• araştırdım mamafih bulamadım. biliyorsunuz türk kahvesinde abartılmış bir köpük fetişizmi var. köpüksüz kahve, kahveden sayılmıyor.

köpüklü kahve yapmak için bildiğim yöntemlerin hiç biri kahvenin lezzetine bir etkide bulunmuyor. elbette köpüklü kahve yapmak için uygulanan farklı yöntemlerin kahvenin lezzetinde farklılıklar oluşturabilir. ancak bu lezzete ve köpüksüz bir kahve ile pekala ulaşmak mümkün görünüyor.

benim merakımı uyandıran konu da bu, lezzetine büyük bir katkısı olmayan bir şey uğruna, nice genç kızımızın bu uğurda yitip gitmeleri evla mıdır?

kim bilir kaç tane gelinlik kız sırf kız isteme merasiminde gelen kahvenin köpüksüz olması yüzünden evde kaldı?

kahvedeki köpük; görsel güzellik, sunum, beceri gibi nitelikler barındırsa da, köpüteki bu inat için yeterli bir sebep değil benim için.

diğer kahve türlerinden cappuccino veya latte için durum biraz farklı, onlarda belirgin bir süt köpüğü var. kahveyi ilk yudumlarken ağzınızda bu belirgin farkın tadını hissediyorsunuz. bir iki santimlik köpükle bunu fark etmemeniz zaten imkansız.

türk kahvesindeki yarım santim bile etmeyen köpükteki bu anlamsız inadın kökenini ve görsellik dışındaki mantığını bilen varsa anlatsın, değerli düşüncelerinizi şahsıma küfür yoluyla aktaracak arkadaşların başlığı iyi okuyup, durumun sadece lezzet üzerindeki etkilerini merak ettiğimin ayrımına varırsa memnun olurum. yoksa derdimi de mike bilirsiniz size bırakıyorum.
hesabın var mı? giriş yap