şükela:  tümü | bugün
  • olumu op cumlecigi ile sinira dayanan dayatmadir. hele de bayramda, gidilen her evde baklava yedirme israri...
  • akşam yemeğine gidilir bir kaç saat doğal olarak oturulur yenilir içilir geç vakit olur kalkışa geçildiği anda;

aaa nereye daha erken? isterse saat 2 olsun bu cümle söylenir söylenmezse ayıp olur. karşıdaki eğer çok samimiyse kaç saattir oturuyoruz olur mu canım ne erkeni vs. der eğer o kadar samimi değilse çocuk yarın okula gidicek, sabah işe gidicez tarzı bahaneler sunulur. ısrarlar en az üç kere söylenir son olarak meyve getirilir meyveden sonra misafir ancak kalkabilir. meyve bu yüzden koz olarak en sona saklanır. bakın daha meyve getiricem oturun demek için. manyaklık derecesindedir bu ısrar olayı.

çay içiliyordur. 3 bardak içersiniz. ben içmicem dersiniz. aaa olur mu bak bir bardak daha lütfen. ya sevmiyorum zorla mı olmaaz iççeksin. gençleri sıkar bu ısrar ama yaşlılar için çok normaldir. çünkü ısrar etmeden oturmazlar, yemezler, içmezler. kibarlıktan yok istemiyorum diyorsun sanırlar bu yüzden ısrar ederler de ederler. biraz da misafiri hoşnut etmekten gelir yeterince doyurmak yeterince rahat ettirmek bir isteğini eksik bırakmamak için delicesine ısrar edilir.
  • lcd ekran kafasından mütevellittir.
  • nebat neviinden karpuz ile özdeşleşmiş olgudur.
    (ara: karpuz kes*)
  • (bkz: cekoslovakyalilastiramadiklarimizdan misiniz)` : biliyorum ayrildilar`
  • turk insanindaki cinnet potansiyelini aciga cikartan olgudur.
  • sigara içmeyen birine sigara ikramında dahi söz konusu olabilen olgu. arsenik içip intihar ederken bile ikram edebilir bazıları. ayıb olmasın düsturu hep ön planda. lakin ayıbın tanımı çok oturmamış.
  • doguya dogru gidildikçe daha da abartılabilen olgu.

-ye
    -saol, tokum
    -yav yersen yersen hele al ye
    -vallahi tokum, daha demin yedim, yoksa yemedigim yer mi,...vıdı vıdı vıdı
    -yaw o zaman ye kus.
    -hay amına koyim.
  • en basit örneğiyle;

-maalesef yok..
    -hiç mi yok?