*

şükela:  tümü | bugün
 • evlilik, veraset gibi konularla ilgili düzenlemeleri içeren kanun. 70 küsür yıl sonra nihayet update edildi.
 • (bkz: mecelle)
 • ihtiyaç olan değişikliklerin nihayet yapıldığı ve özellikle evlilik tarihinden sonra edinilen malların eşit paylaşımı konusu hakkaniyete son derece uygun olmakla beraber kanunun en haksız yanı 1 ocak 2002 tarihinden itibaren geçerli olmasıdır ki bu durumda önceki tarihlerde yapılmış olan evlilikler için bir geriye dönük yaptırım gerçekleşememektedir buna rağmen ancak çiftler kendi istekleriyle başvuruda bulunup söz konusu değişikliklerin evliliklerinin başından itibaren geçerli olmasını talep ettikleri takdirde haksızlık ortadan kalkabilmektedir ki bunun anadoluda ne kadar mümkün olabileceği de ayrıca düşünülmelidir
 • kanunlarimizdan en medeni olani. pek de medeni olmayani için (bkz: polis selahiyet ve görevleri kanunu).
 • sadece adı "medeni" olan kanun
 • ata mizin ileri goruslulugune bir baska ornektir kanimca. ornegin isvicre degil de hollanda dan almis olsaydi not that there is anything wrong with that hepimiz ibne olabilirdik.
 • 1 ocak 2002'yle birlikte, 76 sene üzerine; pek köklü değişikliklere uğramış, kanunumuz...
  yeni kanunla birlikte aile hukuku dalında pek çok değişiklik olmuştur*;
  -evlilikte; kocanın reisliği, karar verme yetkisi, bakım yükümlülüğü her iki eşe paylaştırıldı...
  -her iki eşin de aile konutu seçimi ve tasarruflarında söz sahibi olması sağlandı (maliki olmasalar bile) (bkz: şerh vermek)...
  -eşlere, evlilik birliğini eşit oranda temsil etme yetkisi getirildi...
  -eşlere, diğeri için; eğer hakim de uygun görürse temsil yetkisini sınırlandırma isteğinde bulunma hakkı verildi...
 • ilk metni 1907 tarihli isviçre medeni kanununun bazı ufak değişikliklerle tam bir tercümesidir. 17 şubat 1926 da kabul edilmiş ve 4 ekim 1926 da yürürlüğe girmiştir. (bkz: tck) *(bkz: cmuk)*
 • tamamen bati medeniyetini ornek almaya karar vermis yeni sekillenen turk devletinin cok kucuk degisiklerle isvicre medeni kanunu nu kendine yormasidir.

  once italya medeni sonra da alman medeni kanunlari incelenmis,italya medeni kanunu eski,alman medeni kanunu ise karmasik bulunmustur.daha sonra o tarihte adalet bakani olan ve isvicre .de iktisat egitimi aldigindan ulkeyi oldukca iyi taniyan mahmut esat bey in yogun calismalari uzerine isvicre medeni kanunu tercume edilmis ve kucuk degisiklikler yapilarak meclis yurutme kuruluna sunulmustur.

  bazi millet vekillerinin kanunu madde madde gorusmek istegine mahmut esat bey ve arkadaslari tarafindan kanunun bir butun oldugu ve ya tamamen kabul edilmesi ya da reddedilmesi gerektigi soylenerek sisdetle karsi cikilmistir.
  mahmut esat bey bundan iki yil sonra kendisiyle bu devrim gunleri hakkinda roportaj yapan fransiz gazeteciye ''biraksak kanunu duduge cevireceklerdi'' diyerek kanunun gecmesi icin yogun bir caba sarfettiklerini soylemistir.