şükela:  tümü | bugün
  • -filmin başında birinin ölmesi ve onun cesedini saklamaya veya kaçırmaya çalışan kahramanlar
    -son anda düğüne yetişmek
    -nezarethane sahnesi
    -alakasız bir yerden yığınla para gelmesi ve onun film sonunda bir şekilde elden çıkması
    -ege veya güneydoğu şivesi

...gibi klişelerdir. hatta bazı filmlerde özgün bir senaryo yoktur, böyle klişeleri birleştirip bir film yaparlar. tüm esprileri de fragmana sıkıştırıp seyirciye itelerler.
  • mafyaya bulaşma en bariz klişedir.
  • -mafyavari adamların ana karakterin peşine düşmesi
    -amk,oç,sinkaf
  • osurmak,
    tokat atmak,
    küfür etmek

olmazsa olmaz klişelerdir.
    küfür yerinde kullanıldığında güldürebiliyor. fakat sinemamızın komedi anlayışı, osurmaya endeksli.
  • hep birilerinin kovalanması.
  • erkek bir karakter mafyadan saklanmak icin kadin kiligina girer ve ne hikmetse karakter kimse tarafindan taninmaz. üstelik mafya babasi bu kadin kiligindaki bu adama asik olur.
  • türkiye’de komedi yapan (yaptığını düşünen) bir güruh var ki; her türlü insanın lehçesini, dilini, dinini, bölgesini, ırkını, görünüşünü, eksikliğini, fazlasını, hastalığını, cahilliğini... kullanarak ve bunu küfür,argo ile taçlandırarak (!) komedi (!) yaptıklarını düşünüyorlar.ve toplumun bir kısmı da bunlarla eğleniyor. memlekette karadeniz şivesiyle konuşulan 2 saati videoya çeksen film niyetine gider o kadar kötü halde sektör.
  • absürt karakterler-check

bağıran insanlar-check

bel altı espriler-check

etrafındaki herkesi aşağılayan, bağıran, azarlayan tipler-check

şaşkın, aptal, sakar karakterler-check

zorlama espriler-check

şiddet (dayak yiyen adama gülünmesi)-check
    sonuç = türk komedi filmi

allah'ım neden?
    bazen kendimi yapayalnız hissediyorum, hiçbir türk komedi filmine gülemiyorum yanımdakiler gülmekten ölürken. neden ben ya? kendimi anormal hissediyorum. tuhaflık bende mi yoksa gülenlerde mi? bilemiyorum. ancak bence komedi aşırı derecede zeka, gözlem yeteneği, hızlı düşünce, incelik, pratik zeka gerektirir. düşen adama gülemiyorum, küfüre gülemiyorum, dayak yiyen adama gülemiyorum, cinsel esprilere gülemiyorum, insanlar filmde aşağılanırken bu bana komik gelmiyor gülemiyorum. ha kimin umrunda? benim umrumda bu da yeterli benim için. kısacası komedi filmi mecbur izlemek zorunda kalmadığım sürece asla izlemiyorum.

not: cem yılmaz'ı komik buluyorum.

(bkz: coğrafya kaderdir)

edit: lanet olası otomatik tamamlamanın kafasına göre kelimelerimi tamamlaması.
  • -aşırı yapmacık konuşma, ses tonu ve mimikler