şükela:  tümü | bugün
 • cumhuriyet kadar eski bir tarihe sahip bir birlik.şu anki başkanı avukat sema kendirci.dün(13 nisan 2004)itibariyle 80.kuruluş yıldönümünü kutladı ve kutlama töreninde ruhat mengi,yakın ertürk` :odtu `*** ve sema kendircinin de katıldığı bir panele imza attı.ayrıca semra sezer de oturuma katılıp sonunda yaptığı konuşmayla tekrar tekrarne kadar doğru bir "hanımefendi" olduğunu kanıtladı.
 • 15 haziran 1923'te nezihe muhiddin başkanlığında kurulan ancak bir süre sonra kapatılan kadınlar halk fırkası deneyiminin ardından, 1924 yılında, kurulmuş birlik. türk kadınlar birliği (tkb) kadınları hem siyasal haklarını kullanacak sorumluluk ve bilincine ulaştırmak istiyordu, hem de yoksul ailelere, kadın ve çocuklara yardım etmeyi amaçlıyordu. birliğin bu sosyal amaçlarını gerçekleştirirken bir sorunla karşılaştığı söylenemez. ancak mesele siyasal hakların sağlanmasına gelindiğinde birliğin kapanmasına giden yol açılmıştır.

  bu çerçevede nezihe muhiddin 1927'deki türk kadın birliği kongresi'nde birliğin nizamnamesinin ikinci maddesinde ''kadınların siyasal haklarının kazanılabilmesi için çalışmalar yürütüleceği'' yönünde önerdiği değişikliğin kabulünden sonra kongrede ''usulsüzlük'' yapıldığı iddiası ile birliğin yönetiminden uzaklaştırılmış ve bir süre sonra da ''unutulmaya bırakılmış'' tır.

  kaynak: yaprak zihnioğlu. 2003. kadınsız inkılap: nezihe muhiddin, kadınlar halk fırkası, kadın birliği. istanbul: metis., s. 198-203.
 • egemenlerin izin verdigi olcude modernlesme calismalarina dahil olmus orgut. nezihe muhiddin ile dalga gecenler, kadindan vekil mi olur diye alaya alanlar, sonradan tepeden gelen emirle birer kadin haklari savunucusu kesilmistir bu donemde. nezihe muhiddin gibiler meclis'e alinmazken, nakiye elgun gibiler meclis'te kendilerine bu hakki bahsedenlere tesekkurden geri kalmamislardir. haklarini almak icin ugrasanlar alaya alinirken, lutfedilen hakka minnet edenler el bebek gul bebek himaye edilmislerdir.
 • üye sayısı 1000'e ulaştıktan ve 4 ilde şube açtıktan sonra hükümetin kapatma kararı aldığı dernek. kadınlar halk fırkası'na izin verilmediği aşamada ortaya konulan kadınların hayır işleriyle uğraşmalarının daha iyi olacağı yönündeki nasihat sonraki dönemlerde sekter kişilikler yüzünden gerçekleşmiş oldu. kadınlara seçme seçilme hakkı verildikten sonra artık kadın madın hakları meselesi kalmamış diyerek kestirip attılar.* *

  dönemin başat gazetelerinden cumhuriyet gazetesi'nde, yunus nadi, "kadınlar meclise girip yılın manto modasını tartışacaklarmış" diyerek kadınların vekil olma isteğiyle dalga geçti. `:halide edip ve nezihe muhiddin ilk kadın vekil adaylarıydı.` nezihe muhiddin dernekten uzaklaşınca "ohh be kurtulduk" diyerek yine çirkin üslubunu kullanmaya devam etti.

  * *
 • 1935 yılında chp'nin tek parti iktidarı ve mustafa kemal atatürk'ün cumhurbaşkanlığı döneminde kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi gerekçe gösterilerek kapatılan türkiye'nin ilk kadın hakları derneği.

  https://www.bianet.org/…de-turkiyede-kadin-hareketi