şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ikinci emperyalist paylaşım savaşı yıllarında ükemiz siyasetinde etkisini hissetirmiş olan yerli faşistlerdir.

  bilindiği üzere nazi ırk ideolojisi insanları kabaca üç gruba ayırır: birinci grup insanüstü (kuzey avrupalılar, almanlar, flamanlar), ikinci grup insanaltı (asyalılar, zenciler, slavlar) ve üçüncü grup da dejenere olmuş olanlar (yahudiler, çingeneler).

  hitler kavgam adlı kitabında aryan ırklar arasında türkleri göstermez.

  erich koch turkic ırkları aryan olmayan grupta niteler,

  ama türk nazileri buna rağmen nazi ideolojisini benimseyerek, hitler almanyası'nın şakşakçılığını yapmıştır. özellikle hüseyin nihal atsız, ali ihsan sabis, hüseyin hüsnü emir erkilet ülkemizdeki nazi akımının öncüleridir. hepsi hitler hayranıdır.

  alparslan türkeş'in hüseyin nihal atsız ile dava arkadaşı olduğunu ve türk nazilerinin yargılandığı 1944 ırkçılık turancılık davasında beraber yargılandıklarını da hatırlatalım.

  (bkz: hüseyin nihal atsız)
  (bkz: ali ihsan sabis)
  (bkz: hüseyin hüsnü emir erkilet)
  (bkz: alparslan türkeş)

  (bkz: reha oğuz türkkan)
  (bkz: zeki velidi togan)
  (bkz: cemal oğuz öcal)
  (bkz: nejdet sançar)
  (bkz: fethi tevetoğlu)

  günümüzde almanya'da neo-naziler türk ailelerine saldırılar düzenleyip, evlerini kundaklarken, halen türk nazilerinin forum vs. gibi ortamlarda konuşup aynı görüşleri savunabildiklerini görmek de mümkündür.

  özetle siyasi bir akımın bileşenleri olmaktan ziyade, fiil ehliyeti olmayan, karikatürleşmiş bir çeşit güldürü topluluğu görütüsü vermektedirler.
 • atsız'ın davetiye şiirini bilmeyenlerin uydurmasıdır. söz konusu şiirde atsız mussolini'ye ve faşist italya ve nazi almanyası'na giydirmiştir.

  adam türkeş'e bile nazi demiş, yuh.

  her şeyi de ama nazi nedir yahu.
 • ss içerisinde yer alıp savaşa katılan örneği için
  (bkz: ruzi nazar)
 • davutoğlu da jakoben isyancısıdır
 • devletin kutsal bir varlık olduğunu iddia eden italyan faşizmi ile devleti üstün ırkın idare aygıtı ve ırkların saflığını koruyacak bir "araç" olarak gören ve ona kutsallık atfetmeyen hitler'in ideolojisinin farklılıklarını bilmeyenleri de anlamamızı sağlamış olan kişilerdir.

  zira, hüseyin nihal atsız'ın mussolini'yi yerdiği ve meydan okuduğu davetiye adlı şiirinde hitler veya nazilerle ile ilgili tek bir kelime dahi bulunmamaktadır.

  hüseyin nihal atsız'ın kahverengi nazi üniforması ile hitler pozu verdiği bir fotoğrafı da buraya koyalım tam olsun:

  https://www.bobiler.org/…oid_reloaded--l041bljx.jpg

  dipnot: almanya'nın savaşta kaybettiği sıralarda türkiye'de duruşmaları başlayan ırkçılık-turancılık davası'nda yargılanan hüseyin nihal atsız savunmasında nazi yanlısı olmaktan ziyade, türkçü olduğunu belirtmiştir, ancak bu da davada kendisine atfedilen suçlamalardan yırtmak için uyguladığı bir taktiktir.
 • ırkçılık-turancılık davası nazilerin savaşı kaybedeceği anlaşıldığı için sovyetlere ve abd'ye yaranmak için açılmış bir dava olup, milliyetçi-türkçü insanlar bu davada yargılanmışlardır. nihal atsız'ın davada nazi değilim demesini anlamayan andavallar bunun "yırtmak" için uydurulduğunu söylerler. gel gelelim nihal atsız hiçbir zaman "ırkçı" olmadığını iddia etmemiştir. ırkçılık kötü bir şeydir fakat bütün naziler ırkçı olsalar da bütün ırkçılar nazi değildir ve olamazlar.

  "zira, hüseyin nihal atsız'ın mussolini'yi yerdiği ve meydan okuduğu davetiye adlı şiirinde hitler veya nazilerle ile ilgili tek bir kelime dahi bulunmamaktadır."

  demek cehaletten ibarettir.

  buyur bakalım:

  "belki fazla bel bağladın şimal komşuna,
  biz güleriz cermenliğin kuduruşuna,
  tanıyoruz atila'dan beri cermeni,
  farklı midir prusyalı yahut ermeni?
  senin dostun cermanyaya biz nemşe deriz,
  bir gün yine beç önünde düğün ederiz. "

  bunları derken kimleri kast ediyor atsız, nazileri mi yoksa aborijinleri mi?

