şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kitap okuyanla, doktora yapanla, satranç oynayanla, klasik müzik dinleyenle, yurtdışına çıkınca karı kız peşinde koşmak yerine oranın müzelerini gezenlerle dalga geçilen millet. ortalamaya aykırı herkese kötü gözle bakılan millettir ayrıca.
 • yüzyıllar boyu doğu kültürüyle yoğrulmuş, genlerinde doğu kültürü kodlu, kanında doğu kültürünün kanı akan on milyonlarca insan bir gün tüm hayatlarını batılı gibi yaşamaya karar verir ve olaylar gelişir..
 • fiziksel engelli, belediye otobüsüne binerken alçaltma rampası kullanmak zorunda kalacak diye onu otobüse almayan, bağırıp çağıran insanlardır.(tesadüfen bir araya gelmiş insanların aynı şeyi düşünmesi ilginç...hımmm)

  duyma engelli biri ücretsiz geçiş kartıyla halk otobüsüne binmeye kalktığında, onu yaka paça dışarı atan görevliye aval aval bakarlar da bunlar.

  işte böyle vicdan sahibi, necip bir millettir, türk milleti.
 • tuhaftır, bazen anlamakta güçlük çekilebilir.

  örneğin tüm yurtta çiftçiler ağlamaktadır, "hayat zor" diye inlemektedirler. adamın cebine giren para değişmemiş, zerre kadar artmamıştır. hal böyleyken, başbakan çıkar; "kişi başına düşen milli gelirimiz arttı, rekor üstüne rekor kırdık" der, halk sevinir bu sefer "oley ya zenginleştim, ekonomi süper" diye, oyunu atar tekrar o partiye.

  tuhaf, valla tuhaf.
 • bir tuhaf millet... toplumsal hazifasi hatirlamasi gereken olaylar icin cok zayif, unutmasi gerekenler icin ise cdrom gibi mubarek.. read only bir nevi.
 • ben müslümanım der domuz eti yemez ama içki içer

  arabada giderken koduğumun yayaları ışığı beklesenize der

  yürürken koduğumun arabaları ışığı beklesenize der

  bütün kızlar bana versin ama kız kardeşim kimseye vermesin der

  yaya geçidinde ulan avrupada adımını attığın gibi bütün arabalar durur der

  arabada ne yol vercem lan beklesinler der

  namaz kılmaz, oruç tutmaz, dua etmez ben müslümanım der sonrada ateistim diyene ne biçim adamsın sen der

  hiçbir dine saygı göstermez ama islamla ilgili en ufak tartışmada hemen olay çıkarır

  ülkede yıllarca yapılmış olan yolsuzluğu, yalancılığı, adam kayırmayı, rüşveti yabancı basın bir köşe yazısında belirtse olay çıkarır o ülkenin ürünlerini almaz, kullanmaz boykot eder

  bu boykot en fazla 1 sene sürer

  damsız bara alınmayınca isyan eder

  kız arkadaşıyla bara girince lan niye bu sapları alıyorlar içeri diye laf eder.
 • verilebilecek yüzlerce örnek var farkındayım ama son katıldığım kına gecesinde, gelin adayını ağlatabilmek için zavallı kıza dakikalarca eziyet edip, kız daha fazla dayanamayıp ağladığında da kahkaha ve bağrış çağrışlar eşliğinde başarısını kutlayan kalabalık bir güruha rastladıktan sonra bir kez daha söyleyebilirim ki; büyük bir kısmı, sadistlikleri ve çinlilere meydan okuyabilecek işkence yöntemleri ile beni her daim hayretler içerisinde bırakmayı başarmakta. ha tabii bir de, gergin olduklarında, uzun ve anlaşılmaz cümleler kurmakta rakip tanımıyorlarmış diye duydum, ne kadar doğru bilinmiyor henüz.
 • dünya üzerinde, kendisi gibi; dedelerinin yazdığı anıları, hikayeleri vs okuyamayan milletler vardır. ingiliz milleti buna dahildir mesela. eski ingilizce diye bir şey vardır eski türkçe olduğu gibi. orta türkçe olan osmanlıca'dan ben de haz etmem ama orta ingilizce diye bir şey vardır yoğun fransızca etkisi yüzünden öyledir.hiç alakası yoktur anglo saksonca ile.
  hatta ingilizce'de en eski biçimiyle arasındaki değişim, türkçe'nin çok daha uzun süredir var olan bir dil olmasına rağmen geçirdiğinden daha bile anlaşılmaz. neyse çok kesin konuşmayayım da yine.
  osmanlıca'ya boşuna bu kadar düşmanca yaklaşmıyorum onu söyleyeyim. ondan önceki dönemin anadolu türkçesi bile kendisinden daha anlaşılabilir bir dile sahip olabiliyorsa*, bugün mevlit'i arapça sanmamıza neden olacak kadar bir zamanlar arap etkisi ile dilimiz yozlaşmışsa yargılanması gereken dildeki değişimler değildir. dil devrimi de değildir.
  bu milletin kendi kimliğini kültürünü ve dilini kenara itecek kadar yabancı hayranı olmasıdır. batı hayranlığının olumsuz etkilerine karşı çıkacağım da islam ile gelene karşı çıkmayacak mıyım. çıkacağım elbet.

  ek: ceddiyle olan bağlantısının koparılmasından bahsedilince ceddinin kim olduğunu hatırlatmak gerektiğini düşündüğüm millet. tarihini osmanlı'dan ibaret sanması da acıklı. en çok osmanlı'yı sahipleniyor çünkü en yakın o, bilmedi hiç ondan öncesini. bir şeyle gurur duyacaksa kurduğu en geniş toprağa sahip devletten değil daha eskilere uzanan tarihinden duysun.
  eğitim sistemimiz çok b.ktan gerçekten.
 • maalesef günden güne ahlaksızlaşan,yozlaşan bir millet olma yolunda hızla ilerlemektedir.
  kısa yoldan zengin olma ihtirası, bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantalitesi toplumun geneline yayılmaktadır.
  herkes gücü yettiğince çalma- çırpma gayreti içersinde.
  memuru rüşvet yiyen, esnafı vergi kaçıran, iktidarı yolsuzluk yapan, üreticisi hormonlu ürün yetiştiren bir millettir.
  herkes bal tuttuğu parmağını yalama gayreti içersine girmiştir.

  umarım girdiğimiz bu yanlış yoldan kısa süre içinde doğru yola saparız.
 • 1 kasım 2015 tarihinde çok ama çok önemli bir karar verdiler.

  bu ülkenin ve kendi yüzlerini batı dan doğu'ya çevirdiler. yine yeni yeniden tarihde defalarca görüldüğü üzere sadece ama sadece kendi anlık çıkarları için hareket ettiler.

  şu günden sonra ben de sadece kendimi , ailemi ve sevdiklerimi düşüneceğim. ülke de millet de yerin dibine batsa sikimde değil.

  ahtım olsun.