şükela:  tümü | bugün
  • eğitim durumuyla, şehir doğumlu olmakla alakası olmayan durum.kaba bir milletiz.evet.
  • "ah tuh.. türk milletinde nezaket kalmadı. argo aldı yürüdü, herkes bir kaba" temalı entry de bol bol argo ve hakaret sözcükleri kullanmaktır.
  • olmayan sorundur. bu ve benzeri bok atma iddialarını ortaya atanlar ne yapsam da dikkat çeksem, marjinal olsam, farklı olsam çabası olan insanlardan başkaları değildir. yanlış yerlerde yanlış insanlarlasınız demek ki, demek geçiyor bir de içimden.
  • bazen komik olaylara sebebiyet verebiliyor. yil:2003, yer: mus. bakkalla girilen dialog:

h: bi sigara rica edebilir miyim?
    b: tamam al da ne yalvariyon?
  • bi minibüs diyaloğu:

yer zaman belli değil;

-şöför bey müsait bi yerde inebilir miyim?
    +ne yalvarıyon bacım, dur de durak!
  • her kabin seklini alabilen esnek bir millet olmamizdan kaynaklanir ama kanimca bunu sorun olarak nitelememek gerekir. zira futbol izlerken ya da raki masasinda birinin arkasinda atarken gayet hayvana baglayabilirken ertesi gun sinemada arkamizdaki yasli amcaya siramizi verebilir, buyrun efendim diyebiliriz. bu ne hayvan oldugumuzu ne de ingiliz lordu oldugumuzu gosterir.
  • böyle genellemelere karşı idim, ta ki insanlarla birebir iletişim kurup iş yapana kadar. telefon açtığında bir hal hatır sormaktan, işleri tamamlandığında arayıp konuşarak bir teşekkür etmekten bihaber insanlar var. ve daha neler neler...kadınlar da erkekler de birbirinden aşağı kalmıyor. bizim insanımızda kibarlık geni yok. ve dış görünüşe aldanmayın en kalburüstü görünümlülerde de bu var. yol verirsin, öncelik verirsin, yardım edersin, kolaylık sağlarsın, saygı gösterirsin ama bir teşekkür beklerken hiçbirini göremezsin. bir teşekkür yahu. çok zor değil. ya da bir tebessüm. ağzınızı açmaya üşeniyorsanız bari yüz kaslarınızı çalıştırın. yok.

bu konular zorunlu ders olsa işe yarar mıydı ki? bari ilgili bir kitap okusak en azından?
  • toplu taşıtta kendisine yer veren kişiye teşekkür etmekten aciz olmanın, en güzel göstergelerinden biri olduğu sorun.

kafalarına kornişle vurasım geliyor.