  şimal komşu: nazi almanyası
  cermenliğin kuduruşu: nazilerin yükselişi
  cermen: alman
  prusyalı: alman
  cermanya: almanya

  demek ki neymiş, kafamızın basmadığı konularda abuk sabuk konuşup kendimizi rezil etmemeliymişiz.
 • neyse ilerleyen yıllarda almanlar turkleri 3 kurusa isci yapıp nazilere olmasada alamanlara hizmet etme serefinden yoksun bırakmamıslardır.
 • nihal atsız'ın şiirinde halen hitler ile ilgili tek bir eleştiri gösterilememiştir.

  "biz cermanya'ya nemçe deriz" demek "biz almanya'ya avusturya deriz" demektir, ki buradan da nazi almanyası ile ilgili bir eleştiri anlamı çıkmamaktadır.

  adamların adı zaten "türk naziler", kendilerini turancı-türkçü olarak nitelendiriyorlar. yani aslında nazi ideolojisinin bir uzantısı olarak, ırkçılık düşüncesini türkiye şartlarına uygulanlar olarak sovyet yanlısı, ilerici, solcu hareketlere karşı çalışıyorlar ve bir darbe ile hükümeti devirip ülkeyi mihver güçlerinin eksenine sokmayı amaçlıyorlar.

  hüseyin nihal atsız'ın baş propaganda görevlisi olduğu 40'lı yıllardaki nazi işbirlikçisi turancılar hareketinin nazi almanyası ile bağlantısına ilişkin yüzlerce belge mevcuttur.

  örnek olarak alman dışişleri bakanlığı'nın türkiye ile ilişkilerinden sorumlu müsteşar yardımcısı dr. ernst woerman, 28 ekim 1941 tarihli raporundan birkaç bölüm:

  <<irtibat subayı olarak cephede bulunan elçi hentig, nuri paşa ve pan turancılık ile ilgili konuları yürütmek üzere dışişleri bakanlığı'nda bir göreve atanmıştır>>*

  <<elçi von papen'e ayrıca berlin'de nuri paşa'nın yönetiminde bir pan-turancılık propaganda merkezinin kurulması konusunda türk hükümetinin tavrının ne olabileceği konusunda fikri sorulmuştur. bu konuda henüz bir yanıt gelmemiş olup kendisi uyarılmıştır.

  sayın elçi von papen'in bildirdiğine göre, şu anda cephe gezisine katılan general hüsnü emir erkilet, pan turancılık hareketinin önde gelen adlarından biridir. sayın erkilet, cephe gezisinden sonra elçi papen aracılığı ile beni ziyaret edecektir.>>*

  <<nuri paşa, türk halklarının (sovyetler birliği'nde) yaşadığı bölgelerin yönetiminin yerli türk ve müslüman halka verilmesini arzu etmektedir. bu koşullarda günümüz konumunda akla ilk gelebilecek kırım bölgesidir>> *

  nuri paşa olarak adı geçen kişi nuri killigil'dir ve nazi almanyasından gelen emirleri turancılara ileten kişidir. nuri paşa'nın ayrıca ss doğu türkistan alayı'nın da kurucusu olduğunu hatırlatalım.

  böylece turancıların naziler ile işbirliği içerisinde olduğu kabak gibi ortada. peki h.nihal atsız kim? o da 40'lı yıllarda turancılık hareketinin baş propaganda görevlisidir. ırkçıdır. nazi uzantısıdır ve alparslan türkeş'in dava arkadaşıdır.

  kaynak: mumcu, uğur; kırkların cadı kazanı, s.17,18,19,20, istanbul, 3.basım, 1993
 • nihal atsız'ın şiirinde yazanları anlamamak için direten arkadaşları göstermiştir.

  "
  "biz cermanya'ya nemçe deriz" demek "biz almanya'ya avusturya deriz" demektir, ki buradan da nazi almanyası ile ilgili bir eleştiri anlamı çıkmamaktadır. "

  atsız burada eleştiri yapmıyor demek. evet eleştiri yapmıyor, zira adam faşist ve nazilerle düpedüz maytap geçiyor.

  diğer mısralarla neden ilgilenmediniz? cermenliğin kuduruşu falan hani?

  hitler'in büyük saygı duyduğu "duçe" dediği adamla dalga geçilen bir şiir bu.

  peki işbirliğinde olduğu ve propogandasını yaptığı devletlere ve ideolojilere insan böyle şiir yazar mı?

