• off ne biçim yazarım ben bunun hakkında..

üzerine "törkiiyy'de eyçenem yoookk"ken h&m elbise geçirenin yüzünde aniden beliren "ben bir bok oldum" ifadesiyle, kraliyet atı suratlı pozlar vererek çektirdikleri resimler mi dersiniz,
    koca parası ile e-pasaj açıp keçiören kezbanlarının bile takarken durup düşüneceği trajikomik ötesi takılar, koca kadınlar için taşlı işli mama önlüğümsü boktan şeyler tasarlayanlar mı,
    "bugün zöttirik markası beni çağırıp yeni koleksiyonunu tanıttı, rüya gibiydi!!!(çok da para mara, iki bluz filan verdiler haaa çaktırmayın)" diye postladığı davetlere hemen geek gözlüklerini takıp seyirten ve masa başında ortadoğu'yu ihya edecek planı inceliyormuş gibi don sütyen mini etek inceleyenler mi?
    galata moda, ot moda, ifw olmaya görsün, kanatlı yüzüklerini takıp, alternatif renk ojelerini sürüştürüp, kate- william royal wedding'e davet edilmiş hal ve hareketleri ve sadece "asdfghjkghj" diye nitelendirebildiğim kombinleriyle defileye koşup günlerrr gecelerr haftalarca "ifw 1. gün - zubdullah iksoğlu defilesi", ifw 2. gün - oradan buradan koleksiyon araklamış, cihangir kızı görünümlü yeniyetme zengin kızın defilesi" diye kafa dütmelerinden mi bahsediyim yoksa?

ben bunların hepsini incelesem buradan grönland'a yol olur panpalar, o yüzden en içimi acıtan, en yüreğimi burkan, bir yandan ağlarken bir yandan "hahahaha ha-sktir" dememe yol açan türk moda bloggerı klasiği ile entarimi özet geçiyorum:

"- melabaa biz x markası, hacı yağı markası bile olabiliriz, farketmez, nasılsa gelirsin: yarın dımtıs dmtıs bir mekanda lansmanımız var, koş gel moda bloggerı, koş gel"

yemin ediyorum gönül dostlarım, link ve isim vermemek için kendimi zor tutuyorum ama her salatalığım var diyene tuzlukla koşan sadece belli bir grup var ve bunlar bir volvox kolonisi gibi hiç dağılmadan hep aynı tayfa olarak ellerinde bedava içkilerle poz verdikçe ben yerin dibine geçiyorum, özet geç lan diyenler için özet:

iki gay, birkaç tane de yeni mezun ve bekar kız. düzenli olarak 1 ay takip ederek kendi gözlerinizle görebilirsiniz. evli olanların sponsorlar izin vermiyor herhalde asdfghj.
  • yabancı moda blogger'ı yazar,
    türk moda blogger'ı ise çevirir.

genel ahval bu şekilde.
  • yabancı moda bloglarında blogun meşrebine göre ama az ama çok diy (do it yourself) parçalar bulunur. türkiş moda bloggerı fakir derler diye böyle işlere girmez. zaten diy diye yaptığı şey genellikle skim gibi takılar oluyor, yapmasın daha iyi.
  • icerik, stil, yazim tarzi gibi mevzulara girersem, akademik bir makale hazirlamam gerekeceginden dolayi, burada sadece iki noktaya deginip, kacacagim.

1) türk moda blogger'lar (lar? ler? lör?) genel olarak fotograftan pek anlamiyorlar gibi (üc, bes istisnayi saymazsak eger) ve bu durum da daha fakir görünmelerine yol aciyor.
    fakir derken, arkadasimin annesinin dedigi gibi, "ruhu fakir". yabanci moda blogger'larin büyük cogunlugu düzgün kameralar ile, farkli farkli lokasyonlarda yüksesk cözünürlüklü fotograflar sunarken, türklerinkiler* biraz uyduruk duruyor ne yazik ki.

