şükela:  tümü | bugün soru sor
  • seçkin sarpkaya ve mehmet berk yaltırık'ın ortak çalışmasıyla ortaya çıkan, adı üzerindeki araştırma kitabı. hem halk bilimi ve mitoloji yönünden hem tarihi kaynaklara yansıyan anekdotlar içeren bir başucu kitabı efendim. pek yakında karakum yayınları tarafından çıkarılacakmış.
  • bozkırlarda yaşamış bir kültürden başka kim "kırsal alan dehşetleri"ni daha iyi bilebilir? gözardı edilen bu olguya değinen (bkz: türklerin şeytani masalları) yazarı (bkz: seçkin sarpkaya) devam niteliğindeki bu kitapta konuyu detaylandırıp, akademik olarak tasnif edip bize ortamı hazırlamış, ardından muhteşem dili ile (bkz: mehmet berk yaltırık) örneklerle kitaba noktayı koymuştur. ellerine sağlık. alınız, okuyunuz, hediye ediniz....
  • 2.mahmut yeniçerileri yeryüzünden sildiğinde bununla yetinmedi. halkın da gözünden iyice düşsünler diye osmanlının ilk resmi gazetesi olan takvim-i vekayide vampir hortlak zombi yeniçeri haberleri yazdırmıştır.

aklıma ilk bunu getiren başlık. yoksa türkün skinde olmaz vampirmiş bilmemneymiş. türk gözüyle gördüğünden korkmaz.
  • türkler ve diğer birçok millet gördüğünden korkmaz doğrudur. amma ve lakin bu tarz masal kitapları hoşuma gidiyor. iran masallarına o denli vakit ayırıyorsak bu efsaneler de bir okunmaya değer düşüncesindeyim. bu adar köklü geçmişe sahip bir milletin reklama ihtiyacı elbette yok ama neden olmasın?

yazarları tanımadığım için nasıl bir anlatım dili ve (varsa) yönlendirme içinde olduklarını bilmediğim için okuduğumda bu entry editlenecektir.
  • yazılış ve hazırlık macerasını, hayalet e-dergi'nin nisan-mayıs 2018 sayısında anlattığım araştırmadır.

------------alıntıdır------------------
    nitekim kendisi halk bilim alanında çalışmalar yapan, korkulu derlemelerle haşır neşir olan ege üniversitesi’nden seçkin sarpkaya ile halk hikayelerine ve bunların korku hikayelerine dönüştürülmesine yönelik merakımız bizi tanıştırmıştı. onun vampirlerle ilgili mitolojilere uzanan, topladığı malzemeyle neredeyse başlı başına bir kitap konusuna dönüşen bir araştırması vardı. bir gün bana bu çalışmadan bahsedip ikimizin ortak bir kitap yazabileceği teklifiyle gelince daha o an kabul ettim.

osmanlı kaynaklarındaki bazı vakalar ve özellikle evliya çelebi’nin yazdıkları internette az çok dolaşır olduğundan, balkan inanışları başta olmak üzere bazı yerel inançların ve bunların kaynaklara yansımaları az çok bilinen bir konudur. ancak yine bazı söyleşilerde ve hikâye yorumlarında fark ettiğim bir konu var ki yeterince bilinirliğe sahip değil. bu nedenle bu haziran’a doğru çıkmasını beklediğimiz karakum yayınevi’nden basılacak olan “`türk kültüründe vampirler-oburlar, yalmavuzlar ve diğerleri`” adlı araştırmamızın hem bu konuyu ilk duyunca şaşıranlar hem de bu alanda daha fazla okuma yapmak isteyenler (araştırmacılar, yazarlar) için faydalı olmasını ümit ediyorum.

seçkin’in mitoloji ve folklor kısmını, benim de tarih ve literatür boyutunu ele aldığım bu çalışmada özellikle karadeniz havzasında daha yoğun görülen, “obur”dan “upir”e uzanan bir inan dönüşümüne ve tarihi kaynaklara geçme nedeni olan toplu histeri vakalarına mercek tutacağız. “vampirin bizle ne alakası var, o batıya ait değil mi?” diyenler için hayli ilgi çekici yanıtlar barındırıyor.
    ------------alıntıdır------------------