem veren, orgazmı için çalışan, kendi ailesini ailesi kabul eden, ailesini unutan, eski arkadaşlarını terkedip kendi arkadaşları ile arkadaş olabilen, aşkım-sevgilim-hayatım diyebilen bir erkek isteyen günümüz kadınlarının bir yandan da maço erkeğe olan saplantıları anlaşılmazdır...acaba sosyal hayatta modern, yatakta mı maço? nedir?ne?