• bir çeşit mucize.

yıkanmış ama kurulanmamış(ıslak) yüze 2-3 tatlı kaşığı kadar kuru türk kahvesi, nazik şekilde, dairesel masaj yapılarak sürülür. parmak ucu ile yapılması ve yapılırken yüze sert dokunuşlardan kaçınılması maksimum faydayı görmenizi sağlayacaktır. cildinizdeki yağlı görünümü, ölü deriyi yok eder, bebek poposu gibi yumuşacık yapar.
  • ciddi anlamada işe yarayan peeling, üstelik yapımı da çok kolay.

1 tatlı kaşığı türk kahvesi
    1 tatlı kaşığı zeytinyağı

bu ikisini karıştırıyorsunuz, özellikle siyah noktaların yoğun olduğu burun, çene ve t bölgesine yavaş yavaş sürüyorsunuz, göz çevrenize değdirmeyin. yüzünüzün kalan kısımlarına da yapabilirsiniz, yalnız çok yumuşak hareketlerle masaj yaparak sürün. 5 dakika kalsın yüzünüzde soğuk su ile yıkayın. bu arada karışımı temiz yüze uygulayın, yıkadıktan sonra yüzünüz yağlı gibi gelebilir size. ben dayanamadım minicik temizleyici jelle yıkadım, ama yıkanmasa daha iyi. yağlı ise cildiniz haftada 1 kuru ise 15 günde 1 yapın. siyah noktalarda cidden işe yarıyor.
  • içtiğimiz türk kahvesinin telvesi ile pek bir harika yapılan peeling. ben bir hafta boyunca içtiğim kahvelerin telvelerini buzdolabında biriktiriyorum. haftada bir bununla yüzüme ve tüm vücuduma kese yapıyorum. yüzüme direkt telveyi sürerek masaj yapıyorum. vücuduma ise kesenin üzerine sürerek uyguluyorum. tavsiye ederim. banyonuz da mis gibi kahve kokar hem:)
  • (bkz: mantıklı)
  • (bkz: buzlu badem)
  • hamamlarda da yapilir bu. bir paket mehmet efendi kuru kahveni alir gidersin. hem vucudun rahatlar, hem mis kahve kokarsin.
  • telve ile yapınca çok hoşuma gitmedi, pek etkili gelmedi bana. telveyi ellerimde kullanıp yüzüm için kuru kahveyi birazcık ıslatarak uyguluyorum.

detaylar, tarif vs.
  • uyguladığım zaman kendimi sokakta yatan çöp karıştıran gariban insanlar gibi hissediyorum. içimi bir hüzün kaplıyor. o yüzden yapmıyorum. *
  • vay canına dediğim uygulama. biz genelde dişlerimize sürüp güleriz ama bu da yararlı bi şey gibi. deneyeyim ben bunu.
  • asla yapılmaması gerekendir. gidin eczaneye cilt tipinize göre bir adet peeling seçin, haftada 2-3 uygulayın. bebek poposu yerine 43 yaşında zenci kadın poposu gibi yüze sahip olmayın.

bir dost.
hesabın var mı? giriş yap