şükela:  tümü | bugün
  • maalesef artık iyice ayyuka çıkmış durumdur.. bugünkü video konusunu geçiyorum. ancak ortada çok net bir durum var.

neredeyse istisnasız olarak, tüm kanallar rte'nin hoşuna gidecek haberleri ön plana çıkarırken, akp aleyhine olabilecek haberleri deyim yerindeyse ya saklıyorlar ya da es geçiyorlar.

bunun en komik örneğini abd seçimlerinde gördük.. örneğin doğan grubu şirin gözükmek için olmadık yerlerde trump güzellemeleri yapıyordu.. daha yakından tanık olduğumuz konu ise son zamanlarda dolarlı geçiş fiyatlarıyla dikkat çeken asrın projeleri.. bir ara her gün bu projelerdeki gelişmeler haber yapılıyordu.. oysa kimse osman gazi köprüsü'nün geçiş ücreti saçmalığını - 1 liralık köprü için neden 10 liralık yıllık gelirin bırakıldığını - çok sorgulayamadı.. sorgulayamıyor...

tartışma programına çağrılmayan konukları, konuşturulmayan insanları, havuz medyasındaki rte çok mu lider, çok mu muhteşem tadındaki yoksa, her ikisi mi, tadındaki ufuk açan programları geçiyorum..

sıkıntı, eskiden çok daha sınırlı havuz medyası vardı, havuz medyası dışında haberleri alabileceğiniz yerler vardı. şimdi havuz medyası ve rehin medya dışında kala kala 2-3 tane medya kuruluşu kaldı - onlarda korkutulmuş yıldırılmış durumda. vergi cezası kesilen, kapatılacağı yönünde dedikodu çıkartılan, yazarları içeriye alınan her türlüsü var zaten. bu gazeteleri tahmin ettiniz heralde, sırayla hürriyet, sözcü, cumhuriyet.. gerçi artık hürriyet'e de rehin medya ya da geleceğin havuz medyası desek çok da yanılmış olmayız..

memleketimdeki durum o kadar bir saçma hal aldı ki durum, ispanyol kanalları bile cnnturk'ten daha net ve hızlı haber veriyor.. o yüzden kendi adıma haberleri, yabancı kanallar, twitter sözlük gibi hükümetin birebir karışamadığı / yönlendiremediği yerlerden alıyorum ki burda bile bugün dehşetli bir aktroll seferberliği var..

e burdan sonrası ne olur, ben hala tünelin sonunda ışık görmüyorum... hatta tünelin ucu kapalı olup medyanın oksijensizlikten boğulması çok ciddi bir olasılık..

unutulan bir şey gerçeklerin er ya da geç ortaya çıktığı.
    bakın sovyetler çernobil'i bir hafta boyunca dünyadan sakladılar, sonra, sonra ne mi oldu.. isveçliler dünyayı uyandırdılar, sovyetler açıklama yapmak zorunda kaldı..

bu durum insana direk daha önce de söylenen bir sözü hatırlatıyor..
    gerçeklerin saklı kalmamak gibi çok sinir bozucu bir huyu var evet.
    bu huylarından kolay kolay vazgeçmeyecekler..
  • türk medyasının habercilik özelliği 2000 yılı sonrası neredeyse tamamen gitti. son 10 yıl içinde ise gelen periyodik güncellemeler ile türk medyası yalakalık, yandaşlık, muhalifleri görmezden gelme özelliklerini kazanmıştır. iyi ki sosyal medya var da diğer cumhurbaşkanı adaylarının ismini duyuyoruz.
  • şerefini kaybetmesi daha doğru bir tanım olacaktır.
  • eskinden de pek olmadigi icin degisen pek bir seyin olmadigi durumdur.

6-7 eylul olaylari oldugunda da,
    70’lerde solcular hedef gosterildiginde de,
    80’lerde evren ovulurken de,
    90’larda ulke yozlasirke de,

bu medya vardi.

o zaman da guclu kimse onun istedigi gibi yazarlardi. tek fark bugunki gibi tek kutuplu degildi.
  • türk medyası zehirlidir. kullanmayın.