şükela:  tümü | bugün
 • bunlardan bir tanesinin albaylıktan emekli olduktan sonra bursa belediye başkanlığı* yaptığını ve kod adının da kara murat olduğunu bilmekte fayda var
 • (bkz: tmt)
 • bolge komutanlarina serdar ismi verilen turk mukavemet teskilati (bkz: #1042506) (bkz: #3831500)

  (bkz: ziya rizki) *
  (bkz: esat fellahoglu) *
 • en az latin amerika ve vietnam direnişleri kadar kutsal ve şanlı bir savaşımı sürdürmüş yeraltı örgütü.
  (bkz: fazıl küçük)
  (bkz: rauf denktaş)
 • bakarsınız şu bakınızların da faydası olabilir.
  (bkz: kibris i istirdat projesi)
  (bkz: ismail tansu)
  (bkz: zir kampı)
  (bkz: danis karabelen)
 • sivil tmtcileri eğitmek üzere vazifeli olan tsk mensupları adaya türkiye iş bankası müfettişi sıfatıyla ayak basmışlardır. ayrıca(bkz: itibar ı milli bankası)
 • an itibariyle bir üyesi hulki cevizoğlu'nun kanalturk'teki programında bişeyler anlatıyor.
 • turk mukavemet teskilati, 1958'deki kıbrıs türk haber ajansı ofisinin bombalanması ile yine 1958'deki gönyeli katliamı gibi bir çok katliamın ve 1959'daki 'deniz olayı'nın sorumluluğunu taşıyan örgüttür. eoka'nın türk versiyonudur. eoka (ve özellikle sonrasında eoka b, zira ilk eoka adayı ingilizlerden özgürleştirme önamacını güdüyordu) adanın yunanistan'la birleşmesini isterken, tmt de adanın kuzeyinin rumlardan arındırılarak türkiye'ye bağlanmasını istiyordu (bkz: ya taksim ya olum).

  ambleminde bozkurt simgesini taşıyan bu örgüt, sadece rumları değil aynı zamanda (çoğu solcu olan) türkleri de hedef almış ve öldürmüştür. tmt'nin sadece 1958 yazındaki türk kurbanlarının bazıları şunlardır:

  - 22.5.1958: kıbrıs işçi federasyonu'nun türk bürosunun yöneticisi ahmet sadi'ye suikast girişiminde bulunulmuştur. hayatını kurtarmak için sadi olaydan hemen sonra kıbrıs'tan ayrılmış ve ingiltere'ye yerleşmiştir.

  - 24.5.1958: "inkilapçı" adlı haftalık gazetenin editörü fazil önder. cinayete kurban gitmiştir.

  - 29.5.1958: "ilerici kıbrıs türk atletizm - kültür merkezi"nin komite üyesi ahmet yahya. cinayete kurban gitmiştir.

  - 5.6.1958: kıbrıs işçi federasyonu, inşaat işçileri komitesi üyesi hasan ali'ye suikast girişiminde bulunulmuştur.

  - 30.6.1958: limassol'lu bir berber olan ahmet ibrahim, rum kıbrıslılar ile iyi ilişkileri olduğu ve rum - türk birliğinden yana olduğunu açıkça ifade etmekten kaçınmadığı için cinayete kurban gitmiştir.

  - 3.7.1958: bir rum'un yanında çalışan arif hulusi barudi'ye işi bırakmasını salık veren tehdit mektuplarından sonra, işi bırakmaması üzerine suikast girişiminde bulunulmuştur.
 • 1963 ve 1974 sokak savaşları ve bu tarihler arasındaki görünmez savaş boyunca bir çok türk ailesinin öldürülmesini ve türk köylerinin baskına uğrayarak katletilmesini engellemiş düzensiz ordu kıvamında çalışmış teşkilat.
  tarihte hep olduğu gibi seveni ve sevmeyeni vardır ama türk ordusu adaya gelmeden önce adadaki türklerin tarafında olduğu kesin olan tek örgütlenme olduğu için bir çokları için güven kaynağıdır.
  çıkartmadan sonraki olaylar ve gelişmelerse tamamen uluslararası politikanın eseridir.
 • türkiye tarafından kurulmamış, adadaki türk halk tarafından kurulup türkiye'ye kurulduktan bir süre sonra bağlanmıştır. bu bağlanma ve teşkilatın türkiye'ye tamamen teslimi, denktaş'ın adaya sandal ile tmt'nin sonraki toplantılarına gönderilmesi işleri ayrı bir uzun konu belki.

  bunun yanında, tmt içinde mevcut peo üyelerini olmasa da sol unsurları da barındırmış bir örgüttür.

  eskeza, türkiye ordusunun yaptığı bazı uygulamalar yahut tmt'nin bir kısmına yaptırttığı eylemler, gene tmt'nin tümüne ait değildir. hakeza tmt, tekci bir yapılanma değildir - kendi içerisinde ayrılıkları, klikleri ve teşkilatın kliklerinden de bağımsız kişileri olan bir teşkilattır. türkiye'ye oldukça muhalif olan arif hasan tahsin yahut türkiye ordusunun albayının yaptığı tarihi eser kaçakçılığını yazdıktan sonra katledilen kutlu adalı da tmt üyesidir hakeza.
hesabın var mı? giriş yap