şükela:  tümü | bugün
 • ne yazık ki allah devletimize milletimize zeval vermesin düşüncesini aşamamış, sınıf bilincine sahip olamamış topluluk.
 • (bkz: türk köyü)
 • yakup kadri karaosmanoğlu pek güzel anlatır bu insanları yaban isimli romanında.
  (bkz: orta anadolu)
  (bkz: bozlaklar köyü)
 • "yüksek sağduyusu" sayesinde fakir ve gelir dağılımı bozuk bir ülkesinin vatandaşı olmayı başarabilmiş olandır.
  üçün birini alandır.
 • efendimizdir.
 • içlerinden biri olarak doğduğum kitledir. babam ve onun babası ve dahi onun babası da türk köylüsüdür. allah nasip eder de sahip olabilirsem çocuklarım sadece türk olmakla iktifa edeceklerdir.

  köy denince türk şehirlisinin aklına gelenlerden fazlaları ve eksikleri vardır. misal; "silme saf" insanlardan müteşekkil bir popülasyon olarak algılanmaktadırlar ki, külliyen yanlıştır. köylülerin de hırsızları, uğursuzları, hainleri vardır. içlerinden bazıları zina yapar, içki içer, yalan söyler, katil olur. insandırlar yani.

  öte yandan, bu kitle ile beraber anılmaya en yakın kavramlar olan, mukaddesiyatçılık, milliyetçilik, dindarlık gibi hususiyetlerinin olduğu genellikle doğru ve/fakat bunlara bilinçli bir şekilde inandıkları, araştırdıkları soruşturdukları genellikle yanlıştır. doğuştan taraftırlar genellikle bu konularda. öte yandan, doğa ile içiçe yaşama, basit düşünme, karmaşık konularla kafalarını meşgul etmeme gibi erdemleri nedeniyle, sezgisel olarak doğru yönü bulur ve o tarafa akarlar.

  türk köylüsü olarak doğan ve/fakat bir şekilde, devlet parasız yatılılık sınavını filan kazanarak okuyan ve şehirli kitle ile tanışan fertleri ise, başlangıçta yaşadıkları şaşkınlığı zamanla atlatır ve bir şekilde şehre uyum sağlarlar. köyde iken kendilerine öğretilmiş en önemli, en el üstünde tutulması gerekli kavramlara söven bir grupla tanışırlar mesela. hangi dili konuştuklarını çözdükten sonra anladıkları şudur, bu insanlar türk köylüsü için mücadele ettiğini iddia etmekte ama türk köylüsünün ne menem bir insan olduğundan bihaber bulunmaktadırlar. bazılarının bu mücadeleye hak, hatta destek bile verdiği vakidir, yalnız, 15 tatillerde dışarda okuyanlar köye dönüp kahvede buluştuklarında, bu çocukların anlattıkları hiçbir zaman destek bulmaz, iki sene önce köyden çıkarken konuştuğu dili unutmuş olması yadırganır, hatta burnu büyüklük olarak algılanır, en hafifinden "yazık şehre gidince sıyırmış kafayı" gibi bir tepkiyle karşılanırlar.
  köyden çıktıktan yıllar sonra bile gördükleri her inek veya tavuk onları eski günlere götürür, "ulan dönsem mi acaba geri" fikri, ikide bir zihinlerini meşgul eder. hatta gidip köyden iki evlek tarla alıp, yaz tatillerini tamamen köylü modunda geçirenleri bile vardır.

  en asil duyguların insanıdırlar bir de.
 • ''ağlarım, ağlatamam / hissederim, söyleyemem / dili yok kalbimin / bundan ne kadar bizarım "*
 • turk milletinin efendisidir..