  önce başka bir entry yazıp sonra kaynak araştırıp entryisini komple değiştiren arkadaş kusura bakmasın, yine hüseyin nihal atsız, alparslan türkeş gibi kişilerin nazilerle bağlantısının açıklayamamış. zira saydığı kişiler arasında nihal atsız ve alparslan türkeş adları geçmiyor. gel gelelim türkeş atsız'ın dava arkadaşı falan da değildir, kısa bir süre yanında kalmış ve fikirlerinden etkilenmiş kişidir. 44 ırkçılık turancılık davası zamanlarında işkence falan görmemiştir.

  ayrıca anlatamıyoruz arkadaşa. tamam bu adamlar ırkçı ve bir kısmı nazilere sempati duymuş da olabilir. fakat bu onları nsdap ile işbirliği içinde olduğunu kanıtlamaz.

  mesela o dönemde sovyetlerle bağlantılı olan sosyalistlere ne diyoruz? türk sovyetleri mi? türk bolşevikleri mi? demiyoruz. hülasa, bu insanlar da nazi falan değildir.

  tarih ve tarihi kişiler bu şekilde anakronik metodlarla, günümüz sol terminolojisiyle değerlendirilemez.

  hülasa, umarım element uydurmanız da devam etmez.
 • tarihi hiç bilmeyenlerin kendilerine tarihçi dediği bir ülkede yaşıyor olmamız gerçekten ilginç.

  birincisi, nihal atsız'ın hitler'i ve nazi almanyası'nı eleştiren, hiçbir evrak, belge, şiir mısrası, vs. halen gösterilememiştir. sonuçta macaristan'da da naziler iktidardaydı ama alman naziler macarları ezmeye başlayınca, nazi yanlısı macar kral naibi miklos horthy de almanya'ya karşı tutumunu değiştirdi. ama bu durum horthy'nin nazi ibirlikçisi olduğu gerçeğini değiştirmedi. aynı şey mussolini'yi eleştiren atsız için de geçerli. atsız direk hitler'e sövemiyor, ama italya'daki, almanya'daki ağabeylerinin kendisini aşağı ırk olarak nitelemesine de içerliyor belli ki. işte turancılık, nazi yancılığı insanı böyle durumlara düşürür.

  ikincisi, turancılık hareketi 40'lı yıllarda nazi almanyası ile bağlantı halindeydi, bunun dayanakları açıklandı. atsız da bunların propaganda görevlisi, sözcüsüydü. bu da çok açık net bilinmektedir.

  şimdi gelelim yeni bir yalana, "türkeş atsız'ın dava arkadaşı değildi" yalanına.

  <<savcı aloç, üsteğmen alparslan türkeş'in sorgusunda "nihal atsız bana daima ırkçı ve turancı telkinatta bulunmuştur. ben de tamamen onun gibi düşünüyorum" dediğini kararına yazmıştı.

  son soruşturmanın açılması kararında, atsız-sabahattin ali davasında adliye önünde ve içindeki gösterilerin kimler tarafından, nasıl yapıldığı anlatılıyordu.

  savcı aloç'un üsteğmen alparslan türkeş ile ilgili değerlendirmesi şöyleydi; okuyalım:

  "332 senesinde kıbrıs'ta, lefkoşa'da doğmştur. küçük yaşta asker ocağına iltihak eden alparslan türkeş 937-38 senesinde nihal atsız'ın pençesine düşmüş ve siyasi faaliyetten tamamen uzak olan askeri camianın temiz havasını bulandırmaya yeltenmiştir. atsız'ı gölgede bırakacak derecede ırkçı, turancı ve menfidir.

  tahkikattaki sarih ifadesinde: 'türkiye'de yalnız türk soyundan gelenler yaşamalıdır. bilhassa devlet mekanizmasına katiyen karışık ırklar getirilmemelidir. karışıklıklar çıkarsa çok az kalacağımızdan asya'daki türklerle birleşmemiz zaruridir' diyor."

  sıkıyönetim savcısı, türkeş'in atsız'a yazdığı bir mektupta da ırkçılık-turancılık konusunda "kalem kifayet etmezse o zaman işi silahlara bırakacağız" dediğini de aktarıyordu.

  üsteğmen alparslan türkeş, mahkeme önündeki sorgusunda devletin kabul ettiği prensiplere bağlı, onlara hürmet ve riayetten ayrılmadığını, koyu bir milliyetçi olduğunu ancak zannedilen manada bir ırkçı olmadığını söyleyecekti.

  askeri mahkeme 29 mart 1945 günü kararını açıklar:
  prof. zeki velidi togan: 10 yıl
  reha oğuz türkkan: 5 yıl 5 ay
  nihal atsız: 6 yıl
  necdet sancar, fethi tevetoğlu, alparslan türkeş ve cemal oğuz da çeşitli cezalara çarptırıldılar >> *

  *kaynak: mumcu, uğur; kırkların cadı kazanı, s.86, istanbul, 1993