şükela:  tümü | bugün
  • afganistan, suriye vs.varken çok da kötü değildir.
  • türk değil de ortadoğu'da doğmuş olma şanssızlığı daha objektif olacaktır. sadece türk demek biraz götlük gibi geliyor?
  • muhalifler tarafından başlığı önceden açılmış konudur.
    (bkz: 6 milyar yıllık evrende akp dönemine denk gelmek)
  • bazen benim de hissettiğimdir. lakin, şükürcü bir insan olmasam da şöyle bir gerçeği kabul etmek gerekiyor. dünyadaki her zengin beyaz avrupalı için belki 1000 belki daha fazla fakir asyalı, afrikalı ve güney amerikalı yaşıyor.

şu an reenkarnasyon geçirip tekrar doğsanız küçük ve güzel bir güney hollanda kasabasında doğma olasılığınız doğu afrika'daki başarısız*bir ülkenin kervan geçmeyen bir köyünde yahut çin ya da hindistan'ın medeniyet yüzü görmemiş bir köyünde doğma olasılığınızın yanında çok küçük kalıyor. temiz suya, gelişebilecek kadar besine ve her ihtiyacınız olduğunda sıcak suya erişebilmek dünyanın belki de yarısının sahip olmadığı lüksler.

genetik piyangoyu kazanmadık lakin çok daha kötü olabilirdi. halimizden memnun değilsek ya durumumuzu daha iyiye çevirmeye çalışacağız ya da kaçıp gideceğiz; hayıflanmanın bir anlamı yok. boş boş işler.
  • dogrudur, kacak elektrik yok, devlet yardimi yok, sinirdan anli sanli torenlerle giris yok. gercekten sanssizlik.
  • "beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. doğuşumdaki tek olağanüstülük türk olarak dünyaya gelmemdir." mustafa kemal atatürk
  • ortadoğu'da kadın olmak şanssızlığıdır.
  • amerikaya gidince özendiğim endonezya gidince şükrettiğim kıyaslamadır.
  • şansızlık olan türk olarak doğmuş olmaktan ziyade türkiye'de doğmuş olmaktır. ben şahsen avrupa'da doğmuş bir türk olmayı isterdim.

sebebini iyi kötü tahmin edebilirsiniz sanıyorum.
  • evet akp'den nefret ediyoruz ülkenin geldiği radde rezil ama akp geçici bir partidir. sırf bu adamları sevmediğiniz için ırka bok atmamak gerektiğini düşünüyorum. madem kaliteli bir imaj istiyorsun bu senin tekelinde, kendini geliştir ülkeyi geliştirmeye çalış. hepimizin yeğeni bilmem nesi vardır onun ufkunu açacak kitaplar oku mesela en basitinden. bireysel olarak yapılabilecek çok şey var. sonra hiç de norveç'e isveç'e özenmeye gerek kalmayacak.