şükela:  tümü | bugün soru sor
 • diğer para birimleriyle türk lirasını karşılaştırarak ulaşabileceğiniz sonuç. bulgar levası bile 1.4'den 1.6'ya çıkmış.

  (bkz: bulgar levası)
 • ne zaman değerli oldu ki ? sorusunu akıllara getirmektedir. ayrıca ne karşısında değer kaybettiği manidardır.
  değer kaybı denildiğinde sadece dövizle kıyaslamak oldukça yetersiz kalmaktadır.
  toplumun temel tüketim faktörleri ile kıyaslandığında liranın değer kaybının ulaştığı boyutları algılayabilmek(zira algılayamayan milyonlarca yetişkin var bu ülkede hatta yetişkinlerin %80'i ) uyku kaçırır türden.
  yaz mevsimi sonunda dolar kuru 2 tl civarındayken şimdilerde 2.30 tl bandında gezinmekte. peki yaz sonunda kilogram fiyatı 1 tl olan domates, biber, patates, patlıcan, salatalık gibi en temel ürünlerin fiyatları ne durumda bir bakmak gerek. biber 6tl, patlıcan 6 tl, domates 4 tl şeklinde hane halkının temel gıda maddeleri üzerinde etkili olan lira bazlı değişim ürkütücü boyutlarda. bu ve benzeri karşılaştırmaları sabahlara kadar sıralasak parmaklarımızda derman kalmaz yazmaya yine de bitiremeyiz.
  sakın içinizden biri çıkıp demesin mevsimsel etki bla bla. ağzının ortasına kürekle vurmam oturur mal gibi izlerim kendisini; kendisinin ülkenin gidişatını mal gibi izlediği gibi.
  çünkü mevsimsel etki değil bu. bu bildiğin liranın biber karşısında, kuru fasulye karşısında değer kaybetmesi ve döviz karşısında kaybettiği kadar basit değil.
  yoksullaşıyoruz günden güne ve acıtıyor içimi, kaçırıyor uykularımı eli boş eve dönen babaları görmek.
  en fazlada olan biteni mal mal izleyip hala birilerini savunmayı becerebilenler acıtıyor.
 • enflasyon artışını beraberinde getirir.
 • vatan hainidir
 • bu durumu engellemek için yapılacak şey doların 10 liraya çıkmasını bekleyip tlden bir sıfır atıp en başa dönmektir. böylelikle dolar 1 tl olacak.

  6 sıfır atılınca oldu bana hiç kızmayın. herkes paramız değer kazandı diye sevindi. bence benim metot tutar tutmalı.
 • ülkenin bizlere ait olan tüm değer varlıklarını keyfe keder satıp, yıllarca doları durdurmaya çalışmanın sonucu olarak, satacak bir şey kalmayınca artık liramızın gerçek değerinin ortaya çıkması, sanayisi, bilimi, tarımı,üretimi, demokrasisi, kendi değerleri ve gücü olmayan bir ülkenin para değerini bırak, insanları değersizleşir, belki bu açığı imam hatipli ihraç ederek çözebiliriz, dünyanın bu gibi değerlere çok ihtiyacı var!
 • 1 lira hala 1 lira ettiği için yanlış bi önermedir
  * !!!
 • fetöcülerin goygoyudur. dünden beri cebimde 50 tl var. bakıyorum 49 tl'ye hiç düşmedi. yani bir kayıp yok.
 • biz niye sıfır atıyoruz dolara sıfır ekleyelim diyerek reyisimize sinyali yolladığım taleptir.

  10 dolar 3,31 tl eder o zaman.