şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tamamı "ingilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve türk olmayan takımları yenmek" olan ali sami yen' in hayalinin en önemli noktası. bir galatasaraylının aklına kazıması gereken en önemli söz. ali sami yen galatasaray' ın ilk adımlarını atarken bu hayalden yola çıkmıştır. türk olmayan takımları yenmekkurulduğundan beri galatasaray' ın hedefi olmuştur. bu yüzden galatasaray ve galatasaraylı için yurtdışında başarı daha çok önemlidir. bu yüzden galatasaray yurtdışında türk olmayan takımları yenen takım olarak ülkemizi yıllarca başarıyla temsil etmiş, her zaman göğsümüzü kabartmıştır. bugün türkiye denince akla galatasaray geliyorsa ali sami yen' in yıllar önce kurduğu bu hayal sayesindedir. galatasaray bu hayali bir yüz yıl yaşattı, inşallah daha yüzlerce yıl yaşatmaya devam eder...
 • galatasaray'ın kuruluş mottosu. ama bahsi geçen türk olmayan takımlar avrupa takımları değil, osmanlı zamanında istanbul'da kurulmuş ve ligde faaliyet gösteren ingiliz ve rum asıllı osmanlı takımlarıdır. o zamanlar türklere futbol yasak olduğundan fenerbahçe de benzer bir amaçla kurulmuştur.
 • milli meseledir. iki elin kanda olsa, işi gücü bırakıp kahveye koşup, oyuncularımıza arka çıkmalısın. çoğunlukla yabancı takımdaki oyuncu ve teknik kadronun a'dan z'ye sülalesine sövülerek destek olunabilir.

  şayet maçı tribünden canlı seyrediyorsak, ecnebi futbolcu tellere yaklaştığında bir şekilde morali bozulmalıdır.

  - hişştt. baksana at kuyruklu bebe... topa kız gibi vuruyon. anandan mı öğrendim öyle vurmayı? ehihhihiiii..

  veya;

  - heyy sarı! sana diyorum baksana olumm... sen kabuklusun değil mi... hehehee... balta vardı şu aşağıda, halledek şu işi, heee? ne dersin?? heehheee...

  yahut;
  (karşı takımdaki siyahi futbolcunun kalçalarını işaret eden bir kaş-göz hareketi yaparak...)
  - lan arap, nerde şişittirdin o lastiği? bizim hanıma söyleyeyim de, o da gitsin senin gittiğin yere. muhahahaa..
 • çok büyük ihtimalle seri fenerbahçe mağlubiyetleri sonrasında ali sami yen tarafından hayal edilmeye başlanan amaçtır. 100 yıl geçse biz bu adamlara diş geçiremeyiz başka şeyler hayal edelim de bari takımın realistik bir hayali olsun diye düşünmüştür.
 • fenerbahçe kurulmadan önce söylenmiş bir sözdür.
  ayrıca galatasaray ile fenerbahçe arasında oynana ilk 7 maçı da galatasaray kazanırken fenerbahçe tek bir gol dahi atamamıştır.
 • bu söz ufuk meselesidir, insanın ufkunun genişliği ile alakalı bir meseledir.
  bir galatasaraylı her zaman türkiye içindeki yenilgileri, hezimetleri, yenilgi serilerini kaldırabilmiştir, kaldırıyoruz ve kaldıracağız da. fakat bizi kahreden bir şey var ki avrupa'da gelecek başarısızlıklar. bizim başkanımız çıkıp "ligde üst üste 3 sene şampiyon olmak en büyük amacımız" demez, diyemez çünkü orada bulunuş amacı bu değildir. ama bizim teknik direktörümüz elinde ne kadar kötü bir kadro olsa bile, dalga geçileceğini bilse bile, uefa şampiyonu yaptığı takımın başına geri gelince "amacımız şampiyonlar ligi şampiyonluğu" der.

  bizim tarihimizde efsane derbi galibiyetleri, yıllarca süren galibiyet serileri yoktur. hatta bizim tarihimizde 14 senelik çileler vardır. ama bizim tarihimizde avrupa'da; 2-0'dan gelip kazanılan maçlar, 3-0 yenilip 5 atılarak geçilen turlar, hiç yenilmeden alınan kupalar, altın ayakkabılı topçular vardır.

  bizim kanımızda vardır türk olmayan takımları yenmek. feneri yenmişim, yenemeyip bir de fark yemişim bu taraftarın umrunda olmaz. ama avrupa'da gidip ilk turda elenip dönsün, hayat mahsen olur bu taraftara, boynu bükük gezer. işin garibi fenerbahçeli arkadaşlar gelir "ne oldu lan avrupa fatih'ine" der. yani herkes kabullenir ki galatasaray'ın mevcudiyet amacı "türk olmayan takımları yenmek"tir.
 • bugünkü kısır tartışmalara baktıkça ali sami yen'in ne kadar engin bir ufka baktığını anlamamızı sağlayan gerçek bir vizyon.

  cümlenin tamamı: "maksadımız ingilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve isme malik olmak ve türk olmayan takımları yenmekti."

  sene 1905 idi...
 • yıl 1905'te bir takımın kuruluş amacı olarak belirlenen bu eylem, yıl 2012'de "5 sene avrupa'da oynamasak da olur" lafıyla evrim geçirmiştir.

  her ne kadar futbolla siyasetin ayrı tutulması gerektiğini düşünsem de amacından saptrılmaya çalışılan takımın 25 milyon taraftarı olduğunu hatırlatmadan geçemeyeceğim!
 • 1918 - fransız generali franchet d’esperey, işgal orduları komutanı olarak istanbul’a girdi. beyaz ata binen ( kendisini sultan mehmed’e benzetmek için ) franchet d’esperey’e, galatasaray lisesi’nde kral gibi tören yapılması tepki çekti.

  kendisi fransız işgal komutanıdır ve doğruca gidip gs lisesinde konuşma yapmıştır... vahdettini kastederek "eski padişahlarınız almanyanın yanında yer aldılar,bizi sattılar diyip ittihat ve terakkiyi eleştirip şimdiki padişahınız (vahidettin) doğruyu görmüştür gibisinden sözler etmiştir...

  fransa bayraginin maglup turk topraklari uzerinde gururla dalgalanmasini
  saglayan‚ nam-i diger ´kucuk fransa´‚ galatasaray camiasina ve ordumuz ileri
  gelenlerini en guzel sekilde agirlayan galatasaray lisesi ogretmen ve
  gorevlilerine tesekkuru bir borc bilirim"

  1918
  fransa ısgal ordulari kumandani louis franchet d’esperey
 • copy-paste olunca cok gerizekalica.