2) yabanci moda blogger'larin bir kismi, baska bir iste calismadan, tamamen blogun reklam gelirleri ve blog ile iligli projelerden kazandiklari para ile gecinebiliyorlar. türkiye'de henüz böyle bir örnek ile karsilasmadim.

üsenmezsem, bu listeyi bir ara genisletirim. ah, kimi kandiriyorum? elbette ki üsenecegim. bu saatte hâlâ pijamalarim ile oturan bir insanim neticede. so not glamorous.
  • aslında benim düşüncem hiçbir zaman "moda hakkında yazan" blogger'ların kıyaslamasını yapmak değildi, fakat yine de bu konuda da bir tartışma, bir kıyas olmasından memnunum.

nihai düşüncem hep sokak modası üzerine blog kullanan yabancı ve ülkemiz vatandaşı kızlarımız ve erkeklerimizi kıyaslamaktı.

yani basitçe "bugün bunu giydim" şeklinde fotoğraf da koyulmuş, kıyafetlerde büyük markalardan, standart akımlardan uzak, yerel, butik ve vintage ağırlıklı ve/veya bunları içeren kombinlerin ağırlıklı rol oynadığı bloglardır ki bunu ülkemizde hakkıyla yapan blogcu pek ama pek azdır.

benim gördüğüm türkiye'de moda blogger'lığının zenginlik göstergesi olarak hava atma amaçlı kullanıldığı yönünde. yabancı moda blogger'larındaysa tam tersi.

hmm bir de bazı yabancı moda blogger'ları çok güzel lan. yıllar önce kızlara bakmak için çıktığım yolculukta moda gurusu oldum gibi bir şey.
  • - türk moda blogger ı işi paraya döktüklerinde bunu acemi bir şekilde belli ediyor ne yazık ki. herhangi bir ürünün promosyonunu yapmak için şekilden şekile giriyor. dolayısıyla bu da gerçekten komik bir görüntü sergiliyor. ayrıca özgün olmamaları da cabası. illa ki bunların esin kaynağı yurt dışından başka bir blogger oluyor. bir de üstüne üstlük bir blogger olduklarının altını sürekli çizmekle meşguller. ayrıca gayet sıradan kıyafetlerini bir prenses edasıyla sanki bambaşka bir kombin yapmış gibi sergilemeleri de var. unutmadan moda blogger ı olup da yüzünü gizleyen şahıslara ne demeli? komiklikten öteye gitmiyorlar çoğu zaman. türkiye'de bu işi hakkıyla yapan tek bir blogger tanıyorum o da nil ertürk. umarım o da bu çizgisini bozmaz.

- yabancı moda blogger yukarıda saydıklarımdan uzakta şahıslardır. fazla söze gerek yok, ben adresi vereyim siz de bakın. ne demek istediğimi anlayacaksınız.
    http://atlantic-pacific.blogspot.com/
  • hepsi chanel hayranıdır. üzerinde karl lagerfeld figürü, chanel logosu olan bok görseler akıllarını kaçırırlar.
  • yabanci moda blogger'i her gun today i'm wearing hashtag'iyle adeta agiz sulandirir: halston heritage, goldsign, alexander wang, louboutin, miu miu, erdem ve daha niceleri.

turk moda blogger'i ise yurt disindan kiyafet getirtebilme posibiliteleri ve mango, zara gibi turkiye'de ulasilabilir olan seri uretim koleksiyonlardan bahsedebilir ancak. acinasi bir durumdur, fucking ithalat vergisi!

sene 2011 olmus, turkiye'deki fahis fiyatlardan dolayi bize bok yemek dusuyor ancak.
  • yabancıları bilmiyorum da, türk moda bloggerları hakkında edindiğim tek izlenim; çuval gibi bir elbise üzerine kemer, alta platform topuk pastel rengi ayakkabı, saçlar geriye doğru sıkıca taranmış at kuyruğu ya da maşa.
  • (bkz: lookbook)
hesabın var mı? giriş yap