şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: darth nihilus)
 • tarihi doğrusal olaylar dizisi gibi algılayan, ortalama altı iq ve düşük bilgi düzeyi ile politik yorum yapmaya çalışan yurdum çomarının zırvalamasıdır. sovyetler birliği'nde, küba'da, demokratik almanya'da gayet güzel sosyalizm uygulanmıştır ve hatta ekonomik veriler, bilimsel gelişme, sağlık ve eğitimdeki başarılarıyla sosyalist ülkeler sosyalizmi uyguladıkları dönemde, gelişmiş kapitalist-emperyalist ülkeleri geride bırakmayı başarmışlardır. ne zaman ki sscb gibi ülkelerde kapitalizme dönülmeye çalışılmış o zaman bu ülkelerde çözülme başlamıştır. zira, 1985 yılından itibaren küba dışındaki sosyalist ülkelerde uygulanan "uskorenye" adlı ekonomik karşı devrim hareketi bu ülkelerde hem sosyalizmi tasfiye etme, hem de kapitalizmi kurma girişimleri olmuştur. küba ise yalıtılmış, ambargo konmuş bir ülke olmasına rağmen gerek ekonomi alanında muadili olan ülkeleri geride bırakmayı başarabilmiş, gerekse sağlık ve eğitim alanında gelişmiş kapitalist ülkelerin önüne geçebilmiştir. sosyalizme ilişkin olarak bu konu istatistiksel verileriyle, tarafsız kaynak ve dayanaklarıyla şurada açıklanmıştı: (bkz: sosyalizm/#14955850)

  (bkz: uzay çağını başlatan ülkenin sscb olması)

  dipnot:
  insanlık suçu vs. iddialarına ilişkin de şu başlıkta önceden belgeleriyle yanıt verilmişti:
  (bkz: holodomor iddialarının aksini kanıtlayan belgeler)
  (bkz: stalin'e atılan iftiralar)
 • "hatta ekonomik veriler, bilimsel gelişme, sağlık ve eğitimdeki başarılarıyla sosyalist ülkeler sosyalizmi uyguladıkları dönemde, gelişmiş kapitalist-emperyalist ülkeleri geride bırakmayı başarmışlardır"

  bu ve bunun gibi zırva söylemlere sahip bir türk komünisti iflah olmaz.

  stalin'in tarım politikalarının nelere yol açtığını biliyor musun? (kollektifleştirme)
  peki ya mao'nun?
  bak bunlar sadece tarımla ilgili. diğer konulara gelmedim bile.

  aslında başlık türk komünistinin cehaleti olsa daha iyi olur.
 • lenini stalini sikeyim sana birşey olmasın. çıkın arkadaşım o eksenden komünist olmak demek illa lenin stalin demek değil.

  edit: hemen altımda ki yazar hatırlatmış kendisine teşekkür ederim hacı dedeme benzeyen marx' ı unutmuşum onuda siktir edin.

  100 yıl öncenin düşünce sistemini hiç değiştirmeden yenilemeden bugün kullanamazsınız bunun savunulacak bir tarafı yok. yok 100 sene önce şu kadar buğday yok bu kadar hastane vardı işi faso fiso günümüze adapte edilmiş bir sistem yaratmak lazım insanların özgürlüklerini ellerinden alarak değil daha da özgürleştirerek başarılı olabiliriz.
 • cehaletin kötü bir şey olduğunu gösteren bir başlık.

  biri, 1985'ten önce sosyalizm ne kadar süperdi lan gelsenize der.
  tarım politikalarıyla ilgili örnek verirsin.

  öteki gelir bırak lenin'i, stalin'i der.

  tamam bro. en büyük sizsiniz.

  edit : marx'ı da bırakalım mı kanks?
 • bunu söyleyen zihin fukarasına şu soruları sorunca mavi ekran verir:
  sovyetler birliği kolektifleşme süreci bittikten sonra nasıl dünyanın en çok buğday üreten ülkesi oldu?
  sosyalizmde tarım başarısızsa ve soyalizm açlık getiriyorsa seksenli yıllarda türkiye'de kişi başına alınan günlük kalori miktarının 2300 olduğu dönemde, bunun bulgaristan'da 3000 kalorinin üzerinde olduğu, sscb'de 3360 kalori, polonya'da 3479, abd'de 3461 ve ingiltere'de 3249 olarak kaydedildiği görülmekteyken sosyalizmde insanların aç olduğunu nasıl söyleyebiliriz? (kaynak: memo larousse ansiklopedisi, cilt 2, s. 638, ansiklopedinin yararlandığı kaynak documantation francaise)
  sağlık hizmetlerine bakıldığında, abd'de 100 bin kişiye 972 hastane yatağı ve 282 doktorun düştüğü dönemde, sovyetler birliği'nde 100 bin kişiye 1210 hastane yatağı ve 347 doktor düşmekteyken insanların öldüğünü nasıl söyleyebiliriz? (kaynak: memo larousse ansiklopedisi, 4. cilt, s. 993)
  uzay çağı nasıl ve ne zaman başladı?
  sscb başta olmak üzere sosyalist ülkelerde 100 bin kişiye düşen doktor, sağlık personeli ve hastane altyapısı neden abd, fransa, ingiltere, almanya gibi ülkelerinkinden fazlaydı?
  sscb çelik başta olmak üzere ağır maden işleme sanayii fizikî üretim verilerinde nasıl oluyordu da abd gibi ülkeleri geride bırakabiliyordu? (bkz: sosyalizm/#14955850)
  türkiye bugün küba'dan neden ilaç satın alıyor?

