şükela:  tümü | bugün
 • hassasen 28 şubat sürecinde gündeme gelmiş bir proje idi bu.
  sakarya üniversitesi'nden tarihçi sait başer'in yahya kemal'de türk müslümanlığı kitabı ile başlamıştı tartışma.
  sait başer bu kitapta türk islamı değil de üzerine basa basa ve tarihî bir vakıa olarak bir "türk müslümanlığı"ndan bahsediyordu.
  bu çok tehlikeli bir durum, çünkü bunu tarihi bir vakıa olarak değil de toplumsal-idealize edilmiş bir proje olarak uygulamak da söz konusu olabilirdi. öyle de oldu.
  28 şubat sürecinde islamcı hareketlere karşı mesut yılmaz ve devrin hava kuvvetleri komutanı bu kavrama vurgu yaparak evcil-devletin yedeğinde bir türk islamı hayallerini ortaya koymuşlardı. türk müslümanlığı bu süreçte sait başer'in de kabul etmediği bir mecraya sürüklendi.
  ...
  yani durum [bence] şu ki:
  her toplumda olduğu gibi türkler de islamı değil ama bir tarz-ı hayat olarak müslümanlığı yorumlamışlar ve bunu toplumsal bir dil-üslup haline getirmişlerdi. bu zaten islam'ın özüne de aykırı bir durum değil. ahmet yesevi, hacı bektaş veli, yunus emre, anadolu/volk islamı gibi isimler ve kavramlar bunun ipuçlarıdır.
  ancak islamı salt islamcılık olarak algılayan devletçi refleks müslümanlığın özelinde islamın kendisini diyanet binası içine hapsetmeye kalktı. neyse ki tartışmalar çok fazla uzun sürmedi.
  oysa siyaset ve kılıç ehli karışmasaydı ve ortalığı sulandırmasaydı akademik düzeyde kimlik bunalımlarımıza dair sivil, faydalı bir tartışma başlatılabilirdi.
  ...
  salt sözlük için değil başka kaynaklar için de olmak üzere bakınız vermek icab ederse:
  (bkz: sait başer)
  (bkz: yahya kemal beyatlı)
  (bkz: yahya kemalde türk müslümanlığı)
  (bkz: ahmet yaşar ocak)
  (bkz: sabri ülgener)
 • hem götüm cennette, hem şeyim sefahatte olarak özetlenebilen inanış.
 • doğan her t.c. vatandaşının damgalandığı inanç şekli. müslümanlıkla alakası yoktur. müslümanlığı, kimlikte "dini: islam" yazabilecek kadar yüzsüzlüğe taşımıştır.
 • dort nala gelip uzak asya'dan akdeniz'e bir kisrak basi gibi uzanan, cekik gozlu islam anlayisidir. samanizm etkileri bariz sekilde gorulur.bize benzer. orta asya'lidir ama akdeniz'de yasar.
  her ne kadar birilerinin israrla, bedevilerin adetlerini islam diye ulke insanlarina dayatmasinin etkileri gorulsede , inatla orta asya'li kimligini korur.*
 • anne: oruç tutuyor musun? bankada zor olur. (sana ne be anne)
  kuzen: yok
  anne: başkaları tutuyor mu? (gallup musun be anne)
  kuzen: tutan var. türkler ama tutuyorlar. ilginç.
  anne: ...haylaz kardeşin napıo? (var genetik bi bişiler)
 • islamiyetin bazi kurallarini digerlerinden daha fazla onemseyen bir yapi icerebilir.
  misal bazi insanlar icin icki icilir ama domuz eti yenilemez; zina yapilabilir ama gusul abdestsiz gezilemez.
 • hem içki içip, hem de sair zamanlarda seçme şansı olduğunda, içki satmayan marketten alışveriş yapma islami hassasiyetini göstermektir.