şükela:  tümü | bugün
 • basvuru sozlesmesini okuyup basvurmaktan vazgectigim yarisma.
  sozlesmesi aynen su sekildedir:

  başvuru koşullari

  1. adayların türk vatandaşı olması ve yarışma için gelirken yanlarında resimli kimlik belgesi getirmesi gerekmektedir.18 yaşın altındaki mucit adaylarının ailelerinden izin belgesini yanlarında mutlaka bulundurmaları gerekmektedir.

  2. mucit getirdiği icadının haklarına tam olarak sahip olmalıdır. eğer icat bir grup tarafından getirildiyse ekipteki her kişinin icat üzerindeki hakları kesin ve eksiksiz olmalıdır. takımlar aile, çocuklar ve arkadaşlardan oluşabilir. her aday getirdiği icadın tek ve fikrinin yalnızca ona ait oluğuna inanmalı inandırmalı ve gerektiğinde bunu belgeleyebilmelidir. ayrıca lisans sahibi olunsa bile eğer fikir olarak icat getiren kişiye ait değilse fikrin sahbinin de yarışmaya katılması gerekmektedir. aksi bir durumda başvuru geçersiz olacaktır. aynı şekilde fikrin sahibi olup belgeleme şansı yoksa seçilebilme şansı da olmayacaktır.

  3. takım halinde katılma durumunda takımın tüm üyelerinin fikir birliği şarttır. her üye hazırlanacak sözleşmeyi ve taahhüt belgesini tek tek imzalamakla yükümlüdür.

  4. icatların yarışmaya başvuru tarihi öncesinde ve başvuru sırasında başka bir yerle bağlantısı, sözleşmesi (yazılı yada sözlü) olmamalıdır.

  5. her aday kendilerinden istenilen bilgileri eksiksiz olarak doldurmakla yükümlüdür. sabıkaları olup olmadığı, iş geçmişleri gerekli bilgiler arasındadır.

  6. yapımcı her koşulda sebep belirtmeksizin yarışmacıları diskalifiye etme hakkına sahiptir. ancak yarışmacılar sebep belirtmeden yarışmadan çekilemezler. bu durumda cezai şartlar uygulanacaktır.

  7. yapımcı yarışmacılar hakkında tanıtım reklam gibi görseller kullanabilir.

  8. programın final bölümüne kadar (final süreci de dahil) hiçbir yarışmacı veya ailesi başka radyo ve televizyonlarda programa katılamaz.

  9. yarışmacılar yarışma tarihinden itibaren 1 yıl boyunca başka bir benzeri programa katılamaz.

  icat için gerekli olan koşullar

  1. icatların yeni ve kullanılabilir olması.

  2. daha önceden benzeri bir ürünün piyasada olmaması

  3. ürünün detaylı bir şekilde başvuru formunda tanıtılması ve yarışma sırasında özelliklerinin başvuru formundakiyle aynı olması gerekmektedir.

  uyarilar

  * icatların içeriklerinde ilaç, tıbbı alet, bitki, yanıcı madde, kimyasal ürün, ulusal güvenliğe etki edebilecek ürünler olmamalıdır.

  * bilgisayar programları, bilişim yazılımları icat kapsamına girmemektedir.

  * kullanışlı bir iş planı da icat kapsamına girebilir. mutlaka elle tutulur fiziki bir icat beklentisi yoktur.

  * yarışmacı istediği kadar icat ile katılabilir . ancak bir süre kısıtlaması vardır ve icatlar bu kısıtlı süre içinde sunulmalıdır.

  * her yarışmacıya icadını tanıtması için kısıtlı bir süre tanınacaktır.

  * isteyen yarışmacılar icatlarını tanıtmak için görsel sunumlardan da yararlanabilir.

  * 18 yaşın altında olan ve finale katılmaya hak kazanmış yarışmacıların ebeveynlerinden en az birisinin yarışma sırasında bulunması şarttır.

  * taşınması zor icatlar film, fotoğraf ya da sunumlarla temsil edilebilir.

  * önelemelerde ulaşım ve konaklama yarışmacının sorumluluğundadır.
 • kafaya da takılabilen ataç şeklindeki toka procemle katılacağım yarışma sonrası kazanacağım ünvan.
  (parmağıma ip bağladım, unutmayayım bunu diye. malum icatcı unutkan da olur.)
  (aha lan! kafaya takılabilen ataç şeklindeki tokanın aynı zamanda parmağa da ip olarak bağlanabilmesi procesi!)
  (neyse lan, ben bişi demiyorum kendime, gençler yarışsın...) *
 • (bkz: mucit star)
 • bana otostopçunun galaksi rehberinde, tekerleği bulma komitesinin, icattan önce "tekerlek ne renk olsun?" tartışmasını hatırlatmış yarışmadır.

  bir de otomatik kıble makinesi ile katılmayı düşündüğüm yarışmadır.
 • aklımda bir çok proje olmasına rağmen, sırf para eden -insanların satın alacağı!- projeler arandığı için samimi bulmadığım yarışma.

  herşey kafama yatsa katılır mıydım? hayır.

  teknolojinin bayhan'ı, caner'i ve ata'sı olmaya niyetim yok. hele ajdar'ı asla! (bkz: swh)
 • (bkz: zihni sinir)
 • an itibari ile, günümüzde seri üretim olarak piyasada bulunmakta olan wankel motordan haberi olmayan juri'nin, wankel motorun çok daha ilkel bir halini sunan bir amcaya "müthiş", "inanılmaz" sıfatlarını layık gördüğü ve amcaya finale katılma hakkı verdiği programdır..

  tüm jüriye birer mazda rx-8 benden!!
 • (bkz: izleyin)
  (bkz: izletin)

  (tek sorun canlı yayın olmaması, neyse artık)
 • yarışma hakkında yapılacak yorumlar belki "copstar alafurka" kadar olmayacak, ancak belirtmek lazım;
  şu anda icat etmiş olduğu ürün olarak "alarmlı bebek bezini" tanıtan beyefendinin bilmediği bir hadise var ki o da bu ürün zaten uzun yıllardır psikiyatristler tarafından önerilmektedir, alarmlı don ve benzeri şekillerde bulunur. türkiye'de kaç yerde mevcut bilmiyorum, ancak piyasada zaten var. yurtdışında ise sanırım 15-20 yıldır bulunabiliyor.

  edit: comptrol hatırlattı, buyrun:
  (bkz: #10712345)
 • çiğ köfte makinasının icat edilmesiyle gönlümde birincinin şimdiden belli olduğu yarışma...eğer iş sms oylarına kalırsa ,isterse içlerinde zaman makinası olsun,diğer icatların hiç şansı yok...

  (bkz: it s over)

  (bkz: oh mis)