şükela:  tümü | bugün
 • faşistliktir, komikliktir, türklüktür, ırkçılıktır.

  (bkz: kürt olmakla övünmek)
 • tecrübeler, kazanımlar ya da yaşananlar, 'övünme olgusunu anlayıp kavrayabilecek' canlılar tarafından duyumsandıysa ve aynı cins içindeki farklı türlerden, aynı takım içindeki farklı cinslerden biri olarak, aynı kategori içindeki diğer çeşitlere fark yaratmasını sağlıyorsa, pekihala olasıdır.

  bir maymun insana ya da köpeğe karşı salt maymun olmasıyla övünemez, ancak bir kılıç balığı bir lepistes'den daha hızlı yüzebiliyorsa, kılıç balığı kılıç balığı olduğu için pekihala övünebilir.

  bir amerikan vatandaşı, ülkesi bilim ve teknikte diğer tüm vatandaşsal olarak sınıflanmış dünya insanları arasında daha ileri durumda ise, böyle olduğu için pekihala amerikan olmaktan övünebilir. senin ait olduğun çeşitlilik grubu da diğer alternatif gruplara fark yaratsın, sen de övün.

  ekşi sözlük yazarı olmakla övünme olası mıdır? elbette. inciden daha kaliteli bir içeriği olduğunu söyleyebilir, bu konuda fark yarattığını düşünebilirsin. peki ekşi sözlük ekşi sözlük olmasıyla övünebilir mi? övünme güdüsü ve algısı olsa, en çok yazarı içinde barındıran sözlük olduğu için ya da en fazla ziyaret edilen sözlük olduğu için övünebilir.

  türk'ün de daha iyi tavla oynama, daha uzağa işeme, daha fazla kişi başına düşen milli gelire sahip olma, en güzel lokumu üretme gibi süren bir çok konuda üstünlükleri varsa, elbette türk olmakla övünebilirler.

  önemli olan övünç kaynağının ispatlanabilir, nesnel ve ortak algıya müsait bir olgu olmasıdır. şu da unutulmamalıdır ki, total üstünlük sonsuz sayıda olgu ortaya konabileceği için asla hesaplanamaz. 'x olmakla' övünürken, 'y konuda' şeklinde belirtmek en sağlıklısıdır. 'x olmaktan y konuda övünmek'. yoksa adam çıkar, neye göre kime göre der. faşissst der kitler.
 • "paris'te iki arkadaşım, metroya tek biletle sızmaya çalışırken enselenmişler. kol gibi, 120 euro da cezası varmış ha. "nerelisiniz?" diye sormuş görevli, "yunanız biz." demiş arkadaşlardan biri. görevli cezalarını 60 euro'ya indirmiş! "hem yarısını ödedik hem de milli duyguları kurtardık." diye anlattı. diğer arkadaş; "hiç sorma, yerin dibine geçtik." dedi. "boşver, metro zaten yerin dibi." dedim..."

  vedat özdemiroğlu'nun bu haftaki köşesinden bir kısımdır bu alıntı.
  yani anlayacağınız; türk olmakla övünmek sadece bu ülke sınırları dahilinde gerçekleştirilen bir eylem, birçok vatandaş için. o milliyetçi adamlar, milli duyguları koruduğunu sananlar ve onlar gibi binlercesi; başka hemen her yerde utanç duyuyor türk olmaktan, "türk'üm" demekten.
 • bir abi var ara ara yanına gidip muhabbet ettiğim. gel ingilizce öğret demişti tanıştığımız ilk vakit. 2013 başlarıydı yine ben taksim'deki mekanına gittiğimde. dersten sonra havadan sudan derken politikaya, türk kürt meselesine geldi muhabbet. içinde çok hikayesi olan biri, konuşunca anlaşılıyor. dökülsün istemiştim ben de. vakti zamanında köyü, yeri-yurdu devlet tarafından yakılınca, o da birçokları gibi ekmek davasına istanbul'a gelmiş.
  "onlardan farklı olduğum o kadar belliydi ki. giyimime bakıyorsun... yok farklı, ayakkabılarım öyle. hani eskisini püsküsünü geçtim. yine de farklı. yüzüm gözüm güneşin alnında yanmış. berduşlar gibiyim. e konuşuyorum şivem besbelli. biliyor musun isyan ederdim 'allah'ım ben niye türk değilim? ne olurdu ben de türk olsaydım? diye. çocuktuk işte' dedi.

