şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yüzüklerin efendisi aslında bir tür batı mitolojisidir. insanlar, elfler, orklar, goblinler, uruklar vs.vs. oldukça fazla ırk ve karakterler vardır. bu ırklar sadece yüzüklerin efendisinde değil batı kökenli birçok sinemada ve çizgi filmlerde kullanılmıştır.

sanıyorum arap veya batılı olmaya özenen karaktersizlerin özenti davranış yapmaktan kendi kültürünü unutmuş olması kendi mitolojimizi yitirmemize neden olmuştur.

türk mitolojisi son derece ciddi sayıda çeşide sahip ırk ve karakter barındırır. destanlarımız ve yazıtlarımız birleşince ise ciddi bir senaryo ortaya çıkmaktadır.

hatta öyle ki; bizim yazacağımız senaryoların çok ciddi somut dayanakları olduğu için dünya kamuoyunda türk mitolojisine olağanüstü merak uyanacak ve herkes bu eserleri görmek isteyecektir.

yüzüklerin efendisi tadında ve ötesinde bir eser yaratmak oldukça mümkün. ancak bizim türk mitolojisi yani keşfedilmeyi bekleyen bu eşsiz hazine birilerinin ciddi çalışmalarını bekliyor.

türk mitolojisinden bazı karakter ve ırklar:

(bkz: itbarak)
    (bkz: arkaik insanlar)

(bkz: bay ülgen)
    (bkz: kara han)
    (bkz: erlik han)
    (bkz: mergen tanrı)
    (bkz: kızagan)
    (bkz: umay ana)
    (bkz: yayık han)
    (bkz: karlık)
    (bkz: suyla)
    (bkz: ayızıt) ve (bkz: ayızıt'ın kızları)
    (bkz: ak ana)
    (bkz: utkuuçi)
    (bkz: oğuz kaan)
    (bkz: ay han)
    (bkz: dağ han)
    (bkz: deniz han)
    (bkz: gök han)
    (bkz: gün han)
    (bkz: yıldız han)
    (bkz: ürüng ayıg toyon)
    (bkz: su iyesi)
    (bkz: kübey hatun)
    (bkz: semrük bürküt) (özellikle bu vatandaşın tipine bakın selçuklu bayrağına benzer, ayrıca "selçuk" kelimesi bundan türemiştir.)
    (bkz: kartal ana)
    (bkz: asena)
    (bkz: al karısı)
    (bkz: alp er tunga)
    (bkz: ötüken)
    (bkz: od ana)
    (bkz: sigun geyik)
    (bkz: gök kurt)
    (bkz: gök sakallı hızır)
    (bkz: bügü tekin)
    (bkz: geyik tanrıça)
    (bkz: tepegöz) (tipe gel)

(bkz: hayat ağacı)
    (bkz: hayat çiçeği)
    (bkz: galaktik merkez)
    (bkz: hayat suyu)
    (bkz: börü-ejder)
    (bkz: ant kadehi)
    (bkz: kut)
    (bkz: demir kazık)
    (bkz: şamanlar)

bunların hepsi yazıtlarda geçmekte ve figürlerin taştan heykelleri, çizimleri ya da
    bibloları bulunmaktadır.

bu kadar karakter ve hazır bir senaryo sizi de heyecanlandırmıyor mu? bana göre temelleri bu kadar derinde bulunan başka bir fantastik sinema olmazdı. eğer seri halinde filmi çekilirse ve gerçekten kaliteli bir yapım ortaya konursa bu dünyaya gelmiş geçmiş en mükemmel fantastik sinema, bu yarım yamalak ve tamamen eksiklerle dolu olarak hazırladığım listede geçiyor.

türk milleti olarak sürekli mafya, polisiye, komedi, aşk, vb. konularda film çıkarıyoruz. fantastik ya da bilim kurgu dalında düzgün film yapan yok!

sanıyorum cüneyt arkın'ın bilim-kurgu (dünya'yı kurtaran adam) girişimleri,
    kartal tibet'in fantastik film (tarkan) girişimleri kalitesiz çekimlerine rağmen oldukça beğenildi. özellikle söylüyorum 1980 ve sonrasında doğanlar, babanız tarkan filmi televizyonda ne zaman çıksa oturup izlemez miydi?

