• "bati'ya goc ediyoruz" komutuyla evini barkini birakmi$, "islamiyet yaptik dinimizi" deyince $ehadet getirmi$, "$am'a misir'a sefere gidiyoruz" nidalariyla yillarca hayatlarini bir tane atlinin pe$inde gecirmi$ ve genetik psikoloji diye bir$ey varsa eger turklerde bu dna'ya hologram $eklinde kazinmi$ olsa gerek ki "ilk hedefiniz akdeniz"'i duymadan "amerika o kadar da kotu olamaz"i kabullenecek kadar bir tyler durden ihtiyaci daimi varolmu$tur turk milletinde..

keza "gavur yapmis", "cinliler yapmis abi" tabirlerinden siyrilmak ve "biz daha iyisini yapalim"'a varacak kadar inancli olamamak ta birincil sorun olarak yerini almi$ tahtini kurmu$tur.

tyle durden ihtiyacini, keyfine bu kadar du$kun 3 ayda bir 9 gunluk tatillerle ense yapacak kadar hobbit genleri ta$imamiza da baglamak olasidir..
  • (bkz: tahir durben)
  • tyler durden in “ne kadar sahteyiz, yeter ulan, tüketmiyorum, dağıtıyorum ortalığı” iç sesi olduğu düşünüldüğünde toplumsal bir başkaldırı değil, bireysel bir başkalaşım özelliği görülür. tyler durden, hareketleriyle, tipiyle, söyledikleriyle tüketim kültürü eleştirisi yapan ve bunda samimi olmayan her yüzü sembolize eder. hatta "çaktırmadan" sisteme dahil olanları da.. türk milleti de dahil bir çok millette zaten nice tyler durden lar mevcuttur. (bkz: savaş ay) (bkz: metin uca) bu sebeple böyle bir ihtiyaçtan bahsedilemez.. her filmde “rahat adam”ı oynayan brad pitttir tyler ..fight club ta da odur. joe blackte ölmeden önce de odur.. sevendeki de odur. bu haliyle bir markadır. “herkesin bir iç sesi vardır” demiştir fight clubta. ama tyler durden iç kişisi denen şey ortalığın azına sıçtığı halde sahibine bunu çaktırmaz ki enstantane olsun, filmin sonunda izleyici aptal olsun. iç dünyadan kavga tutkusunu cımbızlar. ve dövüşür. bu görsel zevk “tüketilmek” için yeterlidir. bu “gişe olmak” için de yeter. geriye “aa ne kadar da haklılar” mesajı verecek bir kaç diyalog koymak kalır. rahattır, öfkelidir, dengesizdir, piçtir tyler durden.. tıpkı uyuşturucudan ölen kızın bir yandan ajandasını karıştıran, bir yandan da programın jeneriğinde ölen kızın oynadığı erotik filmlerden sahneler sergileyerek seyirci bekleyen televizyoncu kadar sahte en az onun kadar samimiyetsizdir. (bkz: savaş ay) haber programında “manken kızlarımızı” eleştirip de yarışma programında mini etekli kızları dans ettirerek reyting bekleyen metin uca kadar sahtedir. rtük ’ü arayıp da “bu programı izliyoruz ama aile yapımıza zarar veriyor” diyen teyze kadar uyanıktır tyler.. türk milletinin ya da diğer milletlerdeki “bunu tüketiyoruz ama çok kılım ben buna” diyenlere değil de eline uzaktan kumandasını alıp “tüketicinin en büyük tepkisi tüketmemektir” diyenlere ihtiyaç vardır. en azından bu gücünün farkında olanlara..
  • esasen vardır böyle bir arkadaş. lakin kendisi "bu millet beni ya domaltıp siker, ya da kafamı gözümü yarıp hapse atar" korkusuyla saklandığı yerden çıkmamaktadır. ikna çabalarımız sürüyor.
  • (bkz: tayyip durden)
  • ihtiyaç olmak bir yana dursun, tyler durden zaten ihraç edilmiş bir kişidir dış ülkelere.
    sokakta önüne gelen her 'hatun' kişiye laf atan kişidir tyler, evde tam bir aile reisi olan birey için.
    kendi çocuklarını dövemeyen o yüzden de sınıfındaki sabi sübyanı döven kişidir tyler, bir kısım öğretmen için.
    kendi yetiştirdiği öğrencileri yüksek lisansa kabul etmeyerek aslında 'onları yetiştiremedim ben' diyen kişidir tyler, bir öğretim görevlisi için.
    paralı yatakta canavar kesilen kişidir tyler, eşini tatmin bile edemeyen birey için.
    bazı zaman suserdir tyler, gerçek hayatta kendini ispatlayamamış kişi için.
    bazı zaman da kamildir tyler, 'yedik di mi kamil' kişisi için.
hesabın var mı? giriş yap