şükela:  tümü | bugün
28 entry daha
  • dönem baz alınırsa doğru, bugün baz alınırsa yanlış önerme. 1950’li yıllar, marshall yardımları ve menderes dönemine kadar, türkiye dışa bağlı olmayan, üretim ülkesiydi. tarım ürünü üretiyorduk ama üretiyorduk sonuçta. bu yardımlar ve yönlendirmeler sonucu, tembelleşip dışa bağımlı hale geldik.

aynı dönem sayılır, yeni kurulan güney kore ile ekonomik ve sosyal anlamda benzer özelliklere sahip olduğumuzun altını çiziyorum.

sonrasında ne üreteceğimize dışarısının karar vermesi, bize “bedavadan” belli ürünler verilmeye başlanması, tembelliğe ve hazır yeme olayına alışmak, sonucunda artan dış borç, azalan üretim ve günümüzdeki durum.

çok benzer olduğumuz güney kore ise, amerika’nın “pirinç üretin” önerisi ve yardımlarını reddedip demir çelik alanında sanayileşme yoluna gitmiş, bugün dünya devi kuruluşlara sahip olmayı başarmıştır.

dolayısıyla, türk milleti çalışkandı. türk milleti zekiydi. elimizden aldılar.

ayrıca bugün türk milleti lafına gıcık olanlara, türkiye milleti falan diyenlere de kafam girsin.
  • o zaman icin dogru
    bu zaman icin yanlis bir onermedir.
9 entry daha