şükela:  tümü | bugün
  • gereksiz sıklıkla ve uzunlukta temizlik yapılır.
    devamlı yorgun olurlar. işleri bitmez.
    evdeki erkekler standartlara uymak için zorlanır.
    aynı özen arabalarında gözükmez.
  • türk insanının evinin dışının değil içinin güzel olması kültürünün uzantısıdır
  • bazıları gerçekten dediğiniz kadar var ama bazıları da haklılar. anneme evde olduğumda yardım ederken farkettim cidden temizledikçe nasıl bir pislik çıktığı görüyorsun. biraz da hijyen duygun varsa hareketlerin gayet mantıklı olduğunu kanıtlıyor.
  • bulaşıcıdır. bir zamanlar tuhaf bir sitede oturuyordum ve bütün gün karşı apartmandaki temizlik manyaklığını izliyordum. en çok dikkatimi çeken de sürekli apartmandan aşağı bir şeyler silkeleyip çırpmaları ve kova kova su dökmeleri olmuştu.

tanıdığım en düzenli tertipli ve temiz insanlardan biri olan annem ziyaretime geldiğinde kadınların aşağı ne döktüğünü sormuştum. yer sildikleri suları döküyorlar, tuvalete dökerlerse kararır diye korkuyor ruh hastaları, demişti. bunlar temizliği birbirleriyle yarışmak için yapıyorlar aslında gayet pis insanlar diye de eklemişti.

tam da bu yüzden leş gibi bir ülkede yaşıyoruz.
  • başka şeylerin yerini doldurmak mesele.
    ulaşılamamış hedefler, tahammül edilmek zorunda hissedilen koca, omuzda yük çocuklar, eş dost akraba ne diyecekler, ruhsal ve bedensel tatminsizlik, başka kayda değer bir meşgalesizlik.
    bir çoğu için o temizlikten başka nefes alma yolu yok da sanırım. anlayış göstermek, hoş görmek lazım.
  • erkeklerin çok pis olmalarından kaynaklıdır, üstünü başını sağa sola çıkartırlar, dışarda giydikleri kıyafetlerle evde dolaşırlar hatta yatağa yatarlar, ayakkabılarını havalandırmazlar, vücut kılları sağa sola dökülür, ellerine aldıkları hiçbir şeyi aldıkları yere bırakmazlar, dağınıktırlar, sorumsuzdurlar, evin içinde bir şeyin ucundan tutayım, şu sofra benim için hazırlanıyor, iki dakka insan olayım da salatayı da ben sofraya götüreyim demezler, yemek yedikten sonra cehennem olup mutfağa giderler ama giderken elime iki bardak alayım da sofradan mutfağa git-gel bir tur azalsın diye düşünmezler, o ekmeği kopartıp kopartıp yerler ama kırıntısı yere mi dökülmüş efendime söyliyim nereye dökülmüş bakmazlar bile, banyo yaparlar, kafalarını çevirip arkalarına bile bakmazlar, kıllar tüyler banyoda kalıverir, işerler klozetin kapağını kaldırmak yok zaten, yedikleri içtikleri halıdadır koltuktadır, sigara zıkkımlanırlar külleri dört bir yandadır , , daha saymaya midem yetmez

böyle insanların, afedersiniz ama götünü toplamak kolay değil, sonra da neymiş efendim hijyen manyağı, siz pissiniz, kusura bakmayın
  • kendi rahatı için vardır. başkalarının arkalarını toplama zorunluluğu bile o nedenledir. temizliği kendi yapmasa bile, derli toplu olmayı öğrenmiştir. ve de aksi onu rahatsız eder.
  • çat kapı gittiğinizde "ay ev de dağınık ama kusura bakmayasın!" havasını attıran hijyen manyaklığıdır.
  • büyük çoğunluğunun hayattan alabileceği en büyük tatminin "en temiz ev benim" olması, bunun da en somut göstergesinin çamaşır suyu kokusu olmasıdır.
  • kız istemeye gidip eve girer girmez kapının üstünü duvar dibini işaret parmağıyla kontrol eden bir toplumun oğlu kızı gelini olan bir toplumda normal olan önerme.