  zaman olmuş, iş bulmuş, kendisini toparlamış, şimdiki mekanını açmış taksim'de: "e tabi ekmek kapısı bulunca çevremiz de değişti bir şekilde. bilinç olarak da değişmişim ben tabi (bu mişli muşlu kullanım anadili kürtçe olanların sıklıkla yaptığı bir şeydir). hani gurur duyulacak bi şey olmadığı gibi utanılacak bir şey de değilmiş kürtlük. bunu anlamışım o zaman hatırlıyorum böyle arkadaşlarla otururken, laf lafı açıp da ben de 'ben kürdüm' dediğim zaman bana estağfirullah çektiler. 'yok gerçekten kürdüm' diyorum adamlara 'estağfirullah ya olur mu öyle şey' diyorlar."

  estağfirullah çekmişler adam kürdüm deyince. sonra dedi ki o abi "bak andro belki biz o zamanları görmeyeceğiz ama bir zaman gelip de türkler arkalarına dönüp baktıklarında 'bizi kandırmışlar. bize üstünsünüz, çalışkansınız, asilsiniz demişler. biz de inanmışız' diyecekler. belki sömürülen halk kürtler oldu ama kandırılanlar da türkler oldu."

  kürdüm diyene estağfirullah çekecek kadar büyüklük gafletine düşmektir. evet bunda biraz türk olmayı övünç kaynağı olarak görenlerin kürtlere bakış açısı da var, farkındayım. ve yazılanlar elbette insanlık meclisinden dışarıdır.
 • neyle övünürsün biliyor musun?
  tırnaklarınla kazıyıp kazandığın, hak ettiğin şeyle övünülür.

  eşşek gibi ders çalışıp aldığın takdirnameyle övün mesela. helal olsun. yıllarca emek verdiğin bir sanat dalında müthiş eserler yaratmaya başladığında, övün övünebildiğin kadar kim tutar. hakkın.

  anandan doğduğun gibi nüfus cüzdanına yazılmış şeyle övünülmez.
  ne payın var senin onda? hiç.

  şansa o anadan doğmuşsun.
  benzer bi şansla somali'li bi anadan da doğabilirdin...
  anladın?
  (anlamadı)
 • "hayattaki yegane üstünlüğüm türk doğmaktır ."

  -gazi mustafa kemal atatürk.
 • övünmek için çok sebebi vardır türk'ün övünür. asıl sorun övünürken başka ırkları "durduk yere" ezmesidir. zaten burada ırkçı ve milliyetçi farkı oluşuyor. bir insan başka ırklara düşmanlık beslemeden milliyetçilik yapabilir ki bu çok doğaldır. fransız ihtilalinden beri olan bir şey. bir de bunu tüm ırklar yapınca sorun olmuyor türkler yapınca sorun oluyor ya bunda da art niyet ararım.

  bir türk, askeri gücüyle ve 2400 yıllık tarihindeki macerasıyla övünebilir.
  bir ingiliz, bir dönem dünyayı yöneten güç olduğuyla övünebilir.
  bir alman, alman ırkının disipliniyle övünebilir.
  bir yahudi, yahudilerin yüzlerce yıl sonra aynı yerde devlet kurmasıyla övünebilir.

  önemli olan ırkçılık boyutuna varmasın.
 • hayatta övündüğüm bir şey var oda türk olmamak ama tc vatandaşı olduğumuz için barbar muamelesi görüyoruz.