  sosyalizm bu kadar kötü idiyse ve insanlar bunu gerçekten istemediyse neden 17 mart 1991 tarihli referandumda sovyet yurttaşları sovyetler birliği'nin korunmasına "evet" dediler? (bkz: 17 mart 1991 sscb referandumu)

  aslında başlık çomarların cahil cesareti veya yarıcahilliğin dayanılmaz hafifliği olmalıydı...
 • şimdi sana hiç gerizekalı gibi hakaretler etmeyeceğim. bu bir.

  sovyetler'in çalışma ve yaşam şartları, batı bloğundan iyiydi diyebiliyorsan. ya tek taraflı okuma ve araştırma yapmışsındır, ya da önüne gelen ilk linkten bilgi ediniyorsundur.

  doğu almanya demek çok başarılıydı? o yüzden mi insanlar ölümü göze alarak batıya kaçmaya çalışıyorlardı? bir de duvarın yıkıldığı zaman neler olduğuna bir bak. hepsi kapitalistlerin oyunu değil mi?

  kollektifleştirme sürecinden sonra yaşanan bir kıtlıkta 1-1 buçuk milyon insan hayatını kaybetmiştir.

  insanları büyük bir baskı altında çalıştır. bireyi ve bireyin yaşam hakkını önemseme. sonra çok büyük üretim yaptık de. ne güzel? hangi bedel karşılığında biraz da bunları irdele.

  o bahsettiğin bulgarlar ve doğu avrupalılar, 1980'li yıllarda almanya'dan gelen türklerden cola dileniyorlardı. ben şahit oldum kaç kere, arabamızla bulgar sınırından geçerken. ( sınır görevlilerini gördüğümüz için sadece onlardan bahsediyorum. halk ne durumdaydı zaten onu geçiyorum)

  edit : gerizekalı ifadesini zihin yoksunu diye değiştirmiş. ama ben ilk cümlemdeki ifademi yerinde bırakıyorum.
 • tarihi kulaktan dolma bilgilerle okuyanlar sosyalist ülkelerdeki yaşam koşullarıyla ilgili istatistiklerin tek taraflı okumayla değil batılı ülkelerin kaynaklarından elde edildiğini anlayamamışlar ve bu iddiaların sahipleri şu soruları yanıtlayamadılar:
  1-nasıl oluyor da abd'nin 124 milyon çelik ürettiği sscb'de 150 milyon ton çelik üretilmiş olabiliyor ve sscb bu alanda nasıl hep birinci olmayı sürdürebilmiş? (kaynak: meydan larousse ansiklopedisi, ek cilt 21, s. 39 ve ek cilt 23 s. 783)
  2-nasıl oluyor da abd'de 100 bin kişiye 972 hastane yatağı ve 282 doktorun düştüğü dönemde, sovyetler birliği'nde 100 bin kişiye 1210 hastane yatağı ve 347 doktor düşmekteydi? ve neden sscb demografik veriler bağlamında dünya'daki en iyi sağlık sistemine sahipti? (kaynak: memo larousse ansiklopedisi, 4. cilt, s. 993)
  3- nasıl oluyor da kapitalizmin baş ülkesi abd'de öğretmen başına 21 öğrencinin düştüğü dönemde, sovyetler birliği'nde öğretmen başına 15 öğrenci düşebiliyor? (kaynak: memo larousse ansiklopedisi, 2 cilt, s. 639)
  4- sosyalizmde tarım başarısızsa ve soyalizm açlık getiriyorsa nasıl oldu da kolektifleşme sürecinden sonra, örneğin 1980 yılında sscb'de 120 milyon ton buğday, 18 milyon ton yulaf, 60 milyon ton arpa, 85 milyon ton patates, 93 milyon ton şekerpancarı üretildi? nasıl oldu da bunların üretiminde sscb dünya birincisiydi?(kaynak: meydan larousse ansiklopedisi ek cilt 2, 1981, librairire larousse, syf.783 )
  5- sosyalizm kapitalizmden daha üstün değildiyse neden amerika'dan önce sscb uzaya ilk defa uydu ve ilk defa insan gönderen ülke oldu? neden ilk uzay istasyonu amerika'dan önce sscb tarafından dünya yörüngesine oturtuldu? (bkz: uzay çağı'nı başlatan ülkenin sscb olması)
  6- sosyalizmi insanlar istemiyordu ise neden 17 mart 1991 tarihli referandumda sovyet halklarının büyük bir çoğunluğu sovyetler birliği'nin devam etmesi yönünde oy kullandı? (bkz: 17 mart 1991 sscb referandumu)

  (bkz: sosyalizm/#14955850)

  (bkz: cevab veremedi)
 • çin sosyalist bir ülke değildir. çin 1956 yılında sosyalizmin politik olarak düşmanı haline gelmiştir, ekonomisi kapitalisttir ve bu durum 1979 yılında kalıcı bir hal almıştır. sovyet sosyalizmi ise totaliter bir rejim değildi, halka "tamam mı devam mı?" diye soruluyor (bkz: 17 mart 1991 referandumu) halk devam diyor, ama üzerinde durduğu yapı değişmiş, 1985 yılından beri değiştirilmiş, içi boşaltılmış ve çoktan kapitalizme dönüşmüşken uygulanabilirliği kalmıyor. halkın serbest oylarıyla meclis seçiliyor, meclisin çoğunluğu sovyet sisteminin devamına inanıyor ama boris yeltsin 1993 yılında tanklarla meclisi bombalatıyor. asıl totaliterlerin kimler olduğunu da bu olay çok güzel özetliyor zaten...
 • uzun uzun yazmaya gerek yok. tarih verdi zaten cevabı.
hesabın var mı? giriş yap