şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kendi işini kendi görme yetisine sahip olmadığı için ömrü boyunca birilerine bağlı yaşamak zorunda kalacak erkektir.

neden sadece erkekleri eleştiriyorum?
    kızlar, kız kızayken birbirlerine bir kahve yap da içelim şekerim diyebiliyor. ama sen yiğidin harman olduğu yerden gelen erkek, sorarım sana, erkek arkadaşlarınla beraberken “hüso bi türk kahvesi yap da içelim” diyebiliyor musun?
  • evde kalır net söylüyorum.
    ne saçma başlık bu ya? :d
  • her evde bir kahve makinesi olduğu için artık olması mümkün olmayan erkektir.
  • ben değilim zira zamaninda baristalik yaptigim icin a dan z ye tum kahveleri yapabiliyorum.
  • kendi işini kendi görme yetisini türk kahvesine bağlayan insanları tanımamızı sağlamış başlıktır.

ben 3 tane erkeğin bir araya geldiğinde oturup türk kahvesi içtiğini görmedim, eğer kıraathane gibi bir mekanda değillerse. hele bir tanesinin kalkıp hadi bir türk kahvesi yapayım da içelim dediğine hiç tanık olmadım. o üç erkek ya sallama çay içer, ya 3'ü 1 arada içer. bakkaldan bira söyler içer. eğer ortam iyiyse rakı açar içer falan.

türk kahvesi ilk entry'de de belirtildiği gibi "şekerlerin" tercihidir daha çok.
  • birbirine "bir kahve yap da içelim şekerim" diyen kızlar sanki papua yeni gine'de yetişmiş taze kakaoları özenle toplayıp elleriyle kavurarak yapıyor o kahveyi..
  • ılıktır. türk kahvesi yapmayı bilmeyen erkek ne demek lan? en büyük hayalim beni istemeye gelecek hatuna tuzlu kahveyi ellerimle pişirip içirmek. yok öyle dümdüz erkek istemek. içine biraz da bailey's katabilirim ama.
  • iki eliyle bir cezveyi doğrultamaz.
  • henüz doğru tarife ulaşmamış erkektir. şimdi vereceğim tarifi harfi harfine yaparsanız şahane bir şekilde kahve yapmayı öğrenmiş olursunuz..
    önce püf noktaları. kahve yapılacak su soğuk olmalı, yoksa köpük oluşmuyor. ikincisi kahveyi tek seferde ya iki kişilik ya da üç kişilik yapın. daha az veya daha çok ölçülerde güzel olmuyor. şimdi geçelim tarife. 2 kişilik kahve yapıyoruz bu arada.
    1. dar ağızlı bir cezveye 3 tatlı kaşığı kahve 3 kesme şeker ya da 1.5 tatlı kaşığı toz şeker koyup karıştırıyoruz. 2.üzerine 2 fincan soğuk su koyuyoruz.
    3. en küçük ocakta, en kısık ateş üzerine cezvemizi koyup şöyle bir karıştırıp bırakıyoruz..
    4. hiç başından ayrılmıyoruz.
    5.kahve köpürmeye başlıyor, köpürüyor ama taşmıyor.. burada ocağın altını kapatıyoruz. bi daha açmıyoruz. zaten yavaş ateşte iyice pişti. fokurdatmaya gerek yok.
    6. tatlı kaşığıyla köpüğü fincanlara koyduk. daha sonra bi kere daha cezvedeki kahveyi karıştırıyoruz.. açık renkli bir köpük oluştu. onu da fincanlardaki köpüklere yine yavaşça tatlı kaşığıyla ekliyoruz. iki renkli köpük elde ediyoruz böylece.
    7. işte burası önemli. köpüğü bozmadan kalan kahveyi fincana boşaltacağız. kahveyi fincanın iç duvarına yavaşça akıtıyoruz. köpüğü bozmadan.
    8. tabii ki döktüğümüz yerde biraz kellik oluştu.. onu da tatlı kaşığıyla düzeltiyoruz. iki renkli köpüklü kahvemiz hazır. afiyet olsun.