milletimiz fantastik ve bilim-kurgu türlerine aç. türk milleti gibi iş makinesi izlemeyi seven bir millete aşk filmi izletiyorsunuz...

sonuç olarak, günümüz sinema teknolojisi ve kaliteli (zeki ve kolay beğenmeyen insanların olduğu bir ekip) bir ekip birleşip efsanevi bir yapım ortaya çıkarabilir. hem de kendi mitolojimiz için gerçek bir kaynak olabilir.

kaliteli yapan olsa da izlesek.

edit: imla

edit 2: arkadaşlar alper çağlar bunu yapmış.

bu da linki https://www.youtube.com/watch?v=ierjyzsh9tk

(bkz: göktürk üçlemesi) başlığından gördüm, başlığı açana da filmi yapana da ayrı teşekkür etmek lazım.

öz kültürümüze sahip çıktığı için kendisine şahsım adına teşekkür ederim.

yapılan film devede kulak olacak eminim, çünkü senaryo okyanus gibi uçsuz bucaksız. kültürümüzü ve gerçek atalarımızı bizlere anlatan daha fazla yapım görmek isteyen biri olarak filmi duyunca çok mutlu oldum. ekşi sözlük yazarlarının büyük bölümünün avrupa ya da arap kültürünü reddeden, kendi kültürüne özlem duyan bireyler olduklarını biliyor ve bu projeleri birlikte daha ön plana çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum.

(bkz: merhaba ben alper çağlar sorularınızı yanıtlıyorum)
  • çok desteklemekle birlikte şu anda "bırak kalsın" diyorum. mutlaka bir tarafa çekilecek ve içine edilecektir. zamanı var daha.
  • yapılacak yapılacak... meraklanmayın .
  • abd film endüstrisinin teknolojik imkanlarıyla yarışmaya veya ona benzemeye çalışacak bir girişim olacaksa fazla bir şey ortaya koyulamayacaktır.

teknoloji şovunu halihazırda çok iyi yapanlar var; bize özgün senaryolar, yeni bir sinema dili ve doğallık lazım.
  • öncesinde, ölü haldeki "türk mitolojisi" denen olgunun tekrar diriltilmesi ve toplumca kanıksanması gerekir. aksi halde medyada veya edebiyatta desteklenmemiş bir şekilde türk mitolojisi temalı bir sinema filmi çekilecek olsa "deli zırvası" yaftası ile tarihin tozlu sayfalarına gömülüp gidecektir.

gerçi içerisinde islami unsurlar barındırmayıp, şamanist öğeler taşıyacağı için toplumun büyük bir kesiminden tepki çekeceği de aşikar.
  • uğraştırmayın lan milleti muhteşem yüzyıl neyinize yetmiyor !
    hem reytingi falan da iyi ...
  • (bkz: börü) diye bir proje vardı kickstarterdan parayı da topladılar ama noldu bilmiyorum. film değil çizgidizi-animasyon tadında ama güzel olabilecek bi iş gibi duruyordu.

edit: (bkz: boerue) sanırım yalan olmuş...
  • belki de bizim kültürümüz buna henüz hazır değildir bu tür bir filmi seyretmek bile belirli bir hayat ve yaşam görüşünün oturmasından sonra olur eğitim sistemi de etkili ben ce bun da her yeni jenerasyon kendi fenomeni ve youtuber ile meşgul oldu da gunumuz şartların da çekildi bu tarz filmler kime nasıl hangi mantıkla ızleteceksın.
  • tarkan.......
  • genel bir eksikliğin küçük bir parçası. sadece türk mitolojisi değil, birçok milletin tarihi ve mitolojileri sinemaya ya da oyun dünyasına aktarılmamış şekilde öyle bekliyor. bu sektörlere uyarlanması gereken o kadar çok malzeme varken insanlar ikinci dünya savaşı ve elf-dwarf modasına takılmış durumda..