şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk-kürt kardeşliğini hazmedemeyen bireyin önermes....*

  (bkz: içeriği okumadan entry girme ekolü)
 • doğru ama eksik bir laf.

  türk dediğin etnisite dışında birkaç projeden ibaret, kürt de aynı şekilde. bu memleketi birarada tutan bir türklük olduğu, olması gerektiğini düşüdüğümüz sürece var olacak türklük, bütün milliyetçi eğilimleriyle kürtlüğü besliyor yıllardır. evet kürtler, "biz türküz" demediler, asimilasyonu kabul etmediler ve o proje çöktü. bugünse kürdüz diyen kürde karşı türk, türküz diyen kürde karşı kürt iki uzlaşmaz kutup gibi giriyor toplum tahayyülümüze.

  şu memleket bir türklük uhusu olmadan dağılacak halde değildi aslında. bu uhuyu ısrarla kullanmak istedikçe, kürdü sorun haline getirdik. cumhuriyet kurulurken "biz" fikri yaratma sevdası şiddetle bastırılmış ayaklanmalarda kürdün gösyaşı oldu. biz hiç "biz" olamadık yani. kürt bizden olamıyor diye çektirdiğimiz onca acının sonucunda bir fırtına* biçtik.

  artık biz diyince yalnızca türk olanlar anlaşılır olduğundan, bu sefer birbirine saygı gösteremeyip birbirini sindirmeye çalışmış bir çift gibi biz hiç biz olamadık diyip onları yani kürtleri dışlıyoruz.

  bu memleketin bir olmaya ihtiyacı yok elbet. birbirini sevmek zorunda da değil, bu açık. ama birarada yaşamak istiyorsa, birarada olmanın asgari şartlarını sağlaması gerekiyor. işte o zaman "biz" diyince türklük veya kürtlük akla gelmez. bizlik başka yerlerden çıkar. etnik kategorilerden kopar. artık biz dediğimizde aklımıza bir karşıt olarak başkası gelmez.

  nihayetinde diyeceğim, kardeşliği etnisiteden kurmak zaten dert. bizim türk olup kendi içimizde kardeş olabildiğimiz, bir olabildiğimiz bile şüpheli. işte bu nedenle bir zorunluluk değil ama bir temenni olarak kardeşlik halklar arasında değil bu memlekette yaşayan insanların arasında doğabilir ancak.
 • ilkkurşun.com'dan güneş erkul'un muhteşem ötesi mükemmellikteki tespiti. gerekçesi daha da güzel: "türk-kürt neden kardeş değildir?
  türk bedenin adidir, kürtse o bedenin bir uzvudur, tipki türkmen gibi,boşnak gibi,çerkez gibi,hitit gibi,urartu gibi…o uzuvlarimizdan biri eksik olursa o vücut sağlikli olur mu, etnik kökenlerine ayrişan türk’ler; kendini yok etmek isteyen emperyalizme karşi yenilmez mi?

  hem kardeş olsa türk’le kürt evlenemez…
  espri bir yana güzel bir mesaj veriyoruz zanniyla etnik grup olan kürtleri milletleştirmek isteyen emperyalizmin işine gelen ayni yanliş sosyolojik tanimlamayi tekrarlayip durmayalim; ayni bedende olanlar ayri bedendeymiş gibi gösterilemez…kardeş değil biz ayniyiz…"

  http://www.ilk-kursun.com/haber/76966
 • menfaat için öz kardeşin kardeşi vurduğu bir ülkede çok da anlamı olmayan tartışmadır. kardeş olsan ne olmasan ne. tarlasının sınırı için öz kardeşini vuran türklerle, tecavüze uğradı diye öz kız kardeşini vuran kürtler bir arada yaşasa nolur yaşamasa nolur.
 • evrime inanmazlar, adem ve havvadan geldik derler sonra böyle bir kardeşliği inkar ederler. ne desem gg.

  evrime inanmayanların çuvalladığı konudur. madem adem ve havvadan geliyoruz o vakit bütün dünya insanları kardeş olmaz mı ?
 • illa kardeş olmasına gerek yoktur.tek sorun birlikte yaşamasını öğrenmekdir. kimse,kimseyi sevmek zorunda değil ama bu ülkede birlikde yaşıyorsa saygı duymak zorundadır.