şükela:  tümü | bugün
 • türk mühendislik fakültelerinin ve mühendisini excel'ci olarak çalıştıran iş verenin suçudur.
 • cümledeki mühendislerin kelimesi hiçbir anlam ifade etmemektedir burada. mühendislerin kelimesi yerine hangi mesleği koyarsan koy, bu önerme doğrudur bu ülkede ve bu eğitim şartlarında.

  o yüzden sadece mühendislere bok atmaya çalışarak bi iş başardığınızı sanmayın.
 • mühendislik fakültesinde okuyan kız olmamasından dolayıdır.
 • bunu yazan rakamları da ortaya koyabilir mi.mesela esa da çalışan türk mühendis sayısı,yada nasada çalışan yada ford da çalışan türk mühendis sayısı..yazara gelelim .mezuniyetin nedir.hangi yabancı dilleri biliyorsun hangi başarıların kazandın .var mı yok mu yoksa herkese hırlayan bir yaratık mısın
 • bunu diyen bunu da dedi:
  (bkz: biz ara eleman ülkesiyiz mucit çıkaramayız)
 • yapılması yanlış olan genellemedir. çok başarılıları da vardır lakin her üniversite de mühendislik fakültesi olması ve herkesin kendini üniversiteden sonra geliştirmemesi nedeniyle başarısızlarıda vardır.
 • gün geçmiyor ki; mühendislere çamur atılmasın. nedir alıp veremediğiniz bir anlasak!

  zira öncesinde açılmış (bkz: mühendislerin kendini bir bok zannetmesi/#33066466) benzer cümlelerle aynı şahsa ait olduğunu hatırlayalım.muhteremin negatif düşüncelerden arınamadığı bir kötü mazisi var, mühendislere dair.

  ve o günün cevabıyla yeniden tanım verirsek;

  sadece üstün zekalı fikirlerini beyan ettiği şu sistemin değil, oturduğu evin, kullandığı bilgisayarın, elinden düşürmediği akıllı telefonunun, hatta ayağındaki donun bir mühendis tarafından tasarlandığını bilmeyen şahıs söylemi. (bkz: #33239495)
 • oturduğumuz evin, kullandığımız bilgisayarın, elimizden düşürmediğimiz telefonun hatta götümüze kaçan donun bile mühendisler tarafından tasarlandığı doğrudur. ama atladığımız nokta türk mühendisleri tarafından tasarlanmamış ve yapılmamış olmasıdır. piyasada bir dünya makine mühendisimiz var ama kendi arabamız yok. yapılan evlerin kalitesi de her depremde belli oluyor zaten.tekniker sayısı kadar bilgisayar mühendisi var ama ne bir anakart üretiyoruz nede bir işlemci üretiyoruz. hadi tamam bular sermaye isteyen işler. ama daha bir tane yerel işletim sistemimiz bile yok. şimdi bana pardus diyeceksiniz ama linux tabanlı ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemini devlet dairesine nasıl sokmayı düşünüyorsunuz. bizim mühendisler ancak dışarıdan gelenleri modifiye eder. sanayide 5-6 yıl çıraklık yapmış çocuklar hurdalardan araba yapabiliyorsa, meslek lisesin de bilgisayar bölümü okuyan çocuklar otomasyon yazabiliyorsa oturup bir düşünmek lazım. bir kişinin üniversite sınavında basit makineler sorusunu çözdü diye makine mühendisi yaparsan, matematikten soruları doğru çözdü diye algoritma kurma yeteneği var deyip çocuğa bilgisayar bölümü okutturursan olacağı budur. ha tamam açılan bir çok üniversite ve buna paralel açılan mühendislik ve teknoloji fakülteleri ortalamayı düşürdü. buraya kadar anlarım. ama öncesini de biliyoruz. belki aklınızdan saçmaladığımı veya kıskandığımı düşünebilirsiniz ama gerçeklerde ortada. kimse kusura bakmasın.
 • memleketin boğaz köprüleri japonlara, yeraltı metroları isveçlilere, hızlı trenleri ispanyollara, sualtı elektrik döşemeleri japonlara yaptırıldığına göre doğru önerme. tabi bu işler ciddi işler avm, site inşaatı yapmaya benzemez.

  bunun sebepleri derin konu, asıl yapmamız gereken kimse kimsenin işini küçümsemesin; o sözelciymiş, bu işletmeciymiş, bu doktormuş, şu mühendismiş falan demesin. hepimiz aynı bokun içindeyiz.