şükela:  tümü | bugün soru sor
 • atatürk'ün en büyük yanılgısı. o dönemki türk halkı olsaydı mevzubahis, o zaman haklı olduğu söylenebilirdi belki; ve fakat insanlarımızı geçmişi, bugünü ve yarınıyla içeren bir kavram olan millet olgusuna ithafen sarf edilen bu söz, sadece duyup bildiğimiz; ancak gerçekliğini istisna insanlarımız haricinde göremediğimiz bir iddia olarak kalmaktadır.
 • yüce önderin islamın ve osmanlının üzerinden silindir gibi geçtiği türk milletini ayaklandırmak amacıyla buyurduğu söz. günümüzde bir parça wishful thinking örneği olarak görünebilir ama, bu millete yönelik manipülasyonlar dikkate alındığında, o dönem için çok da yanlış olmayan ifade.
 • günümüz için kısmen doğru, söylendiği dönemde geçerli olan vecize.. evet türk milleti zekidir ama çalışkan değildir. zekasını bilim için kullanmaz, bu nedenle ülkesi hiçbir zaman kalkınamaz.
 • elbete bir liderin ülkesinin vatandaşlarını övmesi önemlidir ve gereklidir.
  ancak, bu ve bunun gibi provokasyonlar , "türke bir şey olmaz, en üstün millet türk milletidir" gibi faşizan söylemlere yol açabildiğinden , tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.
  (bkz: ver coşkuyu)
 • bu lafı ilk duyduğumda bi sevindiydim bi sevindiydim.
 • tarihin en gaz cumlelerinden biri. bir milletin onderinden bunu duydugundaki gururunu, motivasyonunu dusunun. turkiye'nin 1920 - 1940 arasindaki ekonomik, idari, siyasi ve sosyal ivmeyi bir daha yakalayamamasinin belki de onemli sebeplerinden biridir bu motivasyon..
 • "deeermişim..." diye bitirmiş olduğunu tahmin ediyorum ama kayıtlar yarıda kesilmiş herhalde. yoksa mutlaka böyle bir şey demek istemiş olmalı atamız. bize sadece başını dinletmişler.
 • atamızın nadir yanılgılarından biridir.
 • sürekli bahsedilen ve paylaşılan ama gerçekçiliği olmayan bir söz.

  bizim millet atatürk zamanında savaşlardan dolayı cahil kalmış ve kendine güveni olmayan aptal bir milletmiş, atatürk o yüzden böyle sözler söylemiş ki halk kendini bir bok zannetsin de ülke gelişsin,kalkınsın diye (ilkokul 1 seviyesi). yani bir temenniymiş ama bizim millet ne yapmış, 100 yıldır aynı cahillik ve aptallık ile yaşamaya devam etmiş.

  atatürk, zeka ve kültür seviyesine ulaşılamayacak bir adamdı ama hemen de atatürk bir söz söyledi diye savunma mekanizmasını çalıştırıp gaza gelmeyin, biraz düşünün yoksa tayyip'ten beter yalancı çıkar, amerikalı imam'dan bir farkınız kalmaz.

  "türk milletinin karakteri yüksektir. türk milleti çalışkandır. türk milleti zekidir… türk milleti milli birlik ve beraberlik içerisinde güçlükleri yenmesini bilmiştir… türk milletinin tarihi bir niteliği de güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. türk milletinin büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır"
 • inanamadığım için kendimi suçlu hissetmeme neden olan söz.

  atatürk de zamanında cahil insanların farkındaydı, ancak bu sözü türk halkını bu söze inandırarak gaza getirip çalışıp yaşadığı ülkeyi kalkındırmak için söylemiştir diye düşünüyorum. ve bunu düşününce de çok duygulanıyorum. çünkü şimdiki siyasetçilere bakacak olursak hepsi halkı kendi tarafına çekme peşindeler. hatta cahilleşmesi işlerine geliyor. hiç biri de kalkıp biz de japonlar gibi çalışkan bir millet olalım diye düşünüp şu türk milletine böyle sözler sarfederek cahillikten kurtarmaya çalışmıyor.

  keşke şu millete söylenen her yalan bu kadar iyi niyetli olsa.