şükela:  tümü | bugün
  • abi devlet imkan vermiyor, yurtdışında insanlar böyle değili falan bırakın....

ne yazılımcılar ne mühendisler gördüm fabrikada 3-4 bine hayatını geçiriyor, hadi geçtim yazılımını, imkanını adamda vizyon yok.belki vardır böyle zeki inovasyon sahibi mühendisler ama etrafımda göremiyorum...
    yani bırakın proje, ürün geliştirmeyi fikir yok.

mesela bak shazam hikayesine:

“yıl 1999. yer londra. hem okuyan hem de yarı zamanlı microsoft’ta çalışan chris barton, okuldan arkadaşları philip ınghelbrecht ve dhiraj mukherjee ile sıradan bir gün olduğu gibi sohbet ediyorlardı. her zaman akıllarında bir iş fikri vardı

ama o gün çok farklı bir şey oldu. barın müzik sisteminden o dönemlerin popüler rock grubu the offspring’in “self esteem” şarkısı çalıyordu. sıkı bir müzik dinleyicisi olan barton, bu şarkı önce birlikte oturduğu arkadaşlarına sordu. bilemediler, çevreye yöneldi, nihayet bir kişi şarkının ne olduğunu söyledi. barton, yanından hiç ayırmadığı kağıttaki listeye bu şarkıyı yazdı. ve işte o an shazam’ın ilk fikri doğdu.

gençlerin aklına gelen ilk fikir, radyo istasyonlarına bir yazılım kurarak, çalan şarkıları merak eden kullanıcılara isimlerini sms göndermek oldu. ancak bu kullanım açısından biraz sorunluydu. barton, “peki ya radyoların listelerinde olmayan şarkılar merak ediliyorsa” sorusunu ortaya attı. bunun üzerine işin içine biraz daha teknoloji katmaya karar veren genç girişimciler, en iyi yolun telefonların mikrofonlarından gelen sesin dinletilerek şarkının bulunması olduğuna karar verdi. ama sistem bekledikleri gibi çalışmadı. telefonların mikrofonlarından gelen ses kalitesi düşük ve temiz değildi. algoritmalarla bu sorunu çözebileceklerini düşünen girişimciler, yazılımcı avery wang’i ekibe kattılar. interaktif ses tepkimesi (ıvr) sistemini araştırmaya başlayan ekip, ses çözücü (voice encoder) üzerine çalıştılar. sonuç: sistem muhteşem çalışıyordu.“

yani bizden neden uber’in fikrini yapan adamlar,otonom araçlarla ilgili proje üreten bir mühendis, excel, spss gibi bir program yazılımı yapan, dahiyane bir buluşu öneren mühendis çıkmıyor?

ne bileyim parmak şıklatınca açılan televizyon, göz hareketi ile giden bisiklet falan, drone ile ulaşım nasıl sağlanır gibi bir merak var mı hiç sanmıyorum.

gördüğümüz tek şey liseli öğrenciler elektrikli robot projelerini sundu, çankırı’da köyde yaşayan ali usta su ile çalışan araç yaptı.

odtülü, itülü adama soruyorum gözleri parlıyor zekadan hedefin ne diye havelsan, aselsan, tai diyor...
    niye diyorum mezunlar orada çünkü diye cevap veriyor, sevgili mühendisler sizden bir japonun imkanı sende yok belki ama senin zekan da onda yok biraz vizyon, fikir ve hayalgücü allahaşkına.
  • türk mühendisim şu an çok gizli projeler geliştiriyorum. başlık sahibine inanmayın.
  • (bkz: eskiden buralar hep dutluktu)ülkenin mayası bozuk
  • doğru bir tespit. şimdi sorsan bu ülkede iş yok yeagh derler. akşama kadar ekşide türkiye'den siktir olup gitmek başlığına yazarlar. ama bir şey üretmeye gelince ortada yoklar. üretebilen mühendisleri de burada eleştiriler.

(bkz: klavye mühendisi)
  • elektrik elektronik mühendisliği okuyorum. öğrenci olduğum için kendime mühendisim diyemiyorum. ama 2023 yılında bor ile çalışan %120 verimli elektrik motoru yapacağım. azıcık sabredin.
    edit: utanarak bu düzeltmeyi yapıyorum. %120 verim zaten olamayacağı için yazmıştım. hani konyalı mühendislerin ürettiği uzay araçları gibi. bunu ciddi anlamda yazdığımı düşünerek yorum yapılması gerçekten komik.
  • üstteki arkadaş tanrıcılık oynuyor %120 verim ne ak

edit:ulan biliyoruz ironi olduğunu, taşak geçiyo adam tuzu biberi olmasın mı ?
  • lan imkan mı var diyen benim. ağır küfür edeceğim. bilip bilmeden bir tarafından sallıyorsun.

elektrik elektronik mühendisiyim ve alakasız bir fakülte daha bitirdim. sen oyun geliştirmenin, program yazmanın icat olduğunu veya bu işi yapanların icat yapacağını mı düşünüyorsun. hayır iş senin düşünmene kaldıysa biz zaten y. yedik.

elektronik için konuşuyorum; kardeşim programlama icattan sonra yapılır. ilk icat yapılır sonra fonksiyonları sağlanır. nerede yapacaksın. hadi bi s.kim bulduk diyelim. minicik bir dalganın kalıbını döktürmek 20 bin liradan başlıyor. içini bırak lan içini sadece kalıp 20 bin tutuyor. elektrikçi atölyesinde mi keşif yapacağım. var mı bir tane çalışacak atölye, laboratuvar, arge.. kıçınızdan sallamak ne kolay.
  • ülkemizde yatırımcı/girişimci kültürü yok.

ünlü mucit/muhendislere bakınca bu adamların aslında iyi birer yatırımcı/girişimci olduklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

ülkede zeki adam çok fakat vizyon sahibi ve cesaretli adam yok.
  • doğrudur. ama siz gene de küçümsemeyin mühendislerimizi, excel'e veri girme konusunda yiğidin harman olduğu alamanya'daki-amariga'daki meslaktaşlarına tur bindirirler.

(bkz: erke dönergeci)
    (bkz: full otomatik okey masası)