şükela:  tümü | bugün
 • bilindiği üzere bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır arkadaşlar.
  eskiden beri kafama takılır. diyelim ki bir arkadaşla şuan bir kahve içtik. 20 yıl geçti ve bir kahve daha içtik. şimdi sorun şu;

  hatır hesabı sıfırlandı ve tekrar 40 yıl olarak mı devam edecek yoksa,
  ilk kahveden kalan 20 yıllık hatırda eklenerek 20+40=60 yıllık hatır mı baz alınacak.

  malumunuz, ülkemizin kalkımasında mihenk taşı olacak, millet kıraathanelerinin konuşulduğu bu günlerde, devletimizin bu hususa da el atarak soruları gidermesi gerektiği kanaatindeyim. saygılar..
 • yanlış hesaplamadır. hep lozan antlaşmasından kalan bir uygulamadır o 40 yıl hatırı varmış bilmem ne.
  çok şükür 2023 yılında reisimiz sayesinde son bulacaktır. neden mi 2023 çünkü lozan antlaşması üzerinden tam 100 yıl geçmiş olacak ve evet gizli bir madde var. o madde sayesinde lozan düşecek ve kahvenin hatrı en fazla 3-4 yıl olacak.
  durmak yok yolmaya d, öhöm yola devam.
 • en fazla 40 eder. ikinci kahve de 20 yıldan sayılır. 40 yılda bir devrederler
 • (bkz: evet bahçeli söz sende)

  neye göre 40 yapar ?
 • halkımızın en çok karıştırdığı konudur. sosyal bir hizmettir. yardımcı olmaya çalışalım.

  şimdi 2000 senesinden önce içilen orta ve şekerli kahvelerde %10 şeker stopajı kesilir. yani bunlar 40 - 4 = 36 sene hatır bırakır.
  (not: yandan çarklı veya kıtlama içilen kahveler kapsam dışıdır.

  yemen'den gelen kahvelere uygulanan %1.12 oranındaki hatır gönül katsayısı daha önce ki yıllarda birikmiş telve miktarına uygulanarak sanki hiç içilmemiş gibi hesaplanır.

  1990 öncesi içilen kahvelerde gelen sese ve kese kumaşına bakılır. kese kadifedense geçen her 5 sene için 2 sene hatır eklenir.

  mevcut kanunlarda hiç bir kahvenin hatırı 60 seneyi aşamaz. (kurulan komisyon bu sürenin uzatılması konusunda çalışıyor.)