şükela:  tümü | bugün
 • hayırlı bir düşmanlıktır. fatih terimin zeplin büyüklüğündeki balon egosuyla yönetilen ve hırvatistan karşısındaki rezil futboluyla gurur duyulacak hiçbir yanı olmayan bugünkü milli takımda keşke tek bir futbolcumuz bile olmasa da bu pespayelikte hiç yer almasak.
 • milli takımdaki beşiktaş düşmanlığı üzerine bir yazı

  "feyyaz uçar gibi bir efsaneyi 28 kez oynatıp tuncay şanlı'ya (henüz) 80 kez şans vermiştir bu takım.

  koskoca sarı fırtına metin tekin sadece 34 kez şans bulabilirken, en büyük hüneri ceza sahasında kendini yere bırakabilmesi olan arif erdem tam 66 kez çağrılmıştır, 60 kez de oynamıştır bu takımda.

  tam 16 yıl aralıksız beşiktaş forması giyip 500 resmi maça çıkan atom karınca rıza çalımbay şükür ki 51 kez girebilmiştir bu takıma ama bu da çok önemli değildir arda turan bunu 24 yaşında başarmak üzeredir.

  daha şaşırtıcı olanlarından biri de nam-ı diğer şifo mehmet bir orta saha oyuncusu olarak 13 yıl aralıksız oynadığı beşiktaş'ta 130 gol atmış bir oyuncuyken 31 kez girebilmiştir bu takıma. aynı takım oğuz çetin'i 75 kez çağırıp 70 kez oynatmıştır.

  fatih akyel gibi ikinci lig kalibresindeki bir adam sadece galatasaray'da ve fenerbahçe'de oynuyor diye bu takıma 72 kez davet edilip 64 kez forma giyerken, 16 yıl profesyonel futbol oynayan (bana göre) türkiye'nin gelmiş geçmiş en yetenekli futbolcusu sergen yalçın bu takımda 37 kez oynayabilmiştir. sergen beşiktaş'ı 2002-2003'de neredeyse tek başına şampiyon yaparken, yani ercan taner'in deyimiyle "sergen attı şampiyonluk geldi" iken, chelsea'yi londra'da çarmıha gererken bile bu takımın aklına gelmemiştir.

  gökhan zan gibi kerameti meçhullerden menkul bir adam bu takımın defansının bel kemiği muamelesi görürken ve bu takıma 45 kez davet edilirken
  ibrahim toraman kıçını yırtsa da bu takıma alınmamaktadır. evet gökhan zan beşiktaş'tayken de alınıyordu milli takıma ama bir nevi ismail köybaşı kontenjanından alınıyordu. yani tek alınan oydu; beşiktaş'ın ve beşiktaşlının çenesi dursun diye.

  tümer metin'in ne kadar yetenekli olduğunu herkesler bilir. işte bu tümerciğim beşiktaş'ta 5 yılda 132 resmi maçta 32 golle bu yeteneklerini sergilerken 12 kez davet edilmiştir bu takıma. aynı tümer metin sadece 2 yıl oynadığı fenerbahçe'de bu rakamı 32'ye çıkarmıştır. yani 2 yılda 20 kez çağrılmıştır. bak sen şu işe...

  mesela yine beşiktaş'ın ve tabiki serpil hamdi tüzün'ün türk futboluna armağanı oktay derelioğlu da beşiktaş'ta 6 sene oynayıp 70 gol atarken bu takımda sadece ve sadece 12 kez yer bulabilmiştir. daha sonra fenerbahçe'ye transfer olduğunda bir sezona 5-6 gol sığdırabilmişken hemen apar topar milli takıma çağrılıp bir 4 kez oynatılmıştır.

  eveeet; şimdi gelelim nihat kahveci'ye. yine bana göre türk futbolunun gelmiş geçmiş en "büyük" oyuncularındandır. 90 kez çağrılmıştır bu takıma. 69 kez de oynatılmıştır. beşiktaş'ta oynarken kaç kez mi çağrılmıştır? 22 kez... profesyonel kariyeri 15 yıl sürmüştür ve bunun 7 yılını beşiktaş'ta geçirmiştir. beşiktaş'tan gitmesiyle milli takıma alınmaya başlamış. beşiktaş'a geri döndükten sonra da saygıdan bir 10 kez daha çağrılmıştır. kaç kez oynatıldığını hatırlamıyorum.

  haksızlığın göbek adıdır bu takım. beşiktaş'a yıllardır bu ülke sınırları içinde değilmiş gibi muamele eden takımdır bu takım.

  alıntı linki

  not:biraz eskidir. yeni ve eski futbolcular içinde rahatlıkla uyarlayabilirsiniz
 • "feyyaz uçar gibi bir efsaneyi 28 kez oynatıp tuncay şanlı'ya (henüz) 80 kez şans vermiştir bu takım.

  koskoca sarı fırtına metin tekin sadece 34 kez şans bulabilirken, en büyük hüneri ceza sahasında kendini yere bırakabilmesi olan arif erdem tam 66 kez çağrılmıştır, 60 kez de oynamıştır bu takımda."

  80'lerin milli maç trafiği ile 2000'lerin milli maç trafiği aynı değil. aynı dönemin galatasaraylı futbolcuları tanju çolak 31 kez, uğur tütüneker ise 19 kez milli formayı giymış, fenerbahçeli aykut kocaman ise 15 kez milli formayı giymiştir.

  sergen attı şampiyonluk geldi zamanları sergen'i milli takıma almayan isim şenol güneş'ti. 2002 öncesi ise neredeyse her 6 ayda bir kulüp değiştiren istikrarsız bir sergen vardı. tümer ise başarılı olduğu zamanlar onu da milli takıma almayan isim şenol güneş'ti. onu da milli takıma fatih terim milli takımın başına geçince 2005'te almaya başladı.

  ilginçtir, haliyle yazılmamış. egemen korkmaz milli takımda sadece 8 maç oynamıştır ve bu 8 maçı da beşiktaş forması giydiği 1 yıl içerisinde